Energia wiązań a ich długość

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
norikotonorio
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2014, o 12:24

Energia wiązań a ich długość

Post autor: norikotonorio »

Witam,
Mam pewien problem w rozumowaniu dotyczącym energii wiązań. Według mojego podręcznika (Nowa Era, matura 2015) atomy obniżają swoja energię, tworząc wiązania chemiczne. Wiązania wielokrotne posiadają większą energię od wiązań pojedynczych. Czy oznacza to, że część energii atomów przechodzi w wiązania?
Druga sprawa to długość wiązań. Które wiązania są dłuższe i dlaczego? Jak poprawnie określić czym fizycznie jest długość wiązania oraz ile ona wynosi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Energia wiązań a ich długość

Post autor: adamantan »

norikotonorio pisze:Witam,
Mam pewien problem w rozumowaniu dotyczącym energii wiązań. Według mojego podręcznika (Nowa Era, matura 2015) atomy obniżają swoja energię, tworząc wiązania chemiczne. Wiązania wielokrotne posiadają większą energię od wiązań pojedynczych. Czy oznacza to, że część energii atomów przechodzi w wiązania?
Druga sprawa to długość wiązań. Które wiązania są dłuższe i dlaczego? Jak poprawnie określić czym fizycznie jest długość wiązania oraz ile ona wynosi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Większa energia wiązań oznacza większą ilość energii, którą trzeba dostarczyć, aby rozerwać wiązanie. Jakościowo energia wiązań jest związana z krotnością wiązania (im większa krotność, tym wiązanie ma większa energię) oraz długością (im krótsze, tym trudniej je rozerwać, czyli energia wiązania jest większa).

Długości wiązań są wyznaczane eksperymentalnie (lub obliczane teoretycznie metodami chemii kwantowej) a następnie tabelaryzowane wartości średnie z dużej grupy związków o podobnej strukturze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości