Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: Kamiiil »

no z tym jest problem, nie jestem wstanie nic zobaczyć Gdy przeglądam płyny, to dopiero zaczyna się coś pojawiać, gdy obiektyw wpada w ciecz, co nie powinno się zdarzać. (chyba) Gdy jestem nad cieczą (chociaż minimalnie) nic nie jestem wstanie zobaczyć.
Tzn. wiadome jest to, że nie mam w tym wprawy jeszcze i może się w takich warunkach da coś zaobserwować, no ale starałem się wiele razy i nic nie wyszło z tym 40x.

A co z badaniem wody z rowu i miski dla psa ? Przybliżenie jest zbyt małe aby zaobserwować organizmy czy to ja coś zepsułem robiąc preparat albo ustawiając mikroskop ? tylko 2 pantofelki znalazłem na 10 przebadanych preparatów i nic poza tym. W misce psa to nic nie znalazłem- dosłownie)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: planapo »

Spokojnie. Na tym etapie wiele nowego nie powiemy, musisz sam postudiowac nieco.
40x ma bardzo mały DOF (glębia ostrości) i potrzebujesz naprawdę cieniutki i płaski preparat
Dlatego nie widzisz wiele jak obserwujesz sama wode na szkielku podstawowym. 40x ma okolo 0,5-0,6 mm odleglosci roboczej i tylko w takim przedziale mozesz probowac zaostrzyc obraz, dlatego preparat ma byc mozliwie cienki. 40stka jest ogolnie dosc trudna w pracy. Kup sobie na allegro jakis zestaw preparatow gotowych tak zeby sie wprawic w samej obserwacji.

Wez probke wody ze zbiornika, w ktorym juz na oko widac ze cos jest: drobne rosliny, glony, larwy owadow itp, wtedy 5 i 10x to az nadto.

Wpraw sie w pracy na obiektywach 5 i 10, potem 40 rozgladaj sie na allegro za 20x.

I doczytaj jeszcze dalsza czesc tutaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: sempervirens »

Mam pytanie odnośnie oświetlenia Kohlera. (Podobno nie ma głupich pytań ) Przeczytałem wszystkie strony które mi się wyświetliły i dalej mam wątpliwości. Czy do jego ustawienia potrzebna jest specjalna lampa LMK? Czy np. na przerobionym oświetleniu LED-owym też istnieje możliwość jego ustawienia? Mówię tu o mikroskopie Studar.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: planapo »

Musisz miec przyslone polowa oraz kondensor z mozliwoscia centrowania i przyslona aperturowa.
JohnyM

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: JohnyM »

W przypadku studara, jest w standardzie w modelu FR i może być uzyskane w każdym modelu z lusterkiem i LMK. Kondensor nie musi być centrowany - centrowana jest kolektor lampy z przysłoną. LMK da się przerobić pod LEDa.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: sempervirens »

Czyli rozumiem, że w mikroskopie lusterkowym musi być używana lampa mikroskopowa. Gdybym przerobił lusterko na oświetlenie LED-owe nici z Kohlera?
JohnyM

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: JohnyM »

W ten sposób - nici.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: sempervirens »

Dziękuję, zalicytuję LMK na Allegro

allegro 4386604452 te lampę ustawia się obok mikroskopu?
Trochę nie rozumiem jak montuję się allegro 4392241989 Czy należy zamontować ją w miejscu lusterka? Nie znalazłem nigdzie zdjęcia Studara współpracującego z tą lampą.
Pewnie trochę naiwne pytania, ale to moje pierwsze kontakty z mikroskopem.
JohnyM

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: JohnyM »

1 - z lusterkiem, obok mikroskopu.
2- zamiast lusterka.
2 jest wygodniejsza i daje nieco lepszy efekt, choć trudniej będzie wstawić power leda (ale da się).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: planapo »

Wiktor_1995 pisze: Nie znalazłem nigdzie zdjęcia Studara współpracującego z tą lampą.
Zdjecie autora powyzszego postu (: (ciagle jest gdzies na forum)
Załączniki
stu.jpg
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: sempervirens »

Dziękuję, jaka ładna maszyna Na pewno jest wygodniejsza w użytkowaniu niż ta pierwsza.
Czy do tej lampy potrzebny jest jeszcze zasilacz?
JohnyM

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: JohnyM »

Jasne. Standardowy zasilacz 6v (to co w biolarze, lub ze względu na nieadekwatną cenę - jakikolwiek inny 6v).
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

Post autor: sempervirens »

Te zasilacze też mają cenę. Jeden jest za 97zł. na Allegro :-o
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości