Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Aktualne i archiwalne informacje dotyczące egzaminów gimnazjalnych, opinie uczniów i nauczycieli. Wykaz niezbędnych materiałów pprzygotowujących do egzaminów gimnazjalnych.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

Hej! Po dzisiejszej części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego mam kilka pytań odnośnie pewnych zadań. Byłabym bardzo wdzięczna, jeśli ktoś mógłby mi pomóc.

Po pierwsze dręczy mnie zadanie z biologii :
Zadanie 5. (0–1)
Jedwabnik morwowy jest jedynym w pełni udomowionym gatunkiem owada. Jego gąsienice przed przepoczwarzeniem przędą kokon z jedwabnej nici, który osłania poczwarkę. W porównaniu ze swoim dzikim przodkiem jedwabnik morwowy wytwarza większe kokony,
szybciej się rozwija, utracił także zdolność do lotu oraz lęk przed drapieżnikami, co ułatwia jego hodowlę.
Która z cech jedwabnika morwowego jest efektem doboru naturalnego? Wybierz odpowiedź spośród podanych.
A. Utrata zdolności do lotu.
B. Zwiększenie wielkości kokonu.
C. Wytwarzanie nici jedwabnej.
D. Zanik lęku przed drapieżnikami.


No i się tak głowię, bo zaznaczyłam, że utrata zdolności do lotu i wydawało mi się, że dobrze Ale patrzę na klucz odpowiedzi w internecie (nieoficjalny) i jest w jednym, że Zwiększenie wielkości kokonu, a w innym, że Wytwarzanie nici jedwabnej. To drugie wydaje się nielogiczne, ale co z pierwszym? Czy ktoś może mi wyjaśnić to zadanie? Jak dla mnie to w efekcie doboru naturalnego utracił zdolność do lotu, bo po co mu latanie jak jest w hodowli Chociaż jak tak teraz myślę, to ten większy kokon też jest jakimś przystosowaniem

I jak ktoś jest w miarę obeznany w fizyce, mógłby spojrzeć na zad. 14 i 18 z tego arkusza :
zobacz-ten-plik.pdf
(492.78 KiB) Pobrany 56 razy
Byłabym bardzo wdzięczna, bo na internecie jest dużo różnych wersji odpowiedzi A ja się głowię. Chemia przynajmniej była prosta, ale jak w biologii będę miała ten błąd, to wstyd
aorta

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: aorta »

Ja również zaznaczyłbym utrata zdolności do lotu, bo to potencjalnie zmniejsza wydatki energetyczne. Warto dodać, że nie ma drapieżników, więc nie jest to niezbędne. Zaoszczędzona energia może być wykorzystana w rozród, który jest przecież miernikiem adaptacji. Wytwarzanie większego kokonu jest moim zdaniem tego wynikiem.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

No właśnie o tym samym pomyślałam, więc zaznaczyłam ten lot. Ale teraz sama nie wiem Modlę się aby było dobrze.
aorta

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: aorta »

Co do 18. to typowe doświadczenie Oersteda.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

Jesteś pewny co do 14? Tak zaznaczyłam, ale jest kilka różnych wersji odpowiedzi na internecie. W każdym razie właśnie to wydawało mi się logiczne.
A w 18 nie zrozumiałam za bardzo określenia odchyliła się względem przewodnika i dałam F Teraz już rozumiem
W takich zadaniach P/F powinny być 2 punkty do zdobycia, a nie że jak już jedno mam źle, to 0 pkt.
Dziękuję Ci bardzo w każdym razie
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Seeba »

Co do 14. to zgadzam się.
aorta

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: aorta »

14.

a)Guido dał początek wyróżnieniu barw podstawowych, czyli takich których zmieszanie umożliwia uzyskanie wszystkich z danego zakresu.

Zaś Newton bawił się z pryzmatem. Jego wyniki wskazywały, że te wiązki jednobarwne nie składają się z innych pomniejszych. Już głębiej leżą tylko fotony ^^.

b) Nie można rozszczepić promienia o jednej długości fali na inne.
Białe światło jest mieszanką fal o różnych długościach fali i dlatego następuje rozszczepienie. Pojedynczego promienia nie rozszczepisz.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

To drugie to logiczne, ale czy w A to na pewno oba te twierdzenia się wykluczają?
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

Ah, nie chwila, one wcale nie mają się wykluczać. Dobra, rozumiem, dzięki To jeśli by było z tymi jedwabnikami i tym 14 tak jak mówisz, to 2 błędy mi wychodzą, więc chyba nie jest tak źle
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Seeba »

Może jest nawet prostsze wytłumaczenie. Guido uważał że jest pięć barw podstawowych: biała, żółta, niebieska, czerwona i czarna. Newton pokazał zaś, że białe światło nie jest nierozkładalne i zawiera w sobie wiele innych barw w tym barwę żółtą, niebieską i inne.
Drugi punkt jest według mnie oczywisty.
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Incendio »

Czyli w sumie oba twierdzenia nie mają ze sobą wiele wspólnego.

A jeszcze chciałam wrócić do tego zadania z jedwabnikami. Rozmawiałam przed chwilą z ciocią, która jest biologiczką i ona mówi, że to ten większy kokon jest uwarunkowany doborem naturalnym Kurcze, żeby takie podchwytliwe, bezsensowne zadanie było na głupim egzaminie gimnazjalnym? Akurat w tym roku musieli taką trudną tą przyrodę zrobić
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Kilka wątpliwych pytań odnośnie egzaminu gimnazjalnego.

Post autor: Seeba »

Co do jedwabnika to uważam, że przystosowaniem jest utrata zdolności do lotu. Jeżeli nie ma drapieżnika to nie potrzeba wytwarzać większego kokonu, a tak jest więc to nie jest efekt doboru naturalnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości