3 zadania z którymi mam problem

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Pogonav
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2014, o 10:29

3 zadania z którymi mam problem

Post autor: Pogonav »

Hej!
Rozwiązuję zestaw zadań z genetyki na poziomie studiów i idzie mi nieźle ale tych 3 nie mogę rozgryźć. Byłbym ogromnie wdzięczny za wyjaśnienia.

W pewnym chromosomie jest układ alleli sprzężonych przedstawiony poniżej, jakie gamety będzie produkował ten organizm?
A b C

a. AbC, aBc
b. AbC, aBc, ABC, abc
c. ABc, abC, AbC, aBc, ABC, abc
d. AbC, aBc, ABc, abC, ABC, abc, Abc, aBC


W populacji pewnego gatunku myszy 64% osobników ma czarną barwę sierści, pozostała część brązową. Przyjmując, że populacja jest w stanie równowagi genetycznej, jaka jest częstość osobników heterozygotycznych?
a. 48%
b. 50%
c. 45%
d. 36%

Wskaż stwierdzenie, które trafnie określa pochodzenie białek wchodzących w skład łańcucha oddechowego u organizmów eukariotycznych:
a. część z tych białek kodowane są przez mtDNA i syntetyzowane na rybosomach mitochondrialnych
b. część z tych białek kodowane są przez mtDNA, ich mRNA jest eksportowane poza mitochondria, synteza odbywa się na rybosomach cytoplazmatycznych, a następnie są importowane do mitochondriów
c. wszystkie te białka kodowane są przez DNA jądrowy i syntetyzowane na rybosomach cytoplazmatycznych i importowane do mitochondriów
d. wszystkie te białka kodowane są przez mtDNA i syntetyzowane na rybosomach mitochondrialnych
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 3 zadania z którymi mam problem

Post autor: malgosi35 »

A b C
To nie jest układ dla organizmu (diploidalnego ) ale dla gamety, tak że zadania nie da się rozwiązać.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 3 zadania z którymi mam problem

Post autor: malgosi35 »

W populacji pewnego gatunku myszy 64% osobników ma czarną barwę sierści, pozostała część brązową. Przyjmując, że populacja jest w stanie równowagi genetycznej, jaka jest częstość osobników heterozygotycznych?

Prawo hardy-weinberga się kłana
brązowe 36%=0,36
q^2=0,36
q=0,6
p=1-q
p=0,4

częstość heterozygot=2pq=2*0,4+0,6=0,4848%
częsość homozygot dominujących: 0,4^2=-0,1616%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości