Oznaczenia barwników roślinnych

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Oznaczenia barwników roślinnych

Post autor: tomaszp »

Cześć
Mam nadzieję, że dałem do dobrego działu.

Mam do Was pytanie.
Załóżmy, że po ekstrakcji MeOH barwników fotosyntetycznych roślin rozdzieliłem je na kolumnie chromatograficznej, gdzie dało się za pomocą TLC wykazać, że jest tam chlorofil a i b, kilka karotenoidów, antocyjany i inne barwniki roślinne.

Zna ktoś może jakąś stronkę na której będzie można znaleźć wzory za pomocą których będzie można wyliczyć zawartości poszczególnych barwników w próbce? Jest to w ogóle możliwe?

Znając maksimum absorbcji danego barwnika da się po pomiarze przy tej długości fali powiedzieć jakie jest jego konkretne stężenie w próbce?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Oznaczenia barwników roślinnych

Post autor: adamantan »

tomaszp pisze:Cześć
Mam nadzieję, że dałem do dobrego działu.

Mam do Was pytanie.
Załóżmy, że po ekstrakcji MeOH barwników fotosyntetycznych roślin rozdzieliłem je na kolumnie chromatograficznej, gdzie dało się za pomocą TLC wykazać, że jest tam chlorofil a i b, kilka karotenoidów, antocyjany i inne barwniki roślinne.

Zna ktoś może jakąś stronkę na której będzie można znaleźć wzory za pomocą których będzie można wyliczyć zawartości poszczególnych barwników w próbce? Jest to w ogóle możliwe?

Znając maksimum absorbcji danego barwnika da się po pomiarze przy tej długości fali powiedzieć jakie jest jego konkretne stężenie w próbce?

Jak znasz molowy współczynnik absorpcji to możesz obliczyć z prawa Lamberta-Beera.
Jak nie znasz to robisz krzywaą wzorcową (ze wzorcowych roztworów) i też wyznaczysz.
A więc spektrofotometria UV-vis jak najbardziej się do tego nadaje.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Oznaczenia barwników roślinnych

Post autor: tomaszp »

A jeśli nie mam krzywych wzorcowych?
Zresztą nie wiem czy prawo tutaj będzie odpowiednio działało, bo są niby te osobne wzory dla np. chlorofili.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Oznaczenia barwników roślinnych

Post autor: adamantan »

tomaszp pisze:Zresztą nie wiem czy prawo tutaj będzie odpowiednio działało, bo są niby te osobne wzory dla np. chlorofili.
Musisz je rozdzielić.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Oznaczenia barwników roślinnych

Post autor: tomaszp »

Czyli np. jak mam mieszaninę chlorofili a i b (pobrane z sinic) to jest na nie wzór Aarona (z tego co pamiętam). To żeby prawo Lamberta- Beera zadziałało, to wystarczy, że po prostu rozdzielę a od b i będzie dobrze?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość