Co się dzieje z ładunkiem elektrycznym w ziemi?

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
13112015

Co się dzieje z ładunkiem elektrycznym w ziemi?

Post autor: 13112015 »

Przepraszam za głupie pytanie, które ukaże moją niewiedzę z fizyki, ale z drugiej strony kto pyta, nie błądzi.
Zastanawiam się, co dzieje się z ładunkiem elektrycznym, który wnika do ziemi (np. piorun)? Gdyby ziemia była naładowana dodatnio, to byłoby oczywiste, że różnoimienne ładunki się znoszą. Ale ziemia jest elektrycznie obojętna. Jedyne hasło, które przychodzi mi do głowy, to pole magnetyczne Ziemi", ale nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie miałoby ono w tym kontekście działać. Przecież ładunek musi być zrównoważony przeciwnym ładunkiem, a pole magnetyczne to elektrony.
Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie, na które odpowiedź jest pewnie oczywista, a której ja nie potrafię sobie udzielić?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Co się dzieje z ładunkiem elektrycznym w ziemi?

Post autor: Adax82 »

Antymateria,
"pole magnetyczne to elektrony - nie jest to prawda, jakkolwiek mają ze sobą związek jako pole elektromagnetyczne tj. poprzez zmianę pola magnetycznego można indukować prąd elektryczny a poprzez zmianę prądu elektrycznego można zmieniać pole magnetyczne.
Co do pioruna - sprawa obserwowana od tysiącleci a jak do tej pory jest mnóstwo, często zagadkowych teorii. Przyjmuje się, że ogólny ładunek Ziemi jest zerowy. Ale gdyby połączyć Ziemię z Księżycem - ciekawe, ale może zacząłby płynąć prąd.
Ładunki elektryczne mogą się rozdzielać na dodatnie i ujemne ( elektryzowanie się ciał ) stąd możemy obserwować ich wyładowania.
Twoje pytanie nie jest głupie i ciągle nie daje spokoju astrofizykom.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości