Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
bialaroza
Posty: 274
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 15:54

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: bialaroza »

mam nadzieję, że pomożecie
chodzi mi o zad. 30 z egzaminu wstępnego z biologii z 2011 r.
Aby uzyskać czysty czynnik VIII krzepliwości krwi, wykorzystano proces odwrotnej transkrypcji, w wyniku którego na matrycy eukariotycznego mRNA otrzymano tzw. cDNA. Uzyskany produkt (cDNA) jest pozbawiony intronów i innych sekwencji towarzyszących.
Za pomocą wektorów wprowadza się go do komórek bakterii, gdzie następuje jego ekspresja.
Wyjaśnij, dlaczego gen kodujący białko organizmu eukariotycznego musi być wprowadzony do komórek bakterii w postaci cDNA.
Moja odp: Ten gen musi być wprowadzony w postaci cDNA do komórek, dlatego że komórki bakterii nie mogą przeprowadzać obróbki potranskrypcyjnej, ich geny składają się z sekwencji kodujących.
wiem, że to nie najlepiej brzmi, ale nie mam już pomysłu, jak zmienić moją koncepcję w coś sensownego
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Erick »

Jak z tej strony nie da rady to spróbuj z innej Ja bym tak odpowiedział:
Komórki bakterii nie są zdolne do wycinania intronów w procesie obróbki potranskrypcyjnej, dlatego wprowadzany do nich gen musi być ich pozbawiony, a tak jest w przypadku genu występującego w postaci cDNA
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: agentka91 »

Podbijam pytanie, bo sama nie wiem.
Odpowiedź z klucza: Postępowanie takie ułatwia transkrypcję (i translację) wprowadzonego odcinka bez intronów, ponieważ bakterie nie mają możliwości splicingu / usunięcia intronów z transkryptu.
I odpowiedź moja:Ponieważ bakterie pozbawione są mechanizmów wycinania intronów, wprowadzony do komórek bakterii gen musi być ich pozbawiony, dlatego gen musi być wprowadzony w postaci cDNA.

Gut?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Erick »

"Ułatwia transkrypcję i translacje , ciekawe czy bez tego odpowiedź by uznali. Znowu to ułatwia zamiast umożliwia, ja myślałem, że gdyby występowały introny to transkrypcja po prostu by nie zachodziła, a tu zonk.
aorta

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: aorta »

Kasują mi to konto dość długo.

Nie rozumiecie samego zamierzenia tworzenia bibliotek cDNA, więc chciałbym Was odesłać do literatury, bo to ważne zagadnienie na maturę. Jak nie dla mnie, to dla siebie to zróbcie, bo tego typu zadanie może się pojawić.

Odpowiedź klucza jest poprawna. Badacze często chcą klonować same geny, pomijając introny. Korzystają wówczas z utworzonego cDNA. Zatem wykorzystanie właśnie takiej formy ułatwia transkrypcję a następnie translacje chcianego fragmentu- genu, który wcześniej pochodził z fragmentu DNA zawierającego introny. Tylko- zwróćcie uwagę na to jak powstaje ten komplementarny DNA z wyjściowego DNA- jakie etapy przechodzi?
aorta

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: aorta »

Erick pisze:ja myślałem, że gdyby występowały introny to transkrypcja po prostu by nie zachodziła, a tu zonk.
przeraziłem się, popraw się sam proszę
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Erick »

Wydawało mi się, ze introny są po prostu dla bakterii nie do odczytania i nie będą one w stanie przeprowadzić transkrypcję materiału genetycznego z intronami, ale przecież sposób zapisu jest taki sam - sekwencje nukleotydów, więc transkrypcja będzie zachodzić, natomiast problem będzie z translacją powstałego odcinka mRNA, prawda?
aorta

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: aorta »

no właśnie pomyślmy jak to zrobić, aby zaszło!

genetyk musi wprowadzić gen poniżej odpowiedniego promotora bakteryjnego i musi umieścić odpowiednie sekwencje bakteryjne nicjacji translacji,

więc z tym akurat nie takie hop-siup
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Locus »

Jak robiłam ten arkusz to odpowiedziałam: Bakterie nie posiadają w swoim materiale genetycznym intronów - nie zachodzi u nich splicing, dlatego by doszło do ekspresji danego genu należy wprowadzić do komórki bakterii cDNA zawierające wyłącznie egzony.
Bo na mój łeb introny mają też zasady azotowe i jakby ich nie wyciąć to dojdzie do zsyntezowania zupełnie innego białka (bakteria potraktuje introny jako egzony) ale to jest tylko moja dedukcja i może być błędna, inżynierii genetycznej nie skończyłam
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Aksolotl »

Albo zajdzie synteza innego bialka, albo co bardziej prawdopodobne w intronach zaraz wyjdzie jakis STOP i cos krotkiego wyjdzie.

Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: agentka91 »

Zadanie z arkusza diagnostycznego 08.
Zadanie 3.
Podczas wypadków dochodzi czasami do przebicia klatki piersiowej człowieka aż do jamy opłucnej. Objawem takiego urazu jest syk towarzyszący ruchom klatki piersiowej,spowodowany przepływem powietrza przez powstały otwór. Pierwsza pomoc polega na szczelnym zamknięciu otworu w klatce piersiowej folią lub plastrem.
a) Wyjaśnij, jakie zmiany w płucach człowieka mogą być następstwem takiego urazu przy braku właściwej pomocy.
b) Uzasadnij, posługując się jednym argumentem, dlaczego pierwsza pomoc powinna być udzielana w opisany sposób.

Moje poetyckie odpowiedzi:
a) Może dojść do zapadnięcia płuca na skutek gwałtownego spadku ciśnienia w jego wnętrzu.
b) Zamknięcie otworu plastrem ograniczy spadek ciśnienia w płucu tym samym zapobiegając jego zapadnięciu.

To jest w ogóle dobrze? W ogóle się nie znam na tym ciśnieniach, potrafi ktoś to wytłumaczyć na chłopski rozum?
aorta

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: aorta »

Aksolotl pisze: Albo zajdzie synteza innego bialka, albo co bardziej prawdopodobne w intronach zaraz wyjdzie jakis STOP i cos krotkiego wyjdzie.
nie przeczytałaś uważnie mojego postu

aby zaszła synteza danego białka, np. hormonu wzrostu- musimy sami wyindukować pewne warunki, inaczej nic nie zajdzie tak jak chcemy tj.:
aorta pisze:genetyk musi wprowadzić gen poniżej odpowiedniego promotora bakteryjnego i musi umieścić odpowiednie sekwencje bakteryjne inicjacji translacji,
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Forumowa nauka pisania pod klucz - biologia

Post autor: Aksolotl »

Hm, wiec do komorki bakteryjnej nie tyle musi byc wprowadzany cDNA, co pozmieniany cDNA?

Z tego co kojarze o tym przebiciu pluca to sie moze zrobic odma, bodajze otwarta, bo ich tam jest pare rodzajow

Edit: doczytalam i tak: po pierwsze pluco tu nie zostaje przebite, i syk powstaje z dostawania sie powietrza do jamy oplucnej, w ktorej normalnie panuje podcisnienie, co powoduje zapadniecie sie pluca. A po drugie oni tu zly opatrunek pisza, bo sie ponoc stosuje taki zaklejony z trzech stron a z jednej otwarty, zeby powietrze i krew sie mogly wydostawac, a dostawac do srodka nie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości