Symbol stałej równowagi

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Symbol stałej równowagi

Post autor: Blade7 »

Mam krótkie pytanie:
Czy jeśli mam zadanie na maturze Podaj wyrażenie na stężeniową stałą równowagi dla procesu X to czy otrzymam punkt za użycie Ka zamiast Kc w wyrażeniu? A czy mogę pominąć te indeksy dolne?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: adamantan »

Blade7 pisze:Mam krótkie pytanie:
Czy jeśli mam zadanie na maturze Podaj wyrażenie na stężeniową stałą równowagi dla procesu X to czy otrzymam punkt za użycie Ka zamiast Kc w wyrażeniu? A czy mogę pominąć te indeksy dolne?
Lepiej je stosować, jeśli autor zadania je zastosował. Jestem zwolennikiem: Dmuchać na zimne
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: Medycyna Lwów »

Ka- dla dysocjacji kwasów
Kb - zasad
Kc lub K - stężeniowa (najogólniej)
Kd- ogólnie stała dysocjacji
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: Giardia Lamblia »

Słabe zasady też mogą mieć (i mają) jakąś wartość Ka, a słabe kwasy Kb. Całość jest powiązana z iloczynem jonowym wody.

Ka - stała dysocjacji kwasowa
Kb - stała dysocjacji zasadowa

Dla słabych kwasów stała dysocjacji zasadowa będzie równocześnie stałą hydrolizy (danego jej etapu) - Kh
Kaamil pisze:Kc lub K - stężeniowa (najogólniej)
Kc jest stężeniowa, a K (a raczej K to najdokładniejsza stała równowagi reakcji bazująca na aktywnościach związków chemicznych. Jest też np. Kp, stała równowagi wyrażona przy pomocy ciśnień parcjalnych. Kx - stała równowagi wyrażona przy pomocy ułamków molowych.

Na maturze jednak często stosuje się zamiennie symbole K z Kc - uproszczenie/uogólnienie.

Tak jak napisał adamantan, jeżeli chcą, żebyś napisał coś konkretnego, to napisz dokładnie to. Nie ma za bardzo nad czym się zastanawiać, polecenie jest jasne
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: Blade7 »

Ok dzięki, ale konkretnie to pytałem o to czy dostanę za takie zadanie punkt:p
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: Giardia Lamblia »

Blade7 pisze:Ok dzięki, ale konkretnie to pytałem o to czy dostanę za takie zadanie punkt:p
Na dwoje babka wróżyła

Możliwe, że jest to decyzja egzaminatora, czy uzna czy też nie, a możliwe, że klucz tego zabrania.

Tak de facto, to Twoja odpowiedź nie jest odpowiedzią na to konkretne pytanie i może być potraktowana jako brak umiejętności rozróżniania Kc od Ka.

Egzaminatorowi może jednak to umknąć, lub uzna inaczej - wtedy zaliczy.
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Symbol stałej równowagi

Post autor: Blade7 »

Aha, więc na przyszłosć lepiej bardziej zwracać uwagę na to co się pisze:p Dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości