co jeśli nie lekarski? :(

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
natalia_stefania
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2014, o 07:41

co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: natalia_stefania »

Hej, od dłuższego czasu szukam alternatywy, którą będę mogła wybrać jeśli nie dostanę się na lekarski. Przejrzałam wszystkie dostępne dla mnie uczelnie, kierunki i jestem załamana. Gdy tylko coś mi się spodoba i zaczynam szukać informacji o pracy po tym kierunku - przeżywam rozczarowanie, ponieważ zawsze więcej ludzi mówi o wadach danego zawodu. Tak było z chemią, biotechnologią. Macie jakieś pomysły na plan B? Jestem zakochana w przedmiotach przyrodniczych, więc na maturze 2015 zdaję jedynie chemię i biologię w rozszerzeniu
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Trzcina »

natalia_stefania pisze:Gdy tylko coś mi się spodoba i zaczynam szukać informacji o pracy po tym kierunku - przeżywam rozczarowanie, ponieważ zawsze więcej ludzi mówi o wadach danego zawodu.
Tak jest z każdym zawodem. O medycynie też piszą sporo złego, nie powinnaś się jednak tym przejmować. Niestety takie jest dorosłe życie, że każdy zawód ma jakieś wady i trzeba się do tego dostosować. Jeśli chodzi o rynek pracy, to najlepiej z pracą jest póki co po stomie, pielęgniarstwie czy farmacji. Nie znaczy to jednak, że jest idealnie i tak samo będzie za 5 lat. Nie jest powiedziane, że po innych kierunkach nic nie znajdziesz. Trzeba kombinować i samemu zdobywać umiejętności. Jak ktoś odpowiednio wcześnie będzie szukał jakichś możliwości zdobycia dodatkowego doświadczenia, załapania się na jakieś kursy, będzie znał perfekt języki to na pracę będzie czekał krócej. W kierunkach ścisłych najważniejsza jest pasja - ktoś, kto pasjonuje się daną dziedziną zawsze będzie próbował się rozwijać. Trzeba wszędzie się pchać, a nie czekać aż samo przyjdzie.

Mój brat kończy właśnie biotechnologię. Uwielbia to, czego się uczy, na własną rękę robi sporo rzeczy, wypowiada się na forach, publikuje jakieś prace - wszystko dla własnego hobby. I dzięki temu, że kręci się w odpowiednich miejscach, zupełnie przypadkowo ma już sporo potencjalnych miejsc (i ofert) pracy.

Jeśli chodzi o sam kierunek, to niestety musisz kierować się własnymi preferencjami. Gdyby istniał taki jeden idealny, który każdemu się podoba, to nikt nie studiowałby niczego innego.
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Sofia »

Jeśli chodzi o rynek pracy, to najlepiej z pracą jest póki co po stomie, pielęgniarstwie czy farmacji.
Zabawne, bo ja właśnie słyszałam że jest już przesycenie tymi zawodami na rynku. Pielęgniarstwem pewnie mniej, ale z farmą już gorzej.

Co nie zmienia faktu, że w każdym zawodzie znajdziesz jakieś wady, które Cie będą do niego zniechęcały. W lekarskim też jak sie mocno uprzesz to je znajdziesz. Wiadomo że na rzeczy typu europeistyka czy inna socjologia, gdzie masz sam papierek nie warto iść. Ale techniczne i inżynieryjne kierunki już dają większą szansę na pracę.
Jannx
Posty: 368
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:15

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Jannx »

Właściwie to ja szukam alternatywy żeby właśnie na lekarski nie iść Jest sporo fajnych kierunków no tylko tyle że odstrasza dość skutecznie mała szansa na znalezienie dobrej pracy. I dlatego gdzieś tam mi sie pojawia myśl coby postawić właśnie na ten pewny lekarski. Chociaż nie jestem zbyt przekonany czy praca lekarza to coś co chciałbym robić.
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Trzcina »

Sofia pisze:Zabawne, bo ja właśnie słyszałam że jest już przesycenie tymi zawodami na rynku. Pielęgniarstwem pewnie mniej, ale z farmą już gorzej.
A czy ja napisałam, że jest dobrze? Pisałam tylko, że najlepiej. Oczywiście w porównaniu do innych kierunków. Po kierunkach technicznych wcale nie jest lepiej, są mocno przereklamowane. Jeśli chodzi o farmację, to rynek faktycznie zaczyna się mocno przesycać (dlatego napisałam, że nie wiadomo co będzie za 5 lat), ale są jeszcze oferty pracy dla magistrów farmacji. Sama znam na obecną chwilę kilka aktualnych ofert, jeszcze dwa lata temu wyszukiwałam tego więcej, bo sama wybierałam się na farmację.
Niestety znam więcej bezrobotnych inżynierów niż farmaceutów, więc tak wspaniale na politechnice nie jest - jest kilka kierunków, na których przy dobrych wiatrach fajnie się trafi, ale do biologii i chemii raczej im daleko.
Awatar użytkownika
agata806gt
Posty: 53
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 09:22

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: agata806gt »

Pielęgniarstwo, zostajesz instrumentariuszką i już
Awatar użytkownika
Tescka
Posty: 356
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 11:50

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Tescka »

Ja po tym jak zrezygnowałam z chemii rozszerzonej i medycyny na ten rok też szukałam sobie innego zajęcia. Może z pracą po tych kierunkach wcale nie jest tak najlepiej ale zawsze jest opcja wyjazdu za granicę. Polecam np położnictwo, kobiety w końcu zawsze będą rodzić, a nie trzeba pracować tylko w szpitalu ale i prywatnej klinice czy coś w tym rodzaju (a tak przynajmniej mi się wydaje, jak się w czymś mylę to mnie poprawiajcie). Poszukaj też na kierunkach zamawianych, u mnie na UG na kierunkach zamawianych co miesiąc ludzie dostają kasę za bycie na takich studiach, a po to są one zamawiane, bo akurat jest na nie popyt A złymi opiniami się nie przejmuj, często piszą je ludzie którzy nie byli zbytnio przekonani do tych studiów albo nie wiedzieli w co się pakują
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: randomlogin »

Tescka pisze:a po to są one zamawiane, bo akurat jest na nie popyt
Nope. Zamawiane sa, bo ktos ladny projekt napisal. A papier przyjmie wszystko - to NIE znaczy, ze zamawiane sa te najbardziej potrzebne, na najlepszych uczelniach, i w ogole znaczy to bardzo niewiele. Ale kasa na nich jest, to fakt.
Awatar użytkownika
Tescka
Posty: 356
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 11:50

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Tescka »

O no widzisz. To nam wychowawczyni cały czas mówiła, że jakby co to pchać się na te zamawiane, bo nie dość, że kasa to jeszcze praca po tym będzie O.o Dobrze wiedzieć.
Katx2
Posty: 122
Rejestracja: 27 sty 2013, o 12:46

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Katx2 »

1.stomatologia
2.weterynaria
3.pielęgniarstwo


Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: Mårran »

Z tymi zamawianymi takie było założenie, ale jak jest - wiadomo.
Pani Buka
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: mis koala »

A może weterynaria? Moim zdaniem najcięższe studia ale wiecie sami, że ludzie teraz zaczynaja dbac o sowje zwierzaki jak o własne dzieci może coś w tym kierunku
czytowazne
Posty: 266
Rejestracja: 10 lip 2012, o 20:20

Re: co jeśli nie lekarski? :(

Post autor: czytowazne »

a co z fizjoterapią? jeśli patrzeć pod kątem zarobków i pewności zatrudnienia to moim zdaniem lepiej wypada niz np weta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości