reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Post autor: cordis »

Witam, dawno mnie tu nie było ale już wracam na dobre. To tyle słowa wstępu

Zadanie wygląda tak jak w załączniku. W czym problem, a w tym że w probówce I jest kwas etanowy + etanol - czyli powstaje etanian etylu który raczej nie ma zapachu octu ? prawda
W II probówce dodaje h2so4 dzięki czemu etanian etylu ulega hydrolizie i powstaje kwas octowy i etanol - i stąd wynika nasz piękny wyczuwalny nowy intensywny zapach - zapach octu

Czy to ja się mylę czy oke
Załączniki
obraz na F.BIOLOG.jpg
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze, w obu probówkach mamy mieszaninę kwasu z alkoholem. Obie probówki pachną octem, bo ten pachnie intensywniej niż alkohol. do drugiej dodajemy nieco H2SO4, jaka reakcja zajdzie? Hydrolizy? Co wg ciebie miałoby tam jej ulegać? W pierwszej probówce nic się nie dzieje praktycznie, bo estryfikacja w temp. pokojowej biegnie tak powoli, ze po szkolnemu mówi się, ze nie zachodzi. A jak podziała na nią dodatek kwasu? Octan etylu ma zapach zmywacza do paznokci. Bezacetonowego.

Natomiast tak przy okazji co do hydrolizy estrów, jakoś z rok temu wpadła mi w ręce butelka z octanem etylu z która ma ze 40-50 lat, zamykana jest na korek z kory dębu korkowego, który przepuszcza wilgoć i zawartość tej butelki pachnie wyraźnie octem i octanem.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Post autor: cordis »

chemiczne ko mnie trafiło, teraz patrzę jaką głupotę napisałem

Złe wnioski przyjąłem, bo głupio myslałem że kwas + etanol już mi da ester a zapomniałem że do tego potrzebne jest H+
No a wlaśnie jak dodaje się kwas w tej drugiej probówce to zachodzi estryfikacja

Ale jeszcze mam pytanie czy można powiedzieć że octan etylu daje bardziej intensywny zapach niż sam ocet? I jeszcze czytam na kilku stronach że on owocowy zapach ma
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Post autor: DMchemik »

Nie, nie ma w ogóle owocowego zapachu. Kiedyś porównywałem 3 podręczniki szkolne pod kątem zapachu octanu etylu, a 2 gimnazjalistów którzy brali u mnie korki musieli nauczyć się zapachów na kartkówkę. I tak zależnie od podręcznika octan etylu ma zapach pomarańczowy, gruszkowy, bananowy. A jak tylko mi ktoś tak powie to kiedyś celowo dawałem mu do powąchania octan etylu i każdy zgodnie stwierdził, że to zmywacz do paznokci. A zmywacz do paznokci to ostatnia rzecz jaką podejrzewam o owocowy zapach. Octan butylu pachnie gruszkami, a wg mniejszej części osób bananami.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: reakcja kwas etanowy + etanol dziwny zapach

Post autor: cordis »

hehe te szkolne herezje.
Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości