zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

Mam parę zadań maturalnych z którymi nie mogę sobie poradzić. Pomóżcie mi z nimi proszę Chociaż jedno

1. Wiedząc o tym, że trioza (aldehyd fosfoglicerynowy) jest pierwotnym produktem fotosyntezy, podaj podstawowe grupy związków organicznych, które są wtórnymi produktami tego procesu.
2,Geneza plastydów nie jest dokładnie poznana. Według jednej z hipotez powstają one w komórce de novo, tzn. ze związków zawartych w cytoplazmie. Według innej hipotezy, plastydy mają zdolność do autoreplikacji. Druga hipoteza ma więcej zwolenników.
Sformułuj argumenty, które przemawiają za prawdziwością drugiej hipotezy.
3.Gdyby można było ten wydajny szlak fotosyntezy wbudować metodami inżynierii genetycznej do większości naszych roślin uprawnych, produkcja żywności w niektórych częściach świata znacznie by wzrosła”
4.W pewnych warunkach środowiska ilość NADP+, który mógłby przyjąć elektrony przepływające przez przenośniki, jest zbyt mała w stosunku do znacznych możliwości syntezy ATP.
a. przedstaw etapy transportu elektronów wybitych z cząsteczki chlorofilu przez absorbowane światło przy niedoborze NADP+.
Wyjaśnij powyższe stwierdzenie, wykorzystując w odpowiedzi wiedzę o tej fazie fotosyntezy, która jest niezależna od światła.b. określ, jakie warunki środowiska powodują taki stan.
5.Wyjaśnij, dlaczego faza niezależna od światła musi zachodzić w dzień.
6.Ile cząsteczek CO2 musi zostać zasymilowanych, aby mogła zostać wytworzona jedna cząsteczka sacharozy.
7 . Wyjaśnij, który rodzaj fotofosforylacji jest bardziej wydajny.
8,Zaplanuj doświadczenie, które wykaże zależność tempa fotosyntezy od temperatury.
W planie uwzględnij:
a. obiekt badań,
b. potrzebny sprzęt,
c. sposób dokonywania pomiaru.
9.Podaj dwie cechy budowy tego rodzaju miękiszu, dzięki którym jest przystosowany do pełnienia określonej funkcji. Uzasadnij swój wybór.
10. Postanowiono doświadczalnie zweryfikować hipotezę: wzrost natężenia światła prowadzi do zwiększenia intensywności fotosyntezy.
Przedstaw plan doświadczenia (opis zestawu doświadczalnego i sposobu zbierania wyników), które sprawdzi słuszność postawionej hipotezy.
Do projektu doświadczenia należy wykorzystać przedmioty przedstawione na powyższym rysunku oraz uwzględnić fakt wydzielania przez moczarkę pęcherzyków tlenu dostrzegalnych dla obserwatora.
11,Zaplanuj doświadczenie mające na celu zweryfikowanie hipotezy, że podczas fotosyntezy wydziela się gaz (tlen). Uwzględnij: materiał badawczy, opis zestawu doświadczalnego i próbę kontrolną.
12.Wskaż organelle komórkowe związane z fotooddychaniem. Wymień etapy procesu fotooddychania zachodzące w wymienionych organellach.
13.Wyjaśnij, dlaczego fotooddychanie stanowi mniejszy problem u roślin C3 żyjących w strefie klimatu umiarkowanego.



Jak wiecie przynajmniej jedno napiszcie, bo sama na to nie wpadnę, przeszukałam cały internet i nic.
4.Wskaż przenośniki elektronów, które pełnią funkcję pompy H+ , napędzającej syntezę ATP zarówno w fosforylacji cyklicznej i niecyklicznej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Nie przesadzaj, większość z nich to typowe zagadnienia.
Może jednak przejrzyj podręcznik, a tutaj omówimy problematyczne sprawy, zamiast odwalać za Ciebie cały proces, leniuszku?
Nawet pomp protonowych nie postarałaś się znaleźć, gdzie wystarczy spojrzeć na schemat szlaku Z!
A argumenty za endosymbiozą ja osobiście Ci już podałam, ale chyba niewystarczająco jasno.
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

Skoro podałam te zadania to znaczy, że mam z nimi problem. Twoja odpowiedz nie pomogła mi w rozwiązaniu moich wątpliwości
Jak chcesz wiedzieć szukałam o pompach wodorowych, ale na różnych stronach pisali co innego. Analizowałam szlak Z nie jeden raz ( nie wiem czy wszystkie przenośniki są odpowiedzialne za przepływ elektronów czy tylko jeden kompleks cytochromowy)
Przejrzałam podręcznik oraz Campella, ale nie znalazłam wszystkiego dlatego na tym forum poprosiłam o pomoc.
Argument za endosymbiozą owszem podałaś mi ale tylko jeden bo drugiego niestety nie zrozumiałam.
:-?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Podałam dwa. I żaden nie dotyczył powstawania plastydów de novo.
A pompa to nie przenośnik elektronów. Tzn nie każdy przenośnik elektronów jest pompą.
Pompa protonowa powinna przenosić protony, nie sądzisz?
I co miałyby przenosić przenośniki, gdyby nie przenosiły elektronów?
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

jak elektron jest transportowany z fotosystemu II na fotosystem I to przechodzi przez plastochinion, kompleks cytochromowy i plastocyjaninę.
Czyli pompą protonową jest tylko kompleks cytochromowy?
Tego drugiego argumentu nie zrozumiałam o powstawaniu plastydów de nevo? Co to znaczy : jeżeli widziała to tylko jedna osoba, to się pomyliła
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Drugi argument nie miał związku z syntezą de novo.
Były dwa, inne niż to.

Gdzie masz coś z protonami w szlaku Z? cytochrom robi coś z protonami?
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

W podręczniku wyczytałam, że jak elektron przechodzi przez kompleks cytochromowy wydzielana jest energia i transportowane są jony H+ do wnętrza tylakoidu.
Nie rozumiem już tego całkowicie
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Mój jeżu.
Czy tak trudno spojrzeć na rysunek?
Wikipedia - wiedza tajemna.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza#mediaviewer/Plik:Faza_jasna_fotosyntezy.svg
Czy widać, co zbiera protony i przerzuca je na drugą stronę błony?
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

syntaza ATP?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Nie, syntaza nie jest pompą, ona korzysta z gradientu protonów, który pompa robi.
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

Z rysunku wynika, że plastochinion i plastocyjanina ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: AnnaWP »

Jakim cudem plastocyjanina? Chwyta jakieś protony?
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: zadania maturalne, fotosynteza, chemosynteza

Post autor: Asia09091996 »

aha czyli sam plastochinion
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość