Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Opinie i pomoc w wyborze odpowiedniej literatury przygotowującej do matury podstawowej i rozszerzonej z biologii. Wykaz książek do nauki biologii
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Bioguah0 »

Jestem w I liceum, chcę jakoś systematyzować wiedzę. Wiadomo, że podręczniki szkolne to za mało, dlatego pytanko - polecicie jakąś fajną książkę, repetytorium czy coś w tym stylu, aby był przejrzyście opisany każdy rozdział pod kątem matury? Do biologii mam jedynie repetytorium Pyłki-Gutowskiej takie czerwone i repetytorium z Grega zielone, ale z Pyłki nie mogę się uczyć, bo mam wrażenie, że jest tam zbyt ogólnikowo wszystko opisane, natomiast Greg mnie nie przekonał do siebie od początku. Mam wrażenie, że są tam jakieś błędy i koniec. Także pomóżcie proszę, bo chce, a nie mogę, ponieważ brak mi książek.
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Ilendil »

Ciężko będzie coś dobrać, ponieważ piszesz dopiero w 2016 roku maturę, a nikt tutaj jeszcze nie miał styczności z przyszłoroczną maturą i nie wiadomo czego tam do końca chcą.

Wszystko zależy do czego się zamierzasz przygotowywać, jeżeli jakieś olimpiady lub szukasz dobrych wrażeń biologicznych to polecam Bukałę, wychodzi ona poza normalną podstawę i ma wiele pytań rozkmin nad którymi trzeba się namęczyć. Z książek do czytania bardzo dobrze uczy mi się z podręczników Nowej Ery, mam wrażenie, że część rzeczy jest tam dużo lepiej napisana niż w Operonie. Warto także sobie rozszerzyć trochę materiału i czytać tzw. biblie biolchemowe Ville, Campbell. Nie wiem co jeszcze mogę doradzić, bezpośrednio do matury na powtórkę Vademecum Operonu - u mnie zdało świetnie rolę. Obserwuj teraz forum bo po maturze na 100% zostanie wystawiona spora liczba książek do sprzedania przez tegorocznych maturzystów, może znajdziesz coś dla siebie po niskiej cenie
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Seeba »

Bioguah0, przypominam, że nie będzie można pisać podstawowej fizyki kiedy będziesz podchodzić do matury. Na co innego wskazuje twój podpis.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Bioguah0 »

Podpis ustawiłam dawno temu, teraz plany się zmieniły. Zdaję podstawową matmę

A co do książek, to uczę się w szkole właśnie z Nowej Ery, wczoraj zamówiłam Bukałę, na razie komórkę i fizjologię zwierząt, robię zadania z Witowskiego i dwa w.w. repetytoria
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Ilendil »

Nie za wcześnie? Za dwa lata wszystko zapomnisz
fraux
Posty: 186
Rejestracja: 13 lut 2014, o 08:51

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: fraux »

spokojnie - dopiero od wrzesnia zaczniesz rozsz wiec sie tak nie rzucaj na to wszystko przeciez nasza reforma zaklada,ze wyrobimy sie przed matura - po to ta siatka godzin zwiekszona w 2 i 3kl. ja jestem teraz w 2 i biologie profesorka planuje skonczyc w +/- lutym 2015 i chemie wczesniej czyli material rozsz zostanie skonczony zakladajac, ze zaczelismy we wrzesniu 2kl.

skad przekonanie,ze szkolne podreczniki to za malo? na podreczniki z 1kl nie patrz bo to mija sie z matura (np ta chemia) ale to co bedziesz mial we wrzesniu jak najbardziej juz spelnia wymogi matury R.
zaczekaj z tym kupowaniem bo widze,ze sie nakreciles. ja w biblio tez mam Bukale, z chomika tez posciagalam, a przychodzi co do czego to zamykam sie w tresci podrecznika plus doczytuje tylko vademecum Pylki i nastawiam sie na zadania pod dany dzial.

z tego co uczylam sie np w listopadzie mam juz braki - wszystkich szczegolow Ci nie powiem wiec jesli myslisz, ze uczac sie juz teraz cytologii bedziesz ja mial w glowie na dluzszy czas to sie mylisz. wrzuc na luz, zacznij pracowac od wrzesnia i bedzie okej

Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: Bioguah0 »

Rozszerzenie zaczęłam już w grudniu, mam 2h biologii + 2 dodatkowe.
Ilendil pisze:Nie za wcześnie? Za dwa lata wszystko zapomnisz
Hmmm, chcę po prostu mieć uporządkowaną wiedzę, nie lubię robić wszystkiego na ostatnią chwilę, tym bardziej, że rozważam jeszcze Olchem w 3 klasie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Z czego przygotowywać się pod kątem matury?

Post autor: AnnaWP »

Botanikę polecam z Botaniki Szweykowskich, ale tylko tom Morfologia, Systematyka jest 1) nieaktualna i za parę lat nie będzie wykładana (mam nadzieję), 2) zupełnie niepotrzebna.
Pomimo, że podręcznik jest akademicki (ledwo) jest bardzo przyjazny i wreszcie wszystko wyjaśnia. Wielu moich znajomych maturzystów go sobie chwaliło.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości