katalityczna redukcja soli

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
drponury
Posty: 76
Rejestracja: 22 mar 2014, o 21:22

katalityczna redukcja soli

Post autor: drponury »

Jest jakis sposob zeby przeprowadzic sol o stopniu wyższym w stopien niższy, np z NO3- do NO2-, albo MnO4- do Mn2+ czy coś? sole mogą być różne, ważne jest tylko żeby były w wodzie rozpuszczalne. Najlepiej byłoby gdyby reakcja ta była katalizowana czymś w stylu katalizatora Lindlara, w sensie ciało stałe zanurzone w roztworze, nie ulegające szybko zużyciu. Jest to dla mnie bardzo ważne, prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: DMchemik »

A skąd takie pytanie? Na pewno jest to możliwe choć zwykle takie reakcje wykonuje się w sposób niekatalizowany. No chyba że chcesz gazowym wodorem redukować. Tyle że katalizator lindlara jest na CaCO3, więc reakcja redukcji MnO4 do Mn2+ odpada bo wymaga kwaśnego środowiska, więc pozbędziesz się ziaren katalizatora i zostaną same nanocząstki Pd (no chyba że to bez różnicy).No chyba że na węglu aktywnym, ale też może degradować.
Awatar użytkownika
drponury
Posty: 76
Rejestracja: 22 mar 2014, o 21:22

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: drponury »

tak w skrócie, to potrzebuje stworzyć półogniwo redoksowe, a konkretnie anodę, która będzie się sama ładować", do projektu naukowego.

czyli możliwa jest redukcja tych soli wodorem atmosferycznym?

wiązanie C=O będzie podlegało reakcji Lindlara?
Awatar użytkownika
drponury
Posty: 76
Rejestracja: 22 mar 2014, o 21:22

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: drponury »

tak w skrócie, to potrzebuje stworzyć półogniwo redoksowe, a konkretnie anodę, do projektu naukowego.

czyli możliwa jest redukcja tych soli wodorem atmosferycznym?

wiązanie C=O będzie podlegało reakcji Lindlara?

jeśli nie w sposób katalityczny, to w jaki sposób zredukować? wiem że np. azotyny da się ołowiem, ale ten się utlenia i rekcja ustaje, co mnie nie satysfakcjonuje.

dziekuje za odpowiedz
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: adamantan »

drponury pisze:tak w skrócie, to potrzebuje stworzyć półogniwo redoksowe, a konkretnie anodę, która będzie się sama ładować", do projektu naukowego.

.jeśli nie w sposób katalityczny, to w jaki sposób zredukować? wiem że np. azotyny da się ołowiem, ale ten się utlenia i rekcja ustaje, co mnie nie satysfakcjonuje.
drponury:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Perpetuum_mobile
masz odpowiedź, czy postawiony przez Ciebie cel jest wykonalny"
Awatar użytkownika
drponury
Posty: 76
Rejestracja: 22 mar 2014, o 21:22

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: drponury »

hmm, termodynamika i te sprawy nie jest mi obca.
tyle ze tu paliwo byloby dostarczane z powietrza, wiec nie jest to uklad izolowany, zatem o perpetuum mobile nie winniśmy mówić
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: katalityczna redukcja soli

Post autor: adamantan »

drponury pisze:tyle ze tu paliwo byloby dostarczane z powietrza
To już brzmi zupełnie inaczej. Tyle, że jeśli chodzi o wodór, to w powietrzu są śladowe ilości tj. ok. 0.5 ppm, czyli praktycznie żadne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości