Stężenie azotanu srebra

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

Witam was bardzo serdecznie. Nie jestem chemikiem, i zarejestrowałem się tutaj w konkretnej sprawie. Chciałbym wykonać doświadczenie chemiczne, a od ostatniego roku szkoły upłynęło już troszkę czasu. Proszę więc o pomoc z wyliczeniem a nie odsyłanie mnie do tablic, bo już pewnie nigdy w życiu ta wiedza mi się nie przyda. To nie jest ani lenistwo, ani wygodnictwo, tylko naturalna jednokrotna potrzeba. Na codzień uczestniczę w innych dyskusjach na innych forach, i wiem jaka może być Wasza reakcja. Dlatego tylko wyrozumiałych proszę o zabranie głosu.

Potrzebuję przygotować 1% roztwór azotanu srebra. proszę powiedzieć jaką ilość tego azotanu mam wsypać do 200 ml wody destylowanej.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: adamantan »

The_Devil pisze:Potrzebuję przygotować 1% roztwór azotanu srebra. proszę powiedzieć jaką ilość tego azotanu mam wsypać do 200 ml wody destylowanej.
2,02 g
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: Seeba »

Cp = (ms / ms + mwody) * 100%

Wyliczasz masę substancji.
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

Bardzo, bardzo, bardzo Wam dziękuję. Mam nadzieję, że doświadczenie mi wyjdzie.

Jesteście bardzo mili byłem świadkiem jak goniło się takich co wpadli by im podać na tacy. Mi pomogliście. Szacun dla Was.
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

I jeszcze jedno pytanie . to już nie do eksperymentu, ale zastanawiam się od jakiegoś czasu

jeśli rozpuszczę złom srebra jubilerskiego w kwasie azotowym, to jak później określić stężenie azotanu ? A czy ten azotan się później odparowuje czy jest jakiś inny sposób by powstały kryształki ?
A może też można jakoś wyliczyć ile kwasu azotowego (69%) należy przygotować by rozpuścić ~100 g złomu (925) ? Cierpliwych prosze o odpowiedź .
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: adamantan »

The_Devil da się wszystko obliczyć, ale w warunkach amatorskich ze złomu srebrnego o nieznanej zawartości srebra nie wyznaczysz dokładnie ilości powstającego azotanu(V) srebra (trzeba zainwestować w biuretę i całe zaplecze do miareczkowania).
Dodatkowo w warunkach amatorskich będziesz ten azotan srebra miał zanieczyszczony.
Lepiej powiedz, co kombinujesz - będzie szybciej. (Chcesz oddzielać czyste srebro od dodatków? Syntezujesz związki srebra, które robią BUM? Robisz preparaty bakteriostatyczne na bazie związków srebra?).
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

Dziękuję za zainteresowanie adamantan.
To opowiem Ci tą historię. Będzie długa. Na wstępie jednak coś ważnego.
O ile pamiętam, to trudno wyprodukować zanieczyszczony azotan srebra, ponieważ wszystkie metale po rozpuszczeniu w kwasie azotowym tworzą związki trudno rozpuszczalne w wodzie czyli osady. Jednie srebro jest całkowicie rozpuszczalne tworząc azotan. To tak na marginesie, z tego co kiedyś czytałem. Jeśli trwam w błędzie - powiedz mi o tym proszę.
W uzupełnieniu dodam, że nigdy tego nie robiłem. Podobnie zresztą jak nie robiłem eksperymentów, które niżej opiszę.
O preparatach bakteriostatycznych nie mam zielonego pojęcia. BUM przeraża mnie na samą myśl i chcę tego uniknąć jak się tylko da. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że niektóre związki srebra są bardziej lub mniej wybuchowe.

Interesuje mnie oddzielanie czystego srebra od dodatków.
Mam tego dość dużo. Dużo też mam bromku srebra, trochę siarczku.
Chce wykonać doświadczenie ze strony Weird Science - znasz ? Nie podaję linków bo chyba zabrania tego regulamin. To srebrne fraktale.
Chcę to umieścić między dwoma szybami, zalać wodą destylowaną lub zagazować argonem i okleić silikonem. Ma to pełnić rolę ozdoby.
Chcę zrobić drzewo Diany czy różę Diany . dla siebie, również w ramach ozdoby. Od lat fascynowało mnie srebro. Nigdy jakoś nie było czasu i możliwości.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: adamantan »

O ile pamiętam, to trudno wyprodukować zanieczyszczony azotan srebra, ponieważ wszystkie metale po rozpuszczeniu w kwasie azotowym tworzą związki trudno rozpuszczalne w wodzie, czyli osady. Tutaj jesteś w błędzie. Składnikami stopów srebra mogą być: miedź, cynk, mangan, nikiel, pallad, antymon, cyna. chrom, magnez, glin.
Wiele z nich z kwasem azotowym(V) da łatwo rozpuszczalne w wodzie azotany(V), które będą stanowić zanieczyszczenie azotanu(V) srebra i zepsują Ci doświadczenie.
Musisz najpierw oczyścić srebro z dodatków.

1.) Złom srebrny roztwarzasz w kwasie azotowym na powietrzu (no chyba, że masz wyciąg i laboratorium). Sączysz przez (lejka ze spiekiem pewnie nie masz) więc przez szklany lejek z watą szklaną. Jeśli jesteś przekonany, że w złomie nie było palladu, to osad na lejku możesz wyrzucić. Jeśli był warto osad zachować, gdyż pallad wolno roztwarza się w kwasie azotowym.
Do przesączu dodajesz w nadmiarze roztworu soli kuchennej (ale takiej bez żadnych dodatków) w wodzie destylowanej.
Wytrącony, biały, serowaty chlorek srebra odsączasz i przemywasz kilkakrotnie wodą destylowaną. Odciskasz go jak serek i przenosisz do czystego, szklanego naczynia, zalewasz kwasem solnym i wrzucasz do tego pocięte kawałki cynku lub glinu (aluminium). Powoli wydziela się metaliczne srebro w postaci czarnego proszku. Kwasu solnego dolewasz i dorzucasz kawałki cynku jak wizualnie (po odstaniu) nie będzie się już wytrącał czarny proszek. Po tym odsączasz ten czarny proszek (srebro) i przemywasz wielokrotnie wodą. Tak otrzymane srebro roztwarzasz w świeżym kwasie azotowym.

2.) Z bromkiem srebra postępujesz podobnie jak z chlorkiem opisanym powyżej. Jak otrzymasz srebro to podam Ci wydajną preparatykę azotanu srebra.

3.) Siarczek srebra na razie zostaw, bo to śmierdząca sprawa (będzie strasznie śmierdzieć podczas wydzielania z niego srebra).
Nie wiem tylko jak Ty planujesz otrzymane srebrne fraktale utrwalić, bo to cząstki srebra zawieszone w wodnym roztworze będą wrażliwe na jakiekolwiek doknięcie.
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

No to wpadka adamantan
Tak przypuszczałem, że fraktale będą takie delikatne, że nie będzie można ich utrwalić ( są piękne, i chyba zdjęcia mi nie wystarczają . Spotkałem się już z podobnymi cząsteczkami srebra zawieszonymi na powierzchni, przy okazji produkowania nanocząsteczek. Zdarzyło się to gdy raz na noc zapomniałem wyłączyć zasilacza a koloid miał ponad 50 ppm
A może Ty masz jakiś pomysł na utrwalenie fraktala ?

Wrócę jeszcze do bromku srebra, bo mam tego ok 30 kg, więc warto by było spożytkować chociażby na drzewka Diany. Nie bardzo zrozumiałem . roztworzyć w kwasie azotowym ?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: adamantan »

No to masz tam około 17,241 kg czystego srebra, a to przy małej stawce ok 24 000 zł. Reszta to brom, który można odzyskać.
Już widzę, jak teraz większość eksperymentatorów patrzy na Ciebie z zazdrością. Tyle skarbów

Roztworzyć znaczy: na drodze reakcji chemicznych rozpuścić w roztworze".
Myślę, jakby tu te fraktale utrwalić, bo nawet ładnie wyglądają .
The_Devil
Posty: 6
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 23:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: The_Devil »

Eh . nie po to tu jestem by patrzono na mnie z zazdrością. Wolał bym podzielić się z Wami jakimiś sukcesami. Nie patrzę też na kwotę którą mi wyliczyłeś .

W sprawie utrwalenia fraktali . jesteś chemikiem adamantan, a mi do głowy przyszedł pomysł, który być może dopracujesz i udoskonalisz

Gdyby . szalkę Petriego umieścić w eksykatorze i po wytworzeniu fraktali do pozostałego roztworu, nie narażając efektu na jakikolwiek ruch . dodać szkło wodne sodowe . odessać powietrze i na jego miejsce wpuścić Co2 czy nie zakrzepło by to w ten sposób by można by było przykryć materiał szybą ?
Bardzo proszę czytelników o nie drwienie z moich rozważań. Jak zaznaczyłem na początku - nie jestem chemikiem. Żałuję ale nie jestem .
A może jakiś pomysł z żywicami . jest ich wiele i chyba trzeba było brać pod uwagę ich ciężar, tak by wybrana żywica była lżejsza niż pozostałość po wykonaniu fraktala . no i przede wszystkim, żeby ta pozostałość nie reagowała z żywicą .

Eksykator i pompę próżniową akurat posiadam

I jeszcze inny pomysł . ten jest raczej przeze mnie niewykonalny, ale może przyda się komuś kiedyś, więc warto o tym wspomnieć .
Gdyby . obniżyć znacznie temperaturę . czy wtedy fraktala nie dało by się zdjąć i przenieść ( to taki wątpliwy fragment rozważań, ale . )
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: adamantan »

Gdyby . szalkę Petriego umieścić w eksykatorze i po wytworzeniu fraktali do pozostałego roztworu, nie narażając efektu na jakikolwiek ruch . dodać szkło wodne sodowe . odessać powietrze i na jego miejsce wpuścić Co2 czy nie zakrzepło by to w ten sposób by można by było przykryć materiał szybą ?
1.) Myślałem już o tym, jest tylko jeden problem - ze szkłem wodnym resztki kationów srebra będą dawać brązowy tlenek srebra i żółtawy metakrzemian, co może dać brzydki efekt albo wyjątkowo fajny (srebrne fraktale na brązowawym tle). Trzeba to sprawdzić eksperymentalnie bo nie da się przewidzieć, czy to będzie fajnie wyglądać czy nie.

2.) Drugi ze sposobów to otrzymywanie fraktali srebrnych przeprowadzasz w elektrolizerze posiadającym w dnie odpływ. Po ich otrzymaniu wypuszczasz wodę, a fraktale lekko opadają na dno. W momencie wypuszczania wody, górą do roztworu wprowadzasz alkohol (metanol, etanol lub dowolny propanol). Tak to robisz, aby powierzchnia cieczy była nieruchoma. Alkoholu trochę trzeba będzie zużyć. Celem jest zastąpienie wody alkoholem, aby później szybko to wysuszyć i przygotować na dowolną żywicę. Do eksperymentalnego sprawdzenia.

3.) Sposób z ochłodzeniem odpada - woda podczas krzepnięcia zwiększa swoją objętość co spowoduje rozwalenie Twoich fraktali.

Aha powiedz jak bardzo są trwałe mechanicznie te fraktale? Nigdy ich nie robiłem. Czy poruszanie powierzchnią cieczy uszkadza je?
hiszuana
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2016, o 10:28

Re: Stężenie azotanu srebra

Post autor: hiszuana »

Witam wszystkich, potrzebuje azotan srebra w następujących stężeniach:
5 ml 20% roztworu
5 ml 40% roztworu
5 ml 60% roztworu
Moje pytanie jest takie czy sama to zrobię i ile czego potrzebuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości