Barwność kwiatów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Barwność kwiatów

Post autor: minnie_the_moocher »

A co ciebie obchodzi, co my&#x15Bl&#x105 inni pisze:Fakt, że kolory rozwinęły się po to, by przyciągnąć owady, aby te z kolei mogły kwiat zapylić, jest interesujący: oznacza, że owady rozróżniają barwy.
Tak twierdzi pan Feynman. Pytanie czy owady mają w takim razie swoje preferencje kwiatowe? Wybieram tylko te blado turkusowe i purpurowe. Swego rodzaju poczucie estetyki?
[.] dlaczego tak? Ciekawe informacje mile widziane.

Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Barwność kwiatów

Post autor: AnnaWP »

Nie sądzę.
Raczej wybiórcza zdolność do postrzegania określonych barw.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Barwność kwiatów

Post autor: minnie_the_moocher »

Anna możesz uzasadnić dlaczego tak uważasz?

A to kolejne spostrzeżenie doktora Ryszarda Kozika [1]
Ryszard Kozik pisze:Okazuje się, że różne gatunki owadów różnie reagują na barwę kwiatu, np. motyl bielinek wyczulony jest na barwy żółte, niebieskie i czerwone.
Pytanie - dlaczego.? Propozycje?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Barwność kwiatów

Post autor: DMchemik »

Widocznie takiej kwiaty są im w stanie dostrczyć coś czego potrzebują. Jest taka zależność w przyrodzie, łatwo nam zauważyć te gatunki zwierząt, którym człowiek lub jego bezpośrednie otoczenie może tym zwierzętom coś potrzebnego dać. Nie mam na myśli upierdliwych komarów, ale np. weźmy pod uwagę wróble czy jaskółki związane z siedzibami ludzkimi. Takich zależności jest na pewno wiele, pewno wśród kwiatów tej barwy bielinki szukają jakiegoś suplementu diety".
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Barwność kwiatów

Post autor: AnnaWP »

Jeszcze raz - mogą w różny sposób je widzieć.
Poza tym pamiętajcie, że relacja jest dwustronna - owad może reagować na odpowiednie kwiaty, ale i kwiat może tworzyć barwę, na którą owad odpowiadający mi reaguje. Obie zmiany są zmianami ewolucyjnymi, nie polegają na nauczeniu się.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Barwność kwiatów

Post autor: minnie_the_moocher »

AnnaW_UO pisze:Jeszcze raz - mogą w różny sposób je widzieć
W jaki sposób?
AnnaW_UO pisze:Poza tym pamiętajcie, że relacja jest dwustronna - owad może reagować na odpowiednie kwiaty, ale i kwiat może tworzyć barwę, na którą owad odpowiadający mi reaguje.
A więc istnieje zależność preferencji owadów od konkretnych barw?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Barwność kwiatów

Post autor: AnnaWP »

W taki sposób, że zarówno typ fotoreceptorów, jak i ich proporcja zmieniają sposób widzenia. Widzenie barwne jest luksusem dostępnym jedynie dla nielicznych, za to owady często widzą np. w nadfiolecie. Dlatego białe kwiaty mogą dla nich być wzorzyste - obserwowane w nadfiolecie ujawniają wzory.

Nie wiem, czy istnieje, nie sprawdzałam tego. Ale mogę spokojnie założyć, że taka zależność jest możliwa. Przede wszystkim dlatego, że widzenie określonych barw może być różne u różnych gatunków, tak samo jak widzenie barw u człowieka różni się od widzenia u psa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości