Jakiemu rozpadowi ulega dany izotop?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
morula
Posty: 33
Rejestracja: 26 maja 2013, o 10:41

Jakiemu rozpadowi ulega dany izotop?

Post autor: morula »

Witam. Mam zadanie, którego nie rozumiem. Chodzi o zadanie w zbiorze Pazdry 6.38. i jest tam pytanie: jakiemu rozpadowi (alfa czy beta) ulega radon-222? Skąd mam to wiedzieć? Patrze na ten wykres szeregów promieniotwórczych i nie umiem tego rozczytać Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mi to w jasny sposób wytłumaczył
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Jakiemu rozpadowi ulega dany izotop?

Post autor: adamantan »

Bazując na ogólnej wiedzy maturalnej bez żadnych szeregów i zaawansowanej wiedzy o trwałości jądra można przypuszczać, że ze względu na A209 będzie ulegał rozpadowi alfa. Ale wspomniałaś, że do tego zadania jest jakiś pomocniczy rysunek, więc pewnie on rozstrzygnie czy w tym przypadku stosunek n/p nie rozstrzygnie o rodzaju rozpadu.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Jakiemu rozpadowi ulega dany izotop?

Post autor: Seeba »

Na wykresie tym zaznaczone jest, o jakiej masie atomowej i jakiej liczbie atomowej izotopy ulegają danemu rozpadowi, bo zależy to od obu tych kwestii. Im większa liczba neutronów w jądrze tym pierwiastki chętniej ulegają rozpadowi beta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości