Tytuł

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Tytuł

Post autor: akmis978 »

Witam wszystkich.
Wymyśliłem temat pracy: Wpływ bakterii kwasu mlekowego i pleśni na smak sera. Chciałem zapytać co sądzicie o tym temacie i jak zacząć pracę na olimpiadę?
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Tytuł

Post autor: Alra »

Jak zamierzasz zbadać smak sera?
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Tytuł

Post autor: akmis978 »

Smak sera - organoleptycznie. Będą to sery z własnej produkcji.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Tytuł

Post autor: akmis978 »

Halo jest tu kto? Chciałbym porozmawiać o pracy badawczej.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Tytuł

Post autor: DMchemik »

Ja bym zapytał ogólnie, w jaki sposób chcesz otrzymywać ser i na ilu osobach chcesz sprawdzać smak?
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Tytuł

Post autor: Alra »

Problem w tym, iż badanie organoleptyczne nie jest metodą pozwalającą uzyskać obiektywne wyniki. I nie wiem, czy komisja nie podciągnęłaby angażowania ludzi do określania jakiegoś parametru jako działania niezgodnego z regulaminem.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tytuł

Post autor: AnnaWP »

Zamiast smaku można zbadać jakieś parametry bardziej obiektywne - ciężar, gęstość, ew. zawartość określonych składników jeżeli będziesz w stanie to zrobić.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Tytuł

Post autor: DMchemik »

wg mnie potrzebna byłaby grupa co najmniej 10 osób do testowania smaku i skład tej grupy musiałby być identyczny za każdym razem, pozatym musieliby próbować nie o tej samej porze i nie w obecności innych, bo któryś może zasugerować smak innym.
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Tytuł

Post autor: Kacia1001 »

A w ograniczeniach nie było czegoś o pleśniach i bakteriach jako niedozwolonych? Głowy nie dam, bo tak mi coś świta tylko.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Tytuł

Post autor: Alra »

Niedozwolone są pleśnie i bakterie, jeśli wykorzystujemy gatunki chorobotwórcze.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Tytuł

Post autor: akmis978 »

Ser zamierzam otrzymywać z mleka krowiego pod wpływem podpuszczki i bakterii kwasu mlekowego. Badanie smaku, wydaje mi się, że jest dobrym parametrem, tylko trzeba byłoby sprawdzać smak na większej liczbie osób. A Wy jak sądzicie? Podpowiedzcie coś w tej sprawie. Pierwszy raz biorę udział w takim konkursie i jestem całkowicie zielony w tej sprawie.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Tytuł

Post autor: akmis978 »

Smak zamierzam sprawdzać na co najmniej 30 osobach.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Tytuł

Post autor: Smile_Forever »

Osobiście radziłabym badanie innych zmienności, o czym wcześniej napisała AnnaW_UO, bardziej obiektywnych i łatwiejszych w jednoznacznym wyznaczeniu. Można wtedy zastosować konkretne jednostki, zdecydowanie łatwiej jest przedstawić wyniki (co najmniej jeden wykres z danymi w pracy to konieczność).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości