Nauka do matury 2016

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Akson
Posty: 6
Rejestracja: 6 cze 2015, o 20:22

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Akson »

Z czego uczycie się do matury? Ja używam książek Operonu, Lewińskiego, Hosera, Rożaka. Czy to wystarczy? Polecacie coś jeszcze?
Delocker
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 15:14

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Delocker »

Sam Operon już wystarcza na maturę. Przecież w książkach, które wymieniłeś jest to samo tyle, że napisane w inny sposób. Poleciłbym zainwestować w jakieś zbiory zadań. Osobiście nie lubię Witowskiego - jest monotonny, wiele zadań jest źle rozwiązanych, dodatkowo są pierdołowate i większość z nich nigdy nie pojawi się na maturze (mówię o biologii, bo chemia jest lepsza). Jeśli miałbym polecić rozwiązywanie zadań to:
-arkusze CKE: próbne, zwykłe, czerwcowe, sierpniowe (łącznie tego spokojnie można zgromadzić około 50 arkuszy, co daje ponad 1500 zadań)
-Testy i arkusze Operonu (te wydawane rok rocznie - każda książka ma 600 zadań)
-Zbiór zadań Bukały (ta taka chuda książka - dokładnie nazywa się Zbiór zadań maturalnych. Poziom rozszerzony Urbańska + Jagiełło)

Jak widzisz tych zadań wychodzi na prawdę sporo, a matura z biologii w teraźniejszej odmianie nie za bardzo polega na posiadaniu sporych ilości informacji. Poleciłbym przyłożyć się do rozwiązywania zadań, niż trzaskaniu wiedzy z różnych źródeł.
Awatar użytkownika
MatrixM
Posty: 15
Rejestracja: 2 cze 2015, o 11:33

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: MatrixM »

Akson, tak jak pisałam dwa posty wyżej, co do Operonu nie jestem pewna. Póki co te książki były podstawą mojej nauki. Teraz zastanawiam się czy nie zamienić na WSiP. Z pewnością mogę polecić wszystkie tomy B. Bukały Trening przed maturą". Są one dobre jeżeli chodzi o uzupełnienie i poukładanie wiedzy. Czasami tematy są lepiej opisane niż w Operonie. Jest dużo ciekawostek i innych dodatkowych (ale potrzebnych) informacji, których w Operonie nie znajdziesz. Jeżeli chodzi o zadania to bardzo dużo ich jest w biologii medyka. Nie przerabiałam wszystkich, ponieważ nie miałam tej książki na własność, ale zadania są podzielone na działy więc wiedzę można systematyzować. Szczerze mówiąc książek Rożaka, Hosera i Lewińskiego nigdy na oczy nie widziałam. Dobre są? Potrzebne, czy nie bardzo?
Akson
Posty: 6
Rejestracja: 6 cze 2015, o 20:22

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Akson »

Dla mnie operon jest chyba najlepszy. Używałem Bukały, ale to zdecydowanie ponad program, do tego liczne błędy i po prostu przestarzała wiedza, dawno nie uaktualniana. Ale zadania bardzo fajne tam ma.
Bardzo lubię zbiór Persony, ten z wydawnictwa Medyk.
Miałem okazję używać zbiorów Witowskiego i nie polecam. Są zdecydowanie lepsze i konkretniejsze pod maturę. Do tego odrzucają mnie pycha i cwaniactwo tego autora, a rozbicie dwóch tomów z biologii na trzy w edycji 2016 mówi samo za siebie. Sam bardzo nie polecam, do tego liczne błędy a część nawet nie jest poprawiana w kolejnych edycjach.

Uważam, że Rożak jest bardzo fajny, na pewno dla pasjonatów i tych którzy chcą chemię bardzo dobrze przyswoić. Może czasami za dużo pod maturę ale każdy ma inne zdanie. Jako że wydawnictwo to nie istnieje dawno nie uaktualniane.
Hoser ma bardzo fajne pozycje. Polecam pod wiedzę z człowieka i fizjologii ogólnie.
Bardzo fajne są te testy Operonu, a stare matury dają ogromną ilość zadań do rozwiązywania.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Amani »

Bukala zawiera liczne błędy? A podobno rozwija myślenie biologiczne?

Awatar użytkownika
MatrixM
Posty: 15
Rejestracja: 2 cze 2015, o 11:33

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: MatrixM »

Ja u Bukały błędów nie zauważyłam (chyba, bo sobie nie przypominam), ale może dlatego, że zaglądałam tam tylko w celu uzupełnienia wiedzy, albo powtórki materiału po nauce z Operonu. Wszystkiego nie przeczytałam. Istotne były dla mnie bardziej obrazki i schematy niż tekst. Faktycznie Bukała wykracza ponad program, ale czasami są to rzeczy przydatne. Może nawet nie pod względem teorii, ale rozwijania myślenia biologicznego". Dla mnie jak najbardziej na TAK, ale wiadomo - każdemu pasuje coś innego. Operonu z pewnością nie wyrzucę, ale muszę się upewnić czy są lepsze podręczniki. Rożaka kupię na pewno, a jeżeli chodzi o chemię to zbiór stary jak świat, ale dobry dla osób, które mają problem z zadaniami tekstowymi jak znalazł - Zbiór zadań z chemii K. Pazdro. Kiedyś kułam biologię na blachę. Teraz wiem, że muszę się uczyć od ogółu do szczegółu i robić masę zadań. Polecam wszystkim, którzy uważają, że teoria jest najważniejsza. Ja już prawdopodobnie trzeci raz będę miała okazję się o tym przekonać
Awatar użytkownika
MatrixM
Posty: 15
Rejestracja: 2 cze 2015, o 11:33

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: MatrixM »

Akson, Korzystasz ze starego operonu (z zielonymi okładkami) czy nowego?
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Amani »

Nowy Operon to jaki? Chodzi o nową podstawę programową? Czy zwykłą zmianę szaty graficznej podręczników ze starej podstawy z zielonej na jakąś tam (więcej kolorów na okładce, w środku bardziej kolorowy), a treść była nadal ta sama, która miała miejsce jakoś po zielonych okładkach a przed wejściem podręczników do nowej podstawy.
Lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Awatar użytkownika
MatrixM
Posty: 15
Rejestracja: 2 cze 2015, o 11:33

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: MatrixM »

Nie chodzi mi o nową podstawę programową. Ja używam starszej wersji. Wiem, że zmieniła się szata graficzna, ale nie wiem czy zmieniło się coś w środku, dlatego pytam.
Akson
Posty: 6
Rejestracja: 6 cze 2015, o 20:22

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Akson »

Mam stare ale uważam, że to na pewno wystarczy.
Bukała rozwija logiczne myślenie ale zadania. Nie używam tego do nauki bo wiedza jest zdecydowanie ponad, do tego cięzko ją zweryfikować w innych dostępnych źródłach.
Dokładnie, nie wyobrażam sobie nauki chemii bez zbioru Pazdro.
Amina
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2015, o 18:52

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Amina »

Co do chemii to polecam wystarczające podręczniki pod nową podstawę np. z Operonu. Ja sama pomagałam sobie Rożakiem co bardzo mi pomogło i polecam ale ciężko go dostać gdyż nie jest już wydawany.
Do tego zbiory Pazdro i Persony. I te zbiory w zupełności wystarczą. Szkoda kupować zbiory Witowskiego gdyż to zdecydowanie za dużo i dwa wcześnie wspomniane wystarczą. Sama korzystałam i nawet nie znalazłam dość czasu aby rozwiązać wszystkie zadania a nawet wiele działów nie ruszyłam. Ale jeżeli ktoś uważa to za mus to lepiej odkupić od starszych kolegów niż kupować zupełnie nowe z zmienioną okładką i paroma dodanymi zdaniami. Zadania autorskie są prymitywne i niczego nie uczą a reszta to zadania z matur które lepiej wydrukować w formie arkusza i tak rozwiązywać przygotowując się do formy egzaminu. Tak jak wspomniałam zadań jest tam bardzo dużo, za dużo. A wszystkim radzę, aby nie żyli tylko biologią i chemia - znajdzie czas na hobby, czytajcie książki, poszukacie swoich zainteresowań. Poczytajcie coś o gospodarce, historii, orientujcie się co dzieje się na świecie i wyrabiajcie własne zdanie na różne tematy. Rozwiązujcie krzyżówki, sudoku bo to pomoże wam w o wiele większym stopniu w maturze i przyszłym życiu niż tłuczenie setek zadań gdzie kilkadziesiąt odnosi się do tego samego tylko jest inaczej sformowana. Na prawdę szkoda czasu.
Awatar użytkownika
Paz Krolowej
Posty: 186
Rejestracja: 16 maja 2013, o 22:36

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Paz Krolowej »

A co sądzicie o podręcznikach MAC Edukacja? Chodzi mi o zakres podstawowy dla biologii tego wydawnictwa.
Awatar użytkownika
Paz Krolowej
Posty: 186
Rejestracja: 16 maja 2013, o 22:36

Re: Nauka do matury 2016

Post autor: Paz Krolowej »

Chociaż tutaj wszyscy rozszerzeni", więc nie wiem czy będziecie w stanie mi pomóc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości