Śnieżnobiała paproć

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
goral
Posty: 2
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:21

Śnieżnobiała paproć

Post autor: goral »

W trakcie jednej z wędrówek po Gorcach, w 2012 roku zobaczyłem takie oto cudo.
Ta paprotka była śnieżnobiała dlatego zrobiłem to zdjęcie. W promieniu 12 metrów dostrzegłem jeszcze dwie maleńkie również białe paprocie. Czy ktoś z Was może napisać coś więcej o tego typu dziwadle (jaki to gatunek, czy to choroba, czy jakaś mutacja itd)? Będę wdzięczny za jakiekolwiek info. Google niestety nie pomaga.
Załączniki
paproc.jpg
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Nietypowa śnieżnobiała paproć.

Post autor: DMchemik »

Może to albinizm? ale z drugiej strony gdyby to był albinizm, to raczej taka duża by nie wyrosła, no bo z czego jak nie prowadzi fotosyntezy? Ja z kolei zauważyłem, że siewki dębu często są albinistyczne, żyją do jesieni i giną. Też mam gdzieś fotkę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Nietypowa śnieżnobiała paproć.

Post autor: AnnaWP »

Możliwe, że w czasie formowania pióropusza liści komórka zmutowała, tracąc zdolność syntezy chlorofilu. Ponieważ paprocie rosną przez wiele lat, formując podziemne kłącze, taki ancymon może pasożytować na kłączu. Ale to luźna hipoteza. Taki osobnik nie pożyje raczej za długo.
Nie znam pasożytniczej paproci.
goral
Posty: 2
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:21

Re: Nietypowa śnieżnobiała paproć.

Post autor: goral »

W tym roku, specjalnie sprawdzę tę miejscówkę w poszukiwaniu tych paproci. Dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości