Mlecz zwyczajny i kolczasty

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Mlecz zwyczajny i kolczasty

Post autor: Magnezja »

Mam kolejną kłopotliwą roślinę.
Poszukiwania doprowadziły mnie do mleczy.

Polny natomiast ma w opisie jeden kant na łodydze i występują u niego również liście pierzaste. U mnie są dwa wyraźne kanty a liście są tylko delikatnie powcinane (może dlatego, że jest młody?)
W Polsce występuje też mlecz kolczasty, ale ten ma już zupełnie inne liście.
Cóż to więc jest? Jeśli mlecz to skłaniam się ku polnemu, ale niepokoją mnie te różnice.

Pokrój ogólny łodygi (cała roślina składa się z kilku takich, ale nie wiem czy tak ma, czy rozkrzewiła się po koszeniu - raczej to drugie):
mlecz.jpg
młoda roślina:
mlecz-1.jpg
kwiaty:
mlecz-2.jpg
zawinięcie liści:
mlecz-3.jpg
blaszka od góry:
mlecz-4.jpg
blaszka od dołu:
mlecz-5.jpg
nerw liściowy w przekroju:
mlecz-6.jpg
łodyga naga, dęta, dwukanciasta, starszy okaz nabiegły czerwono (rubinowo), młode zielone, wydziela obficie sok mleczny:
mlecz-7.jpg
blaszka też (jak cała roślina, łącznie z korzeniem), wydziela sok po przecięciu:
mlecz-8.jpg
korzeń:
mlecz-9.jpg
mlecz-10.jpg
Mleczko wydzielane przez tę roślinę ma obrzydliwy, gorzki smak, długo utrzymujący się w ustach (podobny do piołunu).



O ile nie zaznaczyłem inaczej, zdjęcia są mojego autorstwa. W imię swobodnego dostępu do wiedzy, zgadzam się na ich dowolne użytkowanie i rozpowszechnianie.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Roślina mleczopodobna

Post autor: DrTrutek »

Pierwsze zdj. - m. zwyczajny, pozostałe m. kolczasty, który ma liście dołem sinawozielone, górą ciemnozielone, połyskujące, o nasadzie sercowatej z zaokrąglonymi uszkami, przylegającymi do łodygi.
Mlecz polny ma liście o nasadach sercowatych, pierzastosieczne lub wrębne.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Re: Roślina mleczopodobna

Post autor: Magnezja »

Bardzo dziękuję

choć dalej jestem nieco skołowany.
Mlecz kolczasty w Wikipedii wygląda tak, jak rysunek mleczu polnego w tejże - ma uszka i powcinane liście.
To zresztą było powodem mojego wykluczenia kolczastego.
Czy jego zdjęcie jest niewłaściwe czy znowu nie widzę jakiejś oczywistości.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Roślina mleczopodobna

Post autor: DrTrutek »

Liście mogą być różne, ale m. polny nie ma takich jak twoje i ma włoski gruczołowate na okrywach koszyczka.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Re: Roślina mleczopodobna

Post autor: Magnezja »

Bardzo dziękuję
Nie mogę się doczekać, kiedy znajdę ten polny - w mojej okolicy rośnie dużo zwyczajnego i nieco kolczastego. Niczego innego, podobnego do mlecza, znaleźć nie mogę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości