ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne?

Post autor: autodidact »

Witam,
czy któreś z przedstawionych rozwiązań - jeśli tak, to które - poniższego zadania jest poprawne?

Treść:
Ile gram KOH znajduje się w 200dm3 pół-molowego roztworu?

Rozwiązanie 1:

MKOH= 56g/mol
mKOH= M*n
Cm= n/V = n = Cm*V = n = 0,5*200 = 100 mol
mKOH = 56*100 = 5600g

Rozwiązanie 2:

MKOH= 28g/mol

1000 - 28
200 - x

x = 5600/1000 = 5,6g


Nie mogę dociec skąd takie, a nie inne obliczenia i wartości w rozwiązaniu 2., a ponieważ nie mam w tej chwili możliwości kontaktu z autorem tego rozwiązania proszę o pomoc. Czy mógłby mi ktoś wskazać który wynik jest poprawny?
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne

Post autor: Rosaline »

autodidact pisze:MKOH= 28g/mol
Przede wszystkim zły zapis. MKOH odnosi się tylko do 1 mola, więc to MUSI być 56 g/mol.

Autor 2. rozwiązania uznał, że jest to roztwór półmolowy, więc założył, że w 1000 dm3 znajduje się pół mola KOH, czyli 56 podzielone na 2 = 28.

Ja bym rozwiązywała pierwszym sposobem.
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Re: ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne

Post autor: autodidact »

Autor 2. rozwiązania uznał, że jest to roztwór półmolowy, więc założył, że w 1000 dm3 znajduje się pół mola KOH, czyli 56 podzielone na 2 = 28.
Na jakiej podstawie można przyjąć takie założenie? Definicję stężenia molowego zrozumiałem tak, że określa ono ilość moli danego pierwiastka/związku w 1dm3 roztworu( tak jak to mówi jednostka: [mol/dm3] ). Dlatego logicznym wydało mi się założenie, iż (nawiązując do podanego zadania oczywiście) w roztworze o pół-molowym stężeniu mamy pół mola KOH w 1dm3 roztworu, a nie w 1000.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne

Post autor: Rosaline »

No i dobrze rozumiesz, bo roztwór 0,5-molowy oznacza iż w 1 dm3 roztworu znajduje się 0,5 mola substancji rozpuszczonej.

Może autor miał na myśli 1000 cm3?

edit. nie może, ale na pewno. autor 2. rozwiązania pomieszał jednostki
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Re: ZADANIE: stężenie molowe - 2 rozwiązania, które poprawne

Post autor: autodidact »

Może autor miał na myśli 1000 cm3?
Też o tym pomyślałem, aczkolwiek wówczas w proporcji zamiast 200 - x musiałby napisać 200000 - x", a tak nie jest. Jednakże wynik byłby wtedy poprawny, co z kolei każe myśleć, że autor drugiego rozwiązania po prostu się pomylił, tak po ludzku
Podejrzewałem to od początku, ale teraz mam co do tego pewność i - co najważniejsze - wiem jakiego rodzaju to błąd i skąd się wziął. Dlatego dziękuję bardzo za udzieloną mi pomoc.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości