Liczby przenoszenia jonów - laboratorium

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
ZgreDzik
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2014, o 18:47

Liczby przenoszenia jonów - laboratorium

Post autor: ZgreDzik »

Część, ostatnio na laboratoriach z chemii fizycznej wyznaczałam wartości liczb przenoszenia dla azotanu (V) srebra metodą Hittorfa.

Mój problem ze sprawozdaniem z tego laboratorium polega na tym, że:
1. Czy po zmierzeniu całkowitej objętości anolitu, katolitu i kulometru i zmiareczkowaniu roztworów, objętości te muszę przeliczyć, żeby były jednakowe? (przykład: Objętość anolitu wynosi 65 ml (objętość rodanku amonowego użytego do miareczkowania 190 ml), objętość katolitu: 62 ml (rodanku 150 ml). Czy należy przeliczyć objętość katolitu na 65 ml?)

2. Jak wyliczyć liczbę przenoszenia jonów srebra dla katolitu? Czy będzie to: objętość rodanku amonu użyta do zmiareczkowania roztworu po elektrolizie powiększona o objętość rodanku z miareczkowania kulometru i pomniejszona o objętość użytą do zmiareczkowania roztwou przed elektrolizą. I tą wartość którą wyjdzie podzielić przez objętość rodanku z miareczkowania kulometru (odpowiadająca całkowitemu ładunkowi)

Zdaję sobie sprawę, że dość chaotycznie jest to napisane, ale może znajdzie się ktoś, kto będzie mógł mi pomóc

Chemia fizyczna to zdecydowanie nie moja bajka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości