Witam!
Mam problem z tymi zadaniami, proszę o pomoc:
1. Z ilu cm3 5-molowego roztworu H2SO4 należy odparować 100 cm3 wody, aby otrzymać roztwór 8-molowy tego kwasu
2. Ile g NaCl nalezy dodać do 165 cm3 r-ru chlorku sodu o gęstości 1,02 g/cm3 , aby otrzymać r-r o stęzeniu 5%?
3. Oblicz jaką masę wody i jaką masę 50% roztworu HNO3 o gęstości 1,314g/cm3 należy zmieszać ze sobą, aby otrzymać 100cm3 tego kwasu o stężeniu 12%?
Z góry dziękuję
stężenia - zadania
Re: stężenia - zadania
miczenda,
Te twoje zadania są bardzo elementarne z punktu widzenia chemii podstawowej. Masz jakieś swoje propozycje? Wiele osób może Ci pomóc, ale zapewne nikt nie rozumie na czym polega twój problem ? Zaproponuj zatem jakieś swoje rozwiązania, to sprawdzimy je i spróbujemy znaleźć rozwiązanie problemu.
p.s. rozwiązanie zadania z automatu nie wchodzi w grę. Musisz zaproponować swoją wersję
Te twoje zadania są bardzo elementarne z punktu widzenia chemii podstawowej. Masz jakieś swoje propozycje? Wiele osób może Ci pomóc, ale zapewne nikt nie rozumie na czym polega twój problem ? Zaproponuj zatem jakieś swoje rozwiązania, to sprawdzimy je i spróbujemy znaleźć rozwiązanie problemu.
p.s. rozwiązanie zadania z automatu nie wchodzi w grę. Musisz zaproponować swoją wersję
Re: stężenia - zadania
Rozwiazania a raczej ich proby wysylam w zalacznikach, 1 i 3 wyszly mi wyniki aczkolwiek nie wiem czy moj tok rozumowania jest poprawny, natomiast w zadaniu 2 zwieszan sie w pewnym momencie bo mam wrazenie jakby mi brakowalo jakiejs danej i nie rusze dalej
Re: stężenia - zadania
miczenda,
Jakoś te załączniki nie otwierają się tutaj. Proponuję napisz po prostu te propozycje.
Jakoś te załączniki nie otwierają się tutaj. Proponuję napisz po prostu te propozycje.
Re: stężenia - zadania
Wlasnie nie chce mi wyslac tych zalacznikow,
Zad 1. Liczba moli w r-rze nie ulega zmianie zatem
n=cm1*v1=5v1 oraz
n=cm1*v2=8v2
Przyrownuje n
5v1=8v2
Lacze w ukl rownan z rownaniem v2=v1-0,1dm3 wody ktora odparowujemy
i mam 5v1=8*(v1-0,1)
Po obliczeniach mam 3v1=0,8 wiec v1=0,27 dm3
No i v2=0,27-0,1=0,17dm3
Zad2
V1 to 165cm3
d1 to 1,02 g/cm3 z tych dwoch wielkosci licze mase roztworu i wychodzi 168,3
Za x obieram sobie mase subst zawarta w masie roztworu oboiczonej powyzej
za y obieram mase substancji dodanej do roztworu
Teraz z proporcji 5% ↓
5g substancji - 100g roztworu
x + y - 168,3 g + y g roztworu
No i tutaj mam dwie niewiadome i nie wiem jak to dalej ruszyc
Zad3 korzystajac z metody krzyzowej obliczylam ze masa kwasu do masy wody powinna bhc w stosunku 6/19
mw-masa wody
mkw-masa kwasu analogiczne oznaczenia dla objetosci
mw=1*vw (przyjelam gestosc wody jako 1)
mkw=vkw * 1,314
Robie ukl rownan
mkw/mw=6/19
Vkw+vw=100cm3
1,314*vkw/vw=6/19
(1,314*(100-vw))/vw=6/19
Po przeksztalceniachbwychodzi mi ze vw=80,6 cm3
A vkw=100-80,6=19,4 cm3
Zatem masa wody wynosi 80,6g, a masa kwasu=1,314*19,4=25,49g
Zad 1. Liczba moli w r-rze nie ulega zmianie zatem
n=cm1*v1=5v1 oraz
n=cm1*v2=8v2
Przyrownuje n
5v1=8v2
Lacze w ukl rownan z rownaniem v2=v1-0,1dm3 wody ktora odparowujemy
i mam 5v1=8*(v1-0,1)
Po obliczeniach mam 3v1=0,8 wiec v1=0,27 dm3
No i v2=0,27-0,1=0,17dm3
Zad2
V1 to 165cm3
d1 to 1,02 g/cm3 z tych dwoch wielkosci licze mase roztworu i wychodzi 168,3
Za x obieram sobie mase subst zawarta w masie roztworu oboiczonej powyzej
za y obieram mase substancji dodanej do roztworu
Teraz z proporcji 5% ↓
5g substancji - 100g roztworu
x + y - 168,3 g + y g roztworu
No i tutaj mam dwie niewiadome i nie wiem jak to dalej ruszyc
Zad3 korzystajac z metody krzyzowej obliczylam ze masa kwasu do masy wody powinna bhc w stosunku 6/19
mw-masa wody
mkw-masa kwasu analogiczne oznaczenia dla objetosci
mw=1*vw (przyjelam gestosc wody jako 1)
mkw=vkw * 1,314
Robie ukl rownan
mkw/mw=6/19
Vkw+vw=100cm3
1,314*vkw/vw=6/19
(1,314*(100-vw))/vw=6/19
Po przeksztalceniachbwychodzi mi ze vw=80,6 cm3
A vkw=100-80,6=19,4 cm3
Zatem masa wody wynosi 80,6g, a masa kwasu=1,314*19,4=25,49g
Re: stężenia - zadania
miczenda,
To drugie da się rozwiązać bez dodatkowej danej w taki sposób:
V1 = 165 cm3, d1 = 1,02 g/cm3
mr1 = V1*d1 = 165*1,02 = 168,3 g
ms = mr - mw = 168,3 - 165 = 3,3 g ( gdyż wody/rozpuszczalnika było 165 g )
Cp1 = ms/mr = 3,3/168,3 = 0,0196 = 1,96%
Cp2 = (ms + x)/(mr1 + x ) = (3,3 + x)/(168,3 + x) = 0,05
masz tu równanie z jedną niewiadomą x, więc łatwo to wyliczysz
To drugie da się rozwiązać bez dodatkowej danej w taki sposób:
V1 = 165 cm3, d1 = 1,02 g/cm3
mr1 = V1*d1 = 165*1,02 = 168,3 g
ms = mr - mw = 168,3 - 165 = 3,3 g ( gdyż wody/rozpuszczalnika było 165 g )
Cp1 = ms/mr = 3,3/168,3 = 0,0196 = 1,96%
Cp2 = (ms + x)/(mr1 + x ) = (3,3 + x)/(168,3 + x) = 0,05
masz tu równanie z jedną niewiadomą x, więc łatwo to wyliczysz
Re: stężenia - zadania
Ok dzieki bardzo temat do zamkniecia
Re: stężenia - zadania
Zad. 1 Proszę o pomoc
Uczeń zważył próbkę fosforu, która mogła być częściowo zanieczyszczona wodą. Okazało się, że spalenie 36g próbki wymagalo zużycia 28dm3 pewnego gazu. Jaka
była zawartość masowa zanieczyszczeń? Jakie stężenie procentowe roztworu pewnej substancji otrzymano, jesli rozpuszczono produkt spalania w objętości 1 litra wody? Określ, w jakim przedziale liczbowym będzie pH tego roztworu. zadanie na poziomie 2 gimnazjum.
Uczeń zważył próbkę fosforu, która mogła być częściowo zanieczyszczona wodą. Okazało się, że spalenie 36g próbki wymagalo zużycia 28dm3 pewnego gazu. Jaka
była zawartość masowa zanieczyszczeń? Jakie stężenie procentowe roztworu pewnej substancji otrzymano, jesli rozpuszczono produkt spalania w objętości 1 litra wody? Określ, w jakim przedziale liczbowym będzie pH tego roztworu. zadanie na poziomie 2 gimnazjum.
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości