Matura próbna a majowa - zależności.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: boardslides »

Cześć,zastanawiam się czy maturzyści na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowali zjawisko opisane w tytule . Mianowicie: czy są jakies zależności między maturą próbną styczniową z CKE ,a majową ? Np. było parę zadań z bezkręgowców to na pewno dadzą/nie dadzą? Czy są to raczej przypadkowe pytania i nie ma okreslonego systemu? Można też chyba zauważyć maturalne pewniaki ,ale o tym gdzieś już było. Może zwrócicie też uwagę na najczęściej popełniane błędy? Lub jak pisać żeby wpasować się w klucz? POZDRAWIAM.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Prawda jest taka, że matura ma to do siebie, że lubi zaskakiwać. Były takie lata, gdzie próbna i majowa nie miały praktycznie elementów wspólnych, a była taka, że całkiem ich sporo.
Czego się spodziewać? Nie wiadomo - im więcej zadań zrobisz - tym lepiej.
Na pewno zawsze jest krzyżówka, zadanie z ewolucji, ekologii i genetyki inne niż krzyżówka. To są pewniaki. W tym roku będzie zapewne dużo tekstu i dedukcji.
Mówi się, że tegoroczna matura ma być najtrudniejszą z matur. Ile w tym prawdy - przekonamy się za miesiąc. Podobno trudność tegorocznej matury ma bardzo obniżyć progi (i tak na przestrzeni lat jest tendencja spadkowa) żeby pokazać jakim fajnym posunięciem jest wprowadzenie matury 2015. Za 30 dni zobaczymy
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Rosaline »

cernentia pisze:żeby pokazać jakim fajnym posunięciem jest wprowadzenie matury 2015.
I ja to słyszałam. A dodatkowo wystarczy spojrzeć na matury proponowane uczniom zdającym egzamin dojrzałości 2015: nie trzeba być obkutym", wystarczy logicznie myśleć i kojarzyć fakty, więc te matury są naprawdę proste
A co do zależności to moja korepetytorka mówiła, że ona niczego takiego nie zauważyła, bo jak cernentia wyżej napisała - raz się zadania powtarzają, a raz nie.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Ja ogólnie wam powiem, że zdawałam maturę rok temu. Poszło mi tragicznie, czułam się przygotowana na 80-90% a zdałam na marne 60%. Dużo zależy od kondycji psychicznej w danym dniu, fizycznej, ale przerobione zadania dają bezpieczne 70%. Ja zadań nie robiłam rok temu wcale. To był mój ogromny błąd. Czegokolwiek nie dadzą, jeśli wyuczymy się rozwiązywania zadań - będzie 3 razy łatwiej. Głównym wrogiem na maturze jest nic innego jak czas! Nie warto więc teraz go tracić na szukanie się ukrytych ciągów i zależności tylko robić robić robić zadania! Polecam stronę maturana6.pl - tam macie maturki z różnych lat i odp.
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: boardslides »

I to mnie przeraża Z roku na rok matura jest co raz gorsza. Pol strony tekstu,a wiedzy mala namiastka. Jeśli ktoś sie nie czuje dobrze w logicznym myśleniu,dedukcji czy presji czasu to moze byc ciezko (Np.mi). Bo da sie wyćwiczyć te zadania z długim wstępem? Raczej nie. A o tym,ze ma nyc,to matura najtrudniejsza nie słyszałem i mam nadzieję że to nieprawda

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: randomlogin »

boardslides pisze:Jeśli ktoś sie nie czuje dobrze w logicznym myśleniu,dedukcji czy presji czasu to moze byc ciezko
Tylko logiczne myslenie, dedukcja i koniecznosc pracy pod presja czasu sa potem potrzebne w zyciu. A znajomosc cyklu zyciowego zarodzca malarii wiekszosci osob nie. Trudno wiec sie dziwic, ze nastepuje przesuniecie rownowagi w tym kierunku, bo to - przynajmniej jako pomysl, jaka bedzie realizacja to sie okaze - uzasadnione rozwiazanie.
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Ilendil »

Też uważacie że będzie przewalona matura? Strasznie się boję, że zrobią coś w rodzaju 2011 lub gorzej. Z drugiej strony o ile te progi miałyby zejść niżej? Biorąc pod uwagę, że na ŚUMie próg 165 (najniższy w Polsce), nie wyobrażam sobie żeby jeszcze niżej mógł zejść.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: randomlogin »

Byly czasy, ze na SUM prog byl niewiele wyzszy (sporo ponizej 200), ale liczony z trzech przedmiotow.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cernentia »

Mi się wydaje, że tegoroczna matura będzie głównie walką z czasem i nadmiarem tekstu, zmęczenie przeciwnika. To samo będzie chemii, dlatego cieszę się, że do niej już nie muszę podchodzić (1 problem z głowy) Natomiast co do biologii to nie wiem czy takie odchodzenie od wiedzy jest dobre, wiadomo, logiczne myślenie jest niezbędne, ale czytanie pół strony tekstu do każdego zadania przy zadaniu 10 wyłącza najzwyczajniej to logiczne myślenie. Poza tym biologia to nie tylko umiejętność łączenia przedstawionych faktów czy ich analizy, to niestety też ogrom wiedzy i nie zgodzę się z przedmówcą. lepiej uczyć się o malarii niż analizować głupie wykresy, tego można nauczyć się na szkoleniu. A nie oszukujmy się, że większość wysokich wyników z bioli, to ludzie któzy wybierają się na medycynę. Tu nie ma czasu na szukanie wiedzy w książce. Trzeba wiedzieć i tyle.
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Neuf »

Jezeli to prawda z tymi dlugimi tekstami w tym roku, to mam prze. bo na tych zadaniach sie najczesciej wykladam, i przy normalnych arkuszach nie wyrabiam sie z czasem. Jak rzeczywiscie tak bedzie to chyba przelece szybko arkusz, napisze to co mi pierwsze wpadnie do glowy a jak zostanie cos czasu bede kombinowal bo inaczej sie nie da w moim przypadku
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Seeba »

W maturze 2015 mają być długie teksty, ale za to więcej będzie do nich zadań. Uważam, że dla kontrastu, w tym roku teksty nie powinny być za długie.
Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: Hibiki »

Ja tam uważam, że nasza matura będzie na takim samym poziomie jak w poprzednich latach. Będzie kilka prostych, ale też parę bardziej wymagających zadań To, że jesteśmy ostatnim rocznikiem starej podstawy to nie znaczy, że nagle wymyślą coś innego.
cytochrom450
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2014, o 21:31

Re: Matura próbna a majowa - zależności.

Post autor: cytochrom450 »

Eee ja jestem za teorią, ze jednak cos ciekawego wymyślą (nie wiem czy trudnego czy łatwego), ale dla naszego rocznika - konczącego pewną erą - coś innego.

Zresztą nasz egzamin gimnazjalny (również konczył podstawe programową w gim) rowniez nieco odbiegał od tych z poprzednich lat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości