zadanie maturalne dotyczące ptaków

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
agaata
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2014, o 16:48

zadanie maturalne dotyczące ptaków

Post autor: agaata »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania. Nie wiem z jakiego jest zbioru i nigdzie nie mogę znaleźć do niego odpowiedzi. wydaje mi się ze w pkt. b chodzi wysycenie powietrza wewnątrz kopca parą wodną ale zupełnie nie wiem jak napisać dobrą odpowiedź do a.
Załączniki
img030.jpg
aorta

Re: zadanie maturalne dotyczące ptaków

Post autor: aorta »

Tak na logikę:

a) Nie ma potrzeby wysiadywania jaj, ponieważ stała i odpowiednia temperatura inkubacja zapewniona jest przez:
- ciepło wydzielane w procesie gnicia
- barierę ustanowioną przez wytworzenie kopca.
Zatem skorupka nie musi być wytrzymała na mechaniczne siły zgniatania. Poza tym nie może być gruba, ponieważ istotny problem stanowi małe stężenie parcjalne tlenu w powietrzu. Wobec tego cienka skorupka i duże powierzchnie porów ułatwiają transport tlenu do wnętrza jaja.

b) Problemu nie stanowi jednak utrata wody, gdyż otoczenie jaja jest wysycone parą wodną, powstającą w wyniku procesów gnilnych. Zatem dyfuzja wody z jaja jest nieefektywna, minimalna lub w ogóle nie występuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość