ruch jednostajny krzywoliniowy

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: anecia3001 »

Ciało porusza się ruchem jednostajnym krzywoliniowym. Prawdziwe jest stwierdzenie
a) jego przyspieszenie a=0
b) jego przyspieszenie jest prostopadłe do toru ruchu
c) jego przyspieszenie jest styczne do toru ruchu
d) wartość przyspieszenia |a|=const
Uzasadnij.

Według mnie jest to odp b ponieważ przyspieszenie prostopadłe będzie zakrzywiać tor ruchu. Nie wiem jednak czy mam rację i jak to uzasadnić
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Seeba »

Zgadza się, prawidłowa jest odpowiedz b.
Fw = am
Jeżeli jest przyspieszenie, to istnieje wypadkowa sił, zgodna z kierunkiem i zwrotem przyspieszenia, która spycha ciało.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Adax82 »

anecia3001, Seeba,
Ruch jednostajny krzywoliniowy nie oznacza ruchu po okręgu gdzie przyspieszenie jest prostopadłe do toru ruchu. Przy stałym przyspieszeniu stycznym oraz prostopadłym do kierunku ruchu ( suma wektorowa przyspieszeń jest stała ) mamy także ruch jednostajny krzywoliniowy. Według mnie właściwą odpowiedzią jest odpowiedź d"
Radzio
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2014, o 20:00

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Radzio »

Adax82,
Czy przypadkiem, gdy mamy przyspieszenie styczne, oraz prostopadłe (np. dośrodkowe) to wypadkowe przyspieszenie (które jest tak jak powiedziałeś sumą wektorową przyspieszeń) nie powoduje zwiększenia prędkości?
Radzio
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2014, o 20:00

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Radzio »

Zapomniałem ustosunkować się do początku wypowiedzi poprzednika. Z tego co mi wiadomo ruchem jednostajnym krzywoliniowym jest również ruch po okręgu.
Wartość tego wektora jest stała i zmienia się jedynie jego kierunek. Jak dla mnie poprawną odpowiedzią może być b) - w przypadku ruchu po okręgu.
Odpowiedź d): Nie jestem pewny, czy kiedy pominiemy ruch po okręgu i ustalimy wektor przyspieszenia o stałej wartości, lecz ciągle zmieniającym się kierunku ruchu, to nasz ruch pozostanie jednostajny.
Radzio
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2014, o 20:00

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Radzio »

Radzio pisze:Wartość tego wektora jest stała i zmienia się jedynie jego kierunek. Jak dla mnie poprawną odpowiedzią może być b) - w przypadku ruchu po okręgu.
Mówię o wektorze prędkości naturalnie.
Przepraszam za post pod postem, ale jestem nowy i nie znalazłem opcji edytuj
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Adax82 »

Radzio,
Suma wektorowa przyspieszeń powoduje zmianę prędkości o ile przyspieszenie to jest różne od zera, oraz nie powoduje zmiany prędkości o ile przyspieszenie to ( jako suma wektorowa ) wynosi zero. Gdyż jeśli wypadkowe przyspieszenie jest równe zero to oznacza zmianę prędkości w czasie równą zero. Zatem prędkość jest stała.
Ale na przykład w ruchu po okręgu mamy stałe przyspieszenie ( dośrodkowe ) oraz stałą prędkość. Ale ta stała prędkość dotyczy tylko i wyłącznie wartości prędkości, gdyż wektor tej prędkości ulega nieustannej zmianie, co do kierunku i zwrotu.
Zatem fakt istnienia przyspieszenia w ruchu oznacza: zmianę prędkości ruchu, zmianę zwrotu lub kierunku ruchu, zmianę każdego w w/w parametrów ruchu.
Ruch jednostajnie przyspieszony odbywa się ze stałym przyspieszeniem obojętnie na kierunek i zwrot wektora przyspieszenia.
Ruch jednostajny odbywa się ze stałą prędkością obojętnie na kierunek i zwrot wektora prędkości.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: anecia3001 »

A to?
Rozważ jednostajny ruch puktku materialnego po okręgu. Prawdziwe jest stwierdzenie:
a) na punkt nie działa żadna siła wypadkowa
b) działa siła styczna do toru
c) jest spełniona zasada zachowania pędu
d) jest spełniona zasada zachowania momentu pędu
Uzasadnij korzystając z II zas. dyn Newtona
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Seeba »

Moment pędu wprowadzony jest do opisu ruchu po okręgu i jest w nim on zachowany.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: anecia3001 »

więc wystarczy takie potwierdzenie: ?

L1=r1xmv1 L2=r2xmv2 L1=L2 ?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: Seeba »

Tak. Moment pędu jest stały
r*m*v = const.
Masa jest stała, więc zmieniają się tylko promień i szybkość. Są to wartości odwrotnie proporcjonalne.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

Re: ruch jednostajny krzywoliniowy

Post autor: anecia3001 »

dziękuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości