Przemiany promieniotwórcze

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
mojkolejnylogin
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 18:20

Przemiany promieniotwórcze

Post autor: mojkolejnylogin »

Chciałam spytać co podczas np. emisji cząstki beta+ dzieje się z elektronami. Rozumiem tę przemianę jako przemianę zachodzącą w jądrze. Powstaje m.in. inny pierwiastek, z mniejszą o jeden liczbą atomową. Co takim razie dzieje się z jednym elektronem krążącym wokół jądra?
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Przemiany promieniotwórcze

Post autor: minnie_the_moocher »

Lubię Twoje pytanie

Sam o to zapytałem nauczycielkę w swoim czasie. Ale nie wiedziała niestety. Pewnie ten jeden elektron odrywa się od atomu. Inaczej powstawałby jon.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Przemiany promieniotwórcze

Post autor: Giardia Lamblia »

W rozpadach promieniotwórczych mówimy o jądrach atomów - nie skupiamy się na powłokach elektronowych. Wszelkie braki/nadmiary się potem odpowiednio stabilizują. Nic w przyrodzie nie ginie
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Przemiany promieniotwórcze

Post autor: minnie_the_moocher »

Giardia Lamblia pisze:Wszelkie braki/nadmiary się potem odpowiednio stabilizują. Nic w przyrodzie nie ginie
Nie wiem jaki motyw miała w tym pytaniu mojkolejnylogin. Mnie interesowało na czym polega ta stabilizacja. Bo o obecności takiej stabilizacji - wiemy. Ale co się dzieje z tym dodatkowym elektronem.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Przemiany promieniotwórcze

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli powstałe jądro ma ładunek jądra mniejszy o 1 od ładunku jądra początkowego (proton przemienił się w neutron), to musi dojść do emisji 1 elektronu pochodzącego z orbitalu elektronowego atomu w celu zachowania równowagi.

Czyli dodatkowy elektron jest emitowany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości