Szczaw tępolistny

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Szczaw tępolistny

Post autor: Magnezja »

Roślina poniższa sprawia mi dużo problemów tak w oznaczeniu jak i w wyplewieniu (o tym poniżej).

Pokrój ogólny (wysokość okazu 110 cm):
Szczaw-tepolistny.jpg
Kwiaty:
Szczaw-tepolistny-1.jpg
Kształt liści:
Szczaw-tepolistny-2.jpg
Korzeń wymaga komentarza. Otóż jest to korzeń palowy i na zdjęciu widać pierwotny, potężny korzeń po prawej (obcięty). Jedna z pierwotnych łodyg to ta blada po lewej u dołu. Grządkę przekopałem, ale korzeń gdzieś w ziemi pozostał. Posiałem zielony nawóz, ale jak widać korzeń, nawet odwrócony do góry nogami i znacznie zredukowany, miał ogromną wolę życia - roślina wypuściła nowe pędy i korzenie, z tym, że tych nowych jest wiele zwykle rośliny te mają 1-3 główne palowe korzenie sięgające tak głęboko, że nawet przekopane na rydel odrastają co roku:
Szczaw-tepolistny-3.jpg
Góra łodygi karbowana, nabiegła czerwono:
Szczaw-tepolistny-4.jpg
Łodyga wewnątrz pusta w środku:
Szczaw-tepolistny-5.jpg
Charakterystyczne rozgałęzienia na każdej roślinie: przy węźle nowa łodyga, za nią duży liść a obok niej dwa mniejsze symetrycznie po obu stronach:
Szczaw-tepolistny-6.jpg
Liście w smaku lekko gorzkie, korzeń bardzo gorzki, żółtawy. Kiedy roślina jest młoda, mylę ją z chrzanem, teraz góra przypomina szczaw. Przejrzałem krzyżowe i rdestowate ale nic mi nie pasuje.
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Uciążliwy chwast - jaki?

Post autor: DrTrutek »

Szczaw tępolistny. Korzeń ma znaczenie w zielarstwie.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Re: Uciążliwy chwast - jaki?

Post autor: Magnezja »

Bardzo dziękuję
Zmyliły mnie te okółki - wcześniej myślałem, że kwiaty tworzą wiechę a teraz sam widzę na zdjęciach, że to przecież są okółki. Muszę się nauczyć widzieć.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Uciążliwy chwast - jaki?

Post autor: DrTrutek »

Ale przynajmniej pokazałeś roślinę jak należy, a nie jak niektóre leniuchy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości