stechiometria - zadanie

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

stechiometria - zadanie

Post autor: minnie_the_moocher »

Z rozkładu 15,8g wodorowęglanu amonu otrzymano 3,6g pary wodnej i 4,48dm3 dwutlenku węgla. Trzecim produktem rozkładu jest amoniak. Obliczyć objętość otrzymanego amoniaku, jeżeli jego gęstość w temperaturze pomiaru wynosi 0,76g/dm3, a gęstość dwutlenku węgla wynosi 1,96g/dm3.
zagadka - do rozwiazania zadania potrzebna jest tak naprawde jedna dana ilosciowa [cos jak 1 kg bananow] - jaka?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: Adax82 »

minnie_the_moocher,
Zadanie da się rozwiązać bez uciekania się do dodatkowej danej:

Reakcja:
NH4HCO3 H2O + CO2 + NH3

M wodorowęglanu amonu = 79 g/mol
M wody = 18 g/mol
M dwutlenku węgla = 44 g/mol

Otrzymano 0,2 mol wody oraz 0,2 mol dwutlenku węgla ( gdyby warunki były standardowe ) – co odpowiada ilościom stechiometrycznym. Ale temperatury nie znamy i ustalimy to z danych odnośnie amoniaku.
Gęstość dwutlenku węgla w warunkach normalnych wynosi: d1 = 44/22,4 = 1,96 g/cm3 czyli gęstość dwutlenku węgla określono w warunkach normalnych, ale oznacza też, że otrzymano 0,2 mola amoniaku
Gęstość amoniaku w warunkach normalnych: d2 = 17/22,4 = 0,76 – to potwierdza tylko ilość otrzymanego amoniaku w molach: n2 = 0,2 oraz prowadzenie pomiaru w temperaturze warunków normalnych.
Skoro warunki były normalne i otrzymano 0,2 mola amoniaku to jego objętość Vx:

Odp.: Vx = 0,2*22,4 = 4,48 dm3 jest otrzymaną objętością amoniaku
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: minnie_the_moocher »

nie pisalem o dodatkowej danie - pisalem, ze tylko jedna z nich [podanych w zadaniu] potrzebna jest do rozwiazania zadania

pytanie - ktora?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: Adax82 »

minnie_the_moocher,
A tak. Tą informacją jest masa wodorowęglanu amonu.
Mając masę obliczysz ilość jego moli, a zatem ilość moli poszczególnych gazów po reakcji. Mając ilość moli ( tutaj amoniaku ) dostajesz jego objętość.
Nie jest jednak określone, czy objętość zmierzona została w warunkach normalnych. Do tego służą dane dodatkowe ( żeby upewnić się co do istnienia warunków normalnych ).
Bez tej dodatkowej informacji otrzymanie wyniku jest parametryczne: tutaj zależy od przyjętej temperatury, której nie wskazuje masa samego wodorowęglanu amonu. Zatem nie do końca jest prawdą, że zadanie da się rozwiązać na podstawie jednej tylko danej.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: minnie_the_moocher »

NH4HCO3 rozklada sie na H2O + CO2 + NH3
popatrz na stosunek molowy CO2 oraz NH3 - ile jest rowny?

tym samym stosunek objetosciowy CO2 oraz NH3 jest rowny 1:1

w tresci zadania podano objetosc CO2 - tym samym znamy objetosc NH3 - 4,48 dm3

bez mas poczatkowych czy gestosci - samo spojrzenie na tresc zadania
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: Adax82 »

minnie_the_moocher,
Chyba prowadzisz akademicką dyskusję".

1. Przecież napisałem:
Adax82 pisze:Mając masę obliczysz ilość jego moli, a zatem ilość moli poszczególnych gazów po reakcji. Mając ilość moli ( tutaj amoniaku ) dostajesz jego objętość.
czyli z jednej informacji dostajemy możliwość rozwiązania.

2. Twoje spostrzeżenie:
minnie_the_moocher pisze:popatrz na stosunek molowy CO2 oraz NH3 - ile jest rowny?
jest trywialne, czyli oczywiste, ale żeby do tego dojść należy przeanalizować równanie reakcji.

3. Otrzymanie rozwiązania zadania na postawie jednej tylko danej jest równoprawne dla obu danych: masy wodorowęglanu amonu lub objętości wydzielonego dwutlenku węgla. Żadne z tych rozwiązań nie jest ani lepsze ani gorsze, gdyż wyczerpuje warunek jak dostać odpowiedź na podstawie jednej tylko danej. Innymi słowy, ja nie potrzebuję objętości końcowej dwutlenku węgla dla rozwiązania zadania, a Ty nie potrzebujesz masy wodorowęglanu dla otrzymania takiego rozwiązania. I które rozwiązanie jest lepsze? Oba są równoprawne. .co komu pasuje bardziej.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: minnie_the_moocher »

nie chodzi mi ktora metoda jest lepsza - tylko o wynik widoczny golym okiem

dla wiekszosci osob taki wynik jest zasloniety schematycznoscia rozwiazywania zadan

moze nie mam racji rzeczywiscie - stosunek molowy mozna uznac za kolejna dane - ale w takim razie kazda literke wystepujaca w reakcji mozna uznac za pewnego rodzaju informacje
Adax82 pisze:minnie_the_moocher,
1. Przecież napisałem:
Adax82 pisze:Mając masę obliczysz ilość jego moli, a zatem ilość moli poszczególnych gazów po reakcji. Mając ilość moli ( tutaj amoniaku ) dostajesz jego objętość.
czyli z jednej informacji dostajemy możliwość rozwiązania.
a poprzednio
Adax82 pisze:
Tą informacją jest masa wodorowęglanu amonu. [.] Nie jest jednak określone, czy objętość zmierzona została w warunkach normalnych. Do tego służą dane dodatkowe ( żeby upewnić się co do istnienia warunków normalnych ).
Bez tej dodatkowej informacji otrzymanie wyniku jest parametryczne: tutaj zależy od przyjętej temperatury, której nie wskazuje masa samego wodorowęglanu amonu. Zatem nie do końca jest prawdą, że zadanie da się rozwiązać na podstawie jednej tylko danej.
w takim razie mozna - czy nie mozna? czy mozliwosc rozwiazania mozna uznac za rozwiazanie?

kiedy CO2 ma wiadoma badz niewiadoma liczbe moli x - taka sama wiadoma badz niewiadoma liczbe moli ma NH3

warunki reakcji sa takie same dla obydwu zwiazkow - a co za tym wszystkim idzie - objetosci CO2 oraz NH3 sa takie same - bez zadnej parametrycznosci

praktycznie - bez zadnych obliczen

nie wiem dlaczego akademicka - ale dziekuje ze odpisujesz Adax82

no i ze wzgledu na podana wczesniej parameterycznosc - nie uwazam oba rozwiazania za rownoprawne
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: Adax82 »

minnie_the_moocher,
Według mnie oba rozwiązania są poprawne i wyczerpują warunek znalezienia odpowiedzi na podstawie jednej tylko danej podanej w zadaniu"

Ale skoro przyczepiłem się do parametryczności zadania, to nie ma w żadnym słowie podane, że pomiary objętości CO2 i NH3 odbywały się w tych samych warunkach. Do weryfikacji tego służą dodatkowe dane podane w zadaniu.

Ale dla mnie to rybka": prawidłowe wyliczenie odpowiedzi uzyskasz z obliczenia:
V = lne^(0,2*R*T/p)
gdzie R to stała gazowa w jednostkach SI
T - to temperatura warunków normalnych
p - ciśnienie otoczenia w warunkach normalnych

W powyższym równaniu masz wszystkie dane za wyjątkiem jednej, która wynika z treści zadania

Odp. V = 4,48 dm3

p.s. dla mnie spojrzenie tylko na wyrażenie określające V daje jednoznaczną odpowiedź
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: minnie_the_moocher »

no niekoniecznie sie z Toba zgadzam w calosci - ale wszystkie argumenty przedstawilem w poprzednich postach

poza tym nie do konca chodzilo mi o to w temacie - ktos to rozwiaze schematycznie - tez bedzie dobrze

ale schematycznosc zabija czujnosc - poza tym jest nudna - o to mi chodzi przede wszystkim
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: stechiometria - zadanie

Post autor: Adax82 »

minnie_the_moocher,
No nie wiem czy mam czy też nie mam czujności stechiometrycznej. Raczej uważam to za potrzebne narzędzie, ale mam do dyspozycji i inne:
Adax82 pisze:V = lne^(0,2*R*T/p)
Czy powyższe wyrażenie ma związek ze stechiometrią? Na pewno nie. A ja na podstawie tego wzoru widzę wszystko.

Widzisz, ja nie jestem chemikiem i tylko z ostrożności posługuję się wzorcami z chemii. Nie grozi mi znużenie co do schematyczności w obliczeniach stechiometrycznych. Obliczenia takie mogę uwikłać w dowolne funkcje, także całki oznaczone pochodnych funkcji a na koniec zrobić z tego laplasjan. Tylko po co? Rosjanie mówią: dla sobstwiennowo udawolstwia - ( nędzny przekład cyrylicy na łaciński, zresztą nie pisemny a fonetyczny ), to już sam zobacz co powiedziałem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości