Zadania maturalne biologia - kilka pytań

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Pracowity leniuch
Posty: 23
Rejestracja: 9 sty 2012, o 19:15

Zadania maturalne biologia - kilka pytań

Post autor: Pracowity leniuch »

Hej, mam pewne wątpliwości do kilku zadań z biologii. Jakby ktoś mógłby mi sprawdzić czy są dobrze rozwiązane byłabym naprawdę bardzo wdzięczna.

1. Opisz jak wpływa zawartość składników mineralnych w podłożu na intensywność wzrostu roślin.

Moja odp: Intensywność wzrostu roślin jest największa przy optymalnej zawartości składników mineralnych w glebie a maleje przy ich niedoborze a także w wyniku ich nadmiaru .
Czy ta odp. jest odp. na te pytanie, bo przeglądając klucz mam spore wątpliwości i już kompletnie zgłupiałam /

2. Czy w zadaniu gdzie na podstawie rysunku mam pokazać różnice między miękiszem gąbczastym a palisadowym , mogę uwzględnić to że w miękiszu palisadowym jest więcej chloroplastów?

3. Podaj dwie zależności między środowiskiem życia przetacznika bobownika a budową skórki jego liścia podwodnego.
Moja odp.
- Jego skórka posiada liczne chloroplasty co zwiększa powierzchnię na której zachodzi fotosynteza , która ze względu na duże rozproszenie światła jest w środowisku wodnym utrudniona.
- Skórka nie posiada aparatów szparkowych ponieważ roślina żyjąca w środowisku wodnym nie musi regulować procesu transpiracji.

4. Czy jedną z funkcji żywicy może być ochrona rośliny przed nadmierną utratą wody ?

5.Wyjaśnij mechanizm otwarcia zarodni paproci prowadzący do wysypywania zarodników.
Moja odp.: Pierścień zbudowany jest z komórek o nierównomiernie zgrubiałych ścinach kom. Dojrzała zarodni wysycha, komórki pierścienie tracą turgor kurcząc sie . Prowadzi to do rozerwania ściany zarodni i wysypania zarodników.
marcinoser
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2014, o 00:54

Re: Zadania maturalne biologia - kilka pytań

Post autor: marcinoser »

Pracowity leniuch pisze:2. Czy w zadaniu gdzie na podstawie rysunku mam pokazać różnice między miękiszem gąbczastym a palisadowym , mogę uwzględnić to że w miękiszu palisadowym jest więcej chloroplastów?
Możesz napisać, że w miękiszu palisadowym nie będzie przestworów międzykomórkowych charakterystycznych dla miękiszu gąbczastego.
Pracowity leniuch pisze:3. Podaj dwie zależności między środowiskiem życia przetacznika bobownika a budową skórki jego liścia podwodnego.
Moja odp.
- Jego skórka posiada liczne chloroplasty co zwiększa powierzchnię na której zachodzi fotosynteza , która ze względu na duże rozproszenie światła jest w środowisku wodnym utrudniona.
- Skórka nie posiada aparatów szparkowych ponieważ roślina żyjąca w środowisku wodnym nie musi regulować procesu transpiracji.
Możesz jeszcze nawinąć o braku kutykuli, ponieważ nie musi się zabezpieczać przed utratą wody.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości