Problemy w dwóch zadaniach !

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Problemy w dwóch zadaniach !

Post autor: Gokuu1 »

Witam mam problem z dwoma zadaniami , a mianowicie

1.Roztwór gazowy składa się z 336g tlenku wegla i 76,6 g wodoru. Obliczyć objętość całkowitą tego roztworu w temp 500 K pod ciśnieniem 101325 Pa oraz Cm i ciśnienie cząstkowe jego składników w podanych warunkach.

2Obliczyć ph wodnego r-ru amoniaku o stężeniu 2,5mol/dm^3 (stałą dysocjacji amoniaku wynosi 1,8 * 10^-5) Obliczyć ile wynosi stężenie jonów wodorotlenkowych pochodzących z dysocjacji amoniaku po wprowadzeniu do tego roztworu wodorotlenku potasu w takiej ilości że jego stężenie wynosiło 0,1 mol /dm^3


Bardzo proszę o rozwiazanie tych zadań bo jutro mam z tego ważne zaliczenie a nie umiem zrobić tych dwóch zadań , będe bardzo wdzięczny za okazanie pomocy) ! pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problemy w dwóch zadaniach !

Post autor: Giardia Lamblia »

1.
- Policz liczbę moli CO2 i H2 z n=m/M
- Wykorzystaj równanie Clapeyrona do obliczenia objętości roztworu (VCO2 + VH2).
- Ze wzoru Cm = n/V, gdzie V to objętość całego roztworu (VCO2 + VH2) oblicz stężenia molowe CO2 i H2
- Ciśnienie cząstkowe policz z równania Clapeyrona, ale podstaw liczbę moli substancji, dla której to ciśnienie liczysz

2. To jest maturalne zadanie (pierwsza część).
- oblicz alfa z
- oblicz [OH-] z
- oblicz pH ze wzoru na pH:
pH = 14 - pOH
pOH = -log[OH-]

Dla drugiej części trochę za dużo pisania, może ktoś inny pomoże. Robiłem już tego typu zadania tutaj na forum nie raz, możesz poszukać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości