najlepsza książka - zoologia

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Anna09
Posty: 45
Rejestracja: 4 sty 2014, o 10:55

najlepsza książka - zoologia

Post autor: Anna09 »

Jaką książkę polecacie do nauki zoologii zarówno do matury jak i olimpiady?

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Smile_Forever »

Do nauki zoologii do matury polecam głównie bazować na informacjach zawartych w podręcznikach, zresztą często te treści są naprawdę bardzo poszerzone jak na samą maturę (mam tu na myśli wymyślne przeglądy systematyczne, np. podręcznika Operonu o dinozaurach). Natomiast do olimpiady oczywiście drobne szczególiki z podręczników już warto poznać, poza tym polecam Strunowce i Bezkręgowce Bukały wyd. Omega i te same części Notatek z lekcji", tam jest sporo ciekawostek i sama swego czasu dzięki nim rozszerzyłam mocno swoją wiedzę. Ponadto, lubiłam taki stary podręcznik Zoologia wyd. Prószyński i S-ka. No i do olimpiady warto zaopatrzyć się w jakąś książkę z przeglądem polskich zwierząt, zwłaszcza często pojawiają się na Olimpiadzie gatunki ptaków, rzadziej motyli, od czasu do czasu trafi się pytanie o jakąś grupę systematyczną roztoczy
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: goodman »

Do matury najfajniejsza jak dla mnie była ta:

wszystko fajnie i prosto opisane, ale jeśli chodzi o mature to operon też w pełni wystarczy, tyle że jest mniej fajnie zrobiony (dużo niepotrzebnego pierdzielenia i trzeba sie doszukiwać w tym potrzebnego info).
Załączniki
1.jpg
Anna09
Posty: 45
Rejestracja: 4 sty 2014, o 10:55

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Anna09 »

Uważam, że podręczniki nowej ery nie posiadają wystarczających informacji, nie jestem pewna czy Bukała też ma wystarczajcy materiał. Macie może zoologie Lewińskiego?
seba93
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2014, o 14:14

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: seba93 »

Myślę, że do matury wystarczą podręczniki Operonu. Są one dość prosto napisane. Vademecum jest świetne. Wszystko jasno opisane, bez lania wody.

Jeżeli chodzi o olimpiadę to proponuję zajrzeć do Biologii Villego.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Seeba »

Ja własnie oczekuję na przesyłkę z Zoologią Gutowskiej (okładka wyżej). Jak znajdę czas to zdam opinię.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Smile_Forever »

Ja korzystałam z Zoologii Lewińskiego, dowiedziałam się z niej trochę ciekawostek pod olimpiadę, książkę generalnie czyta się przyjemnie, od czasu do czasu pojawiają się humorystyczne wstawki, do matury też się nadaje, bo w dość obrazowy sposób jest tam wszystko wytłumaczone i w pewnym stopniu to zmusza do myślenia
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Seeba »

Glikoproteina, chodzi Ci o tę książkę z krokusem na okładce?
Lewiński ma też serię podręczników do liceów z podobnymi okładkami. Używałaś ich? Jak u nich z treścią?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Smile_Forever »

Hm, miałam go w pdf i akurat okładki tam nie było, niestety, ale ogólnie podręczniki Lewińskiego zawsze mi się podobały. Merytorycznie są niezłe, zawierają sporo ciekawostek, Zoologię czytałam sobie przed finałem olimpiady, bo czułam niedosyt wiedzy z tego działu ogólnie korzystałam też z genetyki i cytologii, zwłaszcza polecam tą drugą, jest szczególnie bogata w ciekawostki .
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Seeba »

Wiem, że Lewiński ma też podręczniki z Operonu dla licealistów. Ale chyba chodzi Ci o te starsze książki?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Smile_Forever »

Tak, korzystałam ze starszych, ale miałam w rękach cytologię z tych nowszych i treści są tam takie same .
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Seeba »

Postaram się ich poszukać, i zobaczymy, może przypadną mi do gustu.
Anna09
Posty: 45
Rejestracja: 4 sty 2014, o 10:55

Re: najlepsza książka - zoologia

Post autor: Anna09 »

Co sądzicie o książce Bezkregowce Jury ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości