W jaki sposób zostają odżywione komórki, budujące płuca?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Komórki płuc.

Post autor: Giardia Lamblia »

Mam podręcznik to się podzielę.

Do 3 tygodnia zarodkowi wystarczają własne zapasy energetyczne. Wtedy też odżywianie poprzez dyfuzję prostą z tkanek otaczających staje się nie dość wydajne.

Między 13 a 15 dniem życia płodowego w pęcherzyku żółtkowym, szypule brzusznej i kosmówce zaczynają się gromadzić komórki z których powstaną komórki krwi i pierwotne naczynia krwionośne [zewnątrzzarodkowe].

W 22 dniu pierwotne serce (bardzo odbiega budową od tego docelowego) zaczyna pompować (skurcz będący falą perystaltyczną) krew zawierającą te pierwotne, jądrzaste krwinki czerwone.

Bo zarodek, a właściwie jego wątroba, komórki krwi zaczyna tworzyć dopiero w 5 tygodniu.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Pisałem w innym dziale, ale nie ma tam takiego ruchu jak tutaj, więc:
chodzi mi dokładnie o znaczenie narządu Hoyera-Grossera.

Postrzegam to jako sieć naczyń krwionośnych pomiędzy tętnicą a żyłą w miąższu jakiegoś narządu, z tym, że naczynia te są pokryte mięśniówką gładką, która reguluje przepływ krwi?
Awatar użytkownika
Włóczykijek
Posty: 83
Rejestracja: 14 lip 2013, o 14:54

Re: Komórki płuc.

Post autor: Włóczykijek »

Tak, jest to po prostu zespolenie tętniczo-żylne, z pominięciem sieci naczyń włosowatych. Takie połączenia występują nie tylko w narządach, ale także w skórze głowy i szyi.

Mięśniówka gładka faktycznie reguluje przepływ krwi i tak np. wspomniane przeze mnie zespolenia w skórze pełnią funkcję termoregulacyjną, natomiast te, które spotykane są w narządach (o ile mnie pamięć nie myli) po prostu mają za zadanie regulować przepływ krwi. Chyba tak to było . oczywiście skrótowo
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Komórki płuc.

Post autor: AnnaWP »

Może po prostu poprosić o zmianę tematu? Żeby dopasować temat do rozmowy.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Tak jak wyżej. Proszę.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Odkupując nieco kwestie pytań, mógłby ktoś wyjaśnić mi sens fizjologiczny zastawki półksiężycowatej wyrostka robaczkowego?
Awatar użytkownika
Włóczykijek
Posty: 83
Rejestracja: 14 lip 2013, o 14:54

Re: Komórki płuc.

Post autor: Włóczykijek »

Szczerze mówiąc, nie spotkałem się w podręcznikach anatomii z taką nazwą jak zastawka półksiężycowata wyrostka robaczkowego". raczej zastawka wyrostka robaczkowego", jako nazwa niestale występującego fałdu w miejscu ujścia wyrostka do jelita ślepego.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Spotkałem się z tym w Anatomia i fizjologia człowieka", Łodź 1997, prof. dr hab. med Bogusław Gołąb i Władysław Z. Traczyk, str. 233.
Ważne, że w ogóle taka zastawka jest.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

PS. Mógłby ktoś, coś powiedzieć o intensywności wymiany gazowej, tzn. dlaczego jest ona najwyższa w dolnych partiach płuc (pozycja pionowa ciała), a czemu najniższa w płatach górnych?
Awatar użytkownika
Włóczykijek
Posty: 83
Rejestracja: 14 lip 2013, o 14:54

Re: Komórki płuc.

Post autor: Włóczykijek »

Co do zastawki: specjalistą nie jestem, ale moim zdaniem wcale nie jest to takie istotne - biorąc pod uwagę fakt, że owa zastawka cytując podręcznik A. Bochenka występuje niekiedy .

Szczerze polecałbym Ci jednak, skupić się przede wszystkim na materiale obowiązującym na maturę i nie wgłębiać się tak bardzo (trochę, z ciekawości - czemu nie? Ale ta zastawka?). W kluczu maturalnym jak i samym programie w liceum występuje dużo uproszczeń i uogólnień. jeśli napiszesz na maturze coś ponadto, prawdopodobnie nie będzie to uznane - nawet - jeśli będzie trafniej odnosić się do rzeczywistości, niż to - czego masz się uczyć. .

Polecam poczytać sobie Villego - jeśli jesteś zainteresowany tematyką z pewnością pobudzi trochę wyobraźnie, a znajdziesz tam sporo ponadto co obowiązuje. chociaż cholera wie, teraz to już chyba nowa podstawa programowa
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Nie utożsamiam wiedzy maturalnej z wiedzą życiową. Villego już przerobiłem. Teraz Campbell(?) choć tu - za dużo pierdół.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Komórki płuc.

Post autor: AnnaWP »

Mam podobną opinię. Wiedza jest niezbędna, ale istnieje ryzyko przekombinowania. Niektóre (wiele?) pytań jest nieco. problematyczne. I teraz odpowiedź na takie pytanie trwa dłużej, wyjaśniam różnice i komplikacje, a w kluczu widzę nie zachodzi".
Dlatego osoby ciekawskie powinny przygotować się szczególnie starannie do trafiania w klucz, żeby nie przekombinowały.

Matura spłaszcza, jest często krzywdząca dla osób szczególnie zdolnych.
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Komórki płuc.

Post autor: karczma96 »

Powtórzę się, ale Mógłby ktoś, coś powiedzieć o intensywności wymiany gazowej, tzn. dlaczego jest ona najwyższa w dolnych partiach płuc (pozycja pionowa ciała), a czemu najniższa w płatach górnych?"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości