Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Witam,
W tym roku piszę pracę badawczą moim tematem jest analiza i porównianie obnóży pyłkowych 2 rodzin pszczelich. Zbierając pyłek od pszczoły próbuję zgadnąć z jakiego to kwiatu jest ten pyłek. Zbieram pyłki kwiatowe i porównuję je z obnóżami pyłkowymi pszczół. Czy ktoś robił coś podobnego, jakieś wskazówki, zastrzeżenia, ktoś się podzieli pomysłami na przedstawienie wyników bo nie mam pojęcia jakie tabelki czy wykresy wykonać. Każda rada i pomysł jak i zastrzeżenia mile widziane . Pozdrawiam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: AnnaWP »

Temat brzmi bardzo oryginalnie i ciekawie, ale obawiam się trudności z wykonaniem.

po pierwsze - jak będziesz zbierało pyłek?
po drugie - Na podstawie czego będziesz rozpoznawać pyłek? Czy dysponujesz jakimś kluczem, który ułatwi rozpoznanie pyłku? Na ile wiem w diagnostyce pyłku nieoceniona jest mikroskopia SEM, która ujawnia kształt powierzchni. Jaką techniką konkretnie zbierzesz dane o strukturze pyłku?
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Moje badania prowadzę od roku, może zacznę od początku. Mój tata jest pszczelarzem, raz w tygodniu łapie z okreslonej rodziny jedna-dwie pszczoły, pyłek zbieram do eppendorfów i tak z 2 rodzin pszczelich (bo to porównanie. Mam zgromadzoną literaturę i tam jest taka tabela np. pyłek z wierzby kolor - oliwkowy. Oczywiście nie zgadnę wszystkich kolorów. Szukam danego drzewa na. tą wierzbę i pobieram pyłek. Pod mikroskopem optycznym w powiększeniu (mikroskop z kamerką) 40 widać pyłek - charakterystyczne bruzdy i tworzę swoją biblioteczkę kwiaty: mniszek pospolity itp. Jak złapię pszczołę to porównuję, badania prowadzę już rok i widać duże różnice w kształcie, wyglądzie pyłków.
Np. pyłek wierzby ma takie bruzdy w kształcie myszki miki i jak złapię pszczołę, z pyłkiem myszką miki - widać to pod mikroskopem to wiem, że to pyłek z wierzby
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: AnnaWP »

Gratuluję zainteresowania.
Temat - jak wyżej - ciekawy i bardzo oryginalny.
Niemniej jednak poleciłabym porozmawianie z kimś, kto na rozpoznawaniu pyłku się zna. Albo zbieraj literaturę dalej.
W pracy istotne byłoby wskazanie klucza wiarygodnego, czyli coś naukowego, a nie strona typu ogrodek.pl". Użycie niewiarygodnego klucza będzie najprawdopodobniej przyczyną obniżenia oceny.
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Ja sam pobieram pyłek z kwiatu i porównuję kształt i te charakterystyczne bruzdy z obnóżem pyłkowym. Materiały, które pomagają mi w oznaczeniu koloru pyłku pochodzą z książek z biblioteki (autor jakiś doktor) lub czasopism : Pasieka. Tworzę własną biblioteczkę pyłków zebranych z roślin, a nie szukam po internecie takich informacji o wyglądzie pyłków.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: AnnaWP »

Sama nie wiem, nie znam się na tyle na palinologii. W sumie szczerze mówiąc niewiele się znam.
Z tego co widzę diagnostyka jest bardzo precyzyjna, ale naukowcy specjalizują się w określonych rodzinach, a nawet rodzajach.
Widzę też, że pyłkiem solidnie zajmuje się kilka jednostek, w tym zespół prof. Weryszko-Chmielewskiej (moja recenzentka ) z Lublina. Myślę, że możesz napisać do kogoś z jej zespołu i poprosić o podpowiedź w doborze źródeł.

Kiedy już masz rozpoznane poszczególne rodzaje, możesz wyszukać informacje na scholar google dotyczące tego konkretnego rodzaju. Tak się da łatwiej, bo indeksu każdego gatunku to może nie być.
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Moja praca to nie jest doświadczenie gdzie robię próby kontrolne itp. Łapie pszczoły - analizuje pyłek - dopasowuje do kwiatu - porównuje wyniki do innej rodziny pszczelej. Czy to jest obserwacja? jak to mogę nazwać?
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Napisałem do kilku osób prof. Weryszko-Chmielewskiej i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi . Przedstawiłem problem i poprosiłem o podanie tytułów jakiś kluczy do oznaczania czy jakiś książek.
Awatar użytkownika
szczurek303
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2014, o 08:35

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: szczurek303 »

Napisałem do kilku osób prof. Weryszko-Chmielewskiej i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi . Przedstawiłem problem i poprosiłem o podanie tytułów jakiś kluczy do oznaczania czy jakiś książek.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimp. Biologiczna porady, pyłek, pszczoły.

Post autor: AnnaWP »

Daj im chwilkę, ludzie różnie pracują.
Praca badawcza nie zawsze jest pracą eksperymentalną, niekiedy nie ma próby kontrolnej. Takie prace są równie cenne.
Dla przykładu analizuje się skład gatunkowy terenu - nie ma próby kontrolnej, ale sprawa jest ważna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości