Systematyka i ewolucja

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Systematyka i ewolucja

Post autor: tomaszp »

Cześć!
Mam nadzieję, że uda mi się dobrze nakreślić problem.

Mam do Was pytanie- zna ktoś może jakąś stronę/ program/ książkę (dostępną w internecie- pl i ang) gdzie znajdę informacje na temat ewolucji przynajmniej poszczególnych rodzin (marzeniem byłoby rodzajów i gatunków).

Chodzi mi o jakieś skompensowane informacje np. kiedy (może opcjonalnie w jakim klimacie) wyewoluowała brzoza itp. chodzi mi o ogół roślin.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Systematyka i ewolucja

Post autor: Astacus »

Jak to kiedy wyewoluowała? W ewolucji nie ma czegoś takiego jak pierwsza brzoza brodawkowata, czy pierwszy słoń afrykański. To że obecnie gatunki wyglądają jak wyglądają i funkcjonują jak funkcjonują wynika z powolnych stopniowych zmian, których kumulacja trwa i trwać będzie. Nie wiem czy znajdziesz informacje na temat w jakich warunkach (klimacie jak to ująłeś) doszło do ewolucji brzozy, jest to trudne do określenia bo warunki nie fosylizują, więc nie da się dokładnie powiedzieć jakie czynniki doprowadziły do powstania konkretnego gatunku. Można jedynie przypuszczać.
Nie pamiętam dokładnie ale w Botanice Szweykowskich jest chyba coś niecoś o ewolucji bardziej szczegółowych grup roślin.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2014, o 19:02 przez Astacus, łącznie zmieniany 1 raz.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Systematyka i ewolucja

Post autor: tomaszp »

Chodziło mi bardziej o przybliżenie sprzed ilu lat odnajdujemy jej szczątki. W wielu publikacjach można spotkać twierdzenia że to i to pojawiło się około 30 milionów lat temu". Wiem, że to nie jest z dnia na dzień, chodzi tylko o ogólne informacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości