Matura próbna a majowa - zależności.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: randomlogin »

cernentia pisze:Ważne jest oczytanie i dopiero połączenie tego z logicznym myśleniem.
No jasne. Ale oczytac sie kazdy umie i moze jesli zechce. Myslec - nie. Matura to tylko wstep na studia lekarskie - robienie z niej testu oczytania jest bez sensu, zwlaszcza ze znaczna jej czesc w ogole nie dotyczy czlowieka. Pewnie ze potem trzeba sprawdzac juz kierunkowa wiedze, ale fajnie by bylo, gdyby osoby ktore ja posiadaja potrafily myslec.
Bo teraz z kolei tygtwyobraz sobie&lt osobe, ktora owszem, duzo wie, ale faktow nie kojarzy jesli to nie bylo gdzies wprost napisane i wkute.
Po co twoim zdaniem przez wiele, wiele lat najpierw na egzaminach wstepnych, a potem wsrod kryteriow kwalifikacyjnych byla fizyka?
cernentia pisze:jeśli uważasz, że samo logiczne myślenie Ci wystarcza idź na logistykę
+1. Poczytaj czym zajmuje sie logistyka.
Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Hibiki »

cernentia, mój problem polega na tym, że przy odpowiedzi czasem nie dopiszę czegoś co dla mnie wydaje się tak oczywiste, że aż głupio to pisać
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: chemik1212 »

randomlogin pisze:
cernentia pisze:jeśli uważasz, że samo logiczne myślenie Ci wystarcza idź na logistykę
+1. Poczytaj czym zajmuje sie logistyka.
Logistyka. Hahah, ale się uśmiałem. To o tej samożywności na pewno nie będzie uznane. Pomijając szczegóły- rosiczka, dzbanecznik są cudzożywne też.
Dalej, dalej, matura już tuż!
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Dobrze wiem czym zajmuje się logistyka i nie widzę nic uwłaczającego w mojej wypowiedzi. Technik logistyk choćby nie potrzebuje nie wiadomo jakiej wiedzy, wystarczy zdolność planowania, obliczania strat i zysków, itp. czyli zdolność logicznego myślenia. Jest pełno takich kierunków. Pozdrawiam
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

A co do całej reszty, to już podkreślałam wcześniej, że nie napisałam: olać zdolność logicznego myślenia", kujony górą bla bla. Ale chyba nie dociera, może jednak pominięcie sprawdzania czytania ze zrozumieniem będzie dla niektórych tutaj lepsze, niż myślą, bo jak widać, nie są w tym zbyt mocni.

Oczytanie ma zapobiegać przed dostaniem się na studia ludzi, którym najzwyczajniej nie chce się czytać i uważają, że przemkną się bez czytania tomów książek, ale tak się nie da. Niektórzy są po prostu zbyt leniwi i im się nie chce. Tak samo powinno się sprawdzać obie rzeczy, bo ktoś kto czyta, a nie ma zdolności kojarzenia też nie ma predyspozycji.
Ja nie muszę sobie nic wyobrażać bo swoje zdanie wyjaśniłam jasno i nie wiem skąd spekulacje, że jestem przeciwko logice.
Moim zdaniem, co już powtarzam kolejny raz, matura powinna być połączeniem zdolności logicznego myślenia i wiedzy. Widząc tendencję do spychania wiedzy na plan drugi wyraziłam tylko swoją opinię w temacie. Wiadomo, że wiedza książkowa geniusza z ciebie nie zrobi, ale bez niej zdolność składania faktów też na nic się nie zda. Także trzeba znaleźć złoty środek. A tendencja jest jak widać jednokierunkowa. To tyle i w temacie nie będę się dalej rozdrabniać, bo nie ma to najmniejszego sensu.
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: boardslides »

cernentia pisze:Hibiki, a może to wynika z nieodpowiedniej koncentracji? Spróbuj sobie przed rozwiązywaniem maturki posłuchać kilka minut tego:
Mi to pomaga ) może tobie też się przyda, choć na początku wkurza, to nie dla każdego
Nawet nie zauwazylem kiedy zleciało 50min.ciekawe czy to rzeczywiście działa,czy to tylko sila autosugestii.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: randomlogin »

Od logika do logistyka jest duzo dalej, niz wskazuje nazwa. Zapewne wiesz takze to, jesli wiesz czym zajmuje sie logistyk. Wiec przyklad byl w najlepszym wypadku umiarkowany, a ze wzgledu na uklad zdania - dosc smieszny.
cernentia pisze:Ale chyba nie dociera, może jednak pominięcie sprawdzania czytania ze zrozumieniem będzie dla niektórych tutaj lepsze, niż myślą, bo jak widać, nie są w tym zbyt mocni.
Na szczescie niektorzy tutaj ten problem maja juz za soba, i dali sobie rade. Ale dziekuja za troske.
cernentia pisze:Oczytanie ma zapobiegać przed dostaniem się na studia ludzi, którym najzwyczajniej nie chce się czytać i uważają, że przemkną się bez czytania tomów książek, ale tak się nie da.
I na swojej pozycji czujesz sie dosc pewnie, zeby mowic innym jak sie da a jak sie nie da na studiach? Powiedzialbym gdzie bylas i co widzialas, ale bym brzydkich slow musial uzyc.
cernentia pisze:Wiadomo, że wiedza książkowa geniusza z ciebie nie zrobi, ale bez niej zdolność składania faktów też na nic się nie zda.
Ale to nie z wiedzy maturalnej bedziesz w zyciu skladac fakty. Jest ona, w tym znaczeniu, niepotrzebna. A sama umiejetnosc skladania jest przez caly czas jedna i ta sama.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Faktycznie mogło zabrzmieć to śmiesznie, logistykalogika, ale był to pierwszy przykład, który przyszedł mi na myśl i wbrew pozorom nie kierowałam się rodziną wyrazów.

Dobrze, że nie ma takiej potrzeby, bo nie masz pojęcia, gdzie byłam i co widziałam. I ja nikomu nie mówię co się na studiach da, a co nie da. To, że powołałam się na przykład ludzi, którym się najzwyczajniej nie chce i nie będzie chciało to nic strasznego. Bo takich jest pełno.

Nikt nie ograniczał się tutaj do wiedzy maturalnej.


boardslides

Nie mam pojęcia jak to z tym jest, jednak mi pomaga się wyciszyć i uspokoić, nie zaszkodzi spróbować. Mozę komuś też się nada.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: randomlogin »

No coz, studiow nie widzialas, a wprost mowisz o tym czy da sie przez nie przejsc bez czytania tomow ksiazek czy nie. I nie masz racji.

A do wiedzy maturalnej ograniczalo nas to, ze rozmawialismy o zawartosci arkusza. A nie o tym czy nalezy sie uczyc pozniej.
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

[Film] Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Ilendil »

cernentia pisze:Hibiki, a może to wynika z nieodpowiedniej koncentracji? Spróbuj sobie przed rozwiązywaniem maturki posłuchać kilka minut tego:
Mi to pomaga ) może tobie też się przyda, choć na początku wkurza, to nie dla każdego

Mam pytanie, jak takie rzeczy działają? Widzę, że jest tego pełno:

cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Mi tę metodę przedstawiła niegdyś pewna nauczycielka, te dźwięki mają to do siebie, że sprzyjają wytwarzaniu przez mózg pewnych rodzajów fal, podobna zasada do muzyki relaksującej. Niestety trzeba słuchać na słuchawkach, bo dźwięki z lapka czy głośników nie dają takiego efektu. Mi się to sprawdza. Kiedy się uczę włączam sesję alfa (wtedy chce mi się spać, ale co dziwne wszystko lepiej zapamiętuje) a kiedy potrzebuje się skoncentrować włączam beta. Nie wiem czy to faktycznie działa czy to tylko autosugestia, w każdym razie z efektu, czegokolwiek jest skutkiem, jestem zadowolona
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: agentka91 »

Gołąbeczki, temat nie dotyczy logistyki ani logiki tylko zależności między maturą próbną i majową. Także odnośnie tematu mogę dodać, że zależności próbna-maj nie zauważyłam, ale związki między majem, a majem to już bardziej. Dlatego pobawię się we wróżkę i powiem Wam że:
a) poczęstują nas w maju oddychaniem i fotosyntezą, bo to lubią i da się z tego ułożyć pytanie tak, abyśmy się wyłożyli. Elegancki schemat z pustą kratką, żeby wpisać rybulozobisfosforan lub podanie roli NADPH2, miejsce zachodzenia, produkty, substraty reakcji. Coś takiego.
b) matura z biologii bez enzymów to nie matura. Rola enzymów lub chociaż ich inhibicja być musi. Enzymy trawienne, co gdzie i kiedy i po co trawi może się pojawić, bo ostatnio było po macoszemu.
c) wykres wiązania tlenu przez hemoglobinę i mioglobinę. Mam wrażenie, że ciągle na niego trafiam, jak trafię w maju to się nie zdziwię.
d) budowa oka i ucha. Widziałam gdzieś na próbnych, w maju 2010 chyba było coś o pręcikach i czopkach, a tak to budowy oka nigdzie nie było. Jakby kazali podpisać źrenicę i podać funkcję siatkówki to bym się nie pogniewała.
e) roztwory izo, hipo i hiperosmotyczne były niedawno, w tabelkach, ale jak się znów pojawią w jakimś doświadczeniu czy pytaniu problemowym to też zaskoczona nie będę.
f) rośliny jedno i dwuliścienne, porównanie, zapłodnienie, budowa cewek, naczyń. To też jest zbyt często, ludzie na tym tracą punkty, więc nie wierzę, że obędzie się bez roślinek.
g) standardowa głupota za jeden punkcik odnośnie jakiegoś robala
h) genetyka, zadanie o dziedziczenie grup krwi, hemofilii lub kogut w groszki uprawiał seks z kurą w ciapki".
i) zależności międzygatunkowe, łańcuchy detrytusowe i spasania. Zwykle za 1-2 punkty, ale zawsze są. Podobnie jak plusy i minusy GMO.

Poza tym obstawiam Jądro Ciemności na polskim i konstrukcję I wish I hadnt learnt more na angielskim.
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: boardslides »

Właśnie trzeba zobaczyć czego nie było rok temu, uśpili czujność, żeby teraz powrócić. Coś ostatnio odchodzą od pytań o bakterie - które niegdyś bywały wręcz obowiązkiem maturalnym. Myślicie, że spokojnie można ominąć takie działy jak : grzyby,protisty,układ kostny, witaminy, wszystkie płazińce, obleńce,gąbki itp.?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości