Optyka - soczewki, zwierciadła

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
wariat14
Posty: 9
Rejestracja: 2 mar 2014, o 14:44

Optyka - soczewki, zwierciadła

Post autor: wariat14 »

Witam, czy byłby w stanie ktoś pomóc mi z tymi zadaniami? Prosiłbym o jakieś wskazówki, ew. całe rozwiązania.

1) Przed soczewką płasko –wypukłą wykonaną ze szkła o współczynniku załamania n = 1,5ustawiono w odległości d = 10 cmprzedmiot i uzyskano na ekranie obraz rzeczywisty dwukrotnie powiększony. Oblicz promień krzywizny tej soczewki. Odp: 10/3 cm.

2) Dwuwypukłą soczewkę wykonaną z szkła o współczynniku załamania n = 1,5 przeniesiono z powietrza do wody o współczynniku załamania nw= 1,3. Oblicz jak zmieniła się zdolność skupiająca soczewki.
Odpowiedź:Zmniejszyła się około 3 –krotnie.

3)Soczewka wypukło-wklęsła o promieniach krzywizn równych 20 cm i 30 cm i współczynniku załamania 1,6 zanurzona jest w cieczy o współczynniku załamania 1,8. Jaka jest ogniskowa tej soczewki? Odpowiedź 5,4 m.

4) W odległości 0,5 m przed ogniskiem soczewki o zdolności skupiającej 2 D umieszczono przedmiot. W jakiej odległości od soczewki powstanie obraz? Odp: nieskończoność.

5) Obraz pozorny w zwierciadle wypukłym o ogniskowej f = - 10 cm powstaje w pewnej odległości za
zwierciadłem, a jego powiększenie wynosi p = 0,6. Oblicz odległość przedmiotu od zwierciadła. Odp: 6 i 2/3.

6) Po umieszczeniu przedmiotu na osi optycznej zwierciadła sferycznego otrzymano rzeczywisty obraz o
powiększeniu p1 = 2. Przedmiot przesunięto w kierunku zwierciadła o l = 5 cm, a następnie przesunięto ekran tak, że na ekranie powstał ostry obraz o powiększeniu p2 = 3. Oblicz ogniskową zwierciadła.

f=30cm.

7) W odległości 12 cm od zwierciadła kulistego wklęsłego o ogniskowej 8 cm ustawiono przedmiot. Oblicz odległość między przedmiotem i obrazem oraz powiększenie obrazu.

Odległość powinna wyjść 12 cm, a powiększenie 2-krotne.

Na ekranie, za siatką dyfrakcyjną oświetloną światłem o długości fali l= 500 nm zaobserwowano ugięte pod kątem 300st. dyfrakcyjne drugiego rzędu. Jaka była stała tej siatki dyfrakcyjnej?

Skorzystałem ze wzoru: 2*500nm = d*sin30 i wyszło 500, a powinno wyjsc 2000.

9)Jakie powiększenie przedmiotu daje soczewka płasko –wypukła o promieniu krzywizny Ri współczynniku załamania n = 2, jeśli przedmiot umieścimy w odległości 2R od soczewki?.

Powiększenie powinno wyjść równe 1.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Optyka - soczewki, zwierciadła

Post autor: Adax82 »

wariat14,
Nikt tutaj nie zrobi zadań za Ciebie. Podaj swoje propozycje opatrzone odpowiednimi rysunkami - sprawdzę to i zweryfikuję.
gimmlim
Posty: 51
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 22:40

Re: Optyka - soczewki, zwierciadła

Post autor: gimmlim »

Żeby zrobić te zadania musisz znać wzory najpierw.
Konkretnie : wzór szlifierzy soczewek, równanie soczewki (działa również dla zwierciadeł ), wzór na powiększenie i umieć je zastosować. Dodatkowo przyda się trochę matematyki.
Poniżej masz dość ogólne wskazówki, ale za ich pomocą powinieneś sobie poradzić.

1. Korzystasz ze wzoru szlifierzy soczewek oraz z równania soczewki ( z równania soczewki obliczysz ogniskową). Dodatkowo wykorzystujesz na początku podane powiększenie i dostajesz odległość obrazu od soczewki równą 20 cm.

2. Korzystasz ze wzoru szlifierzy soczewek. Zapisujesz go dla soczewki znajdującej się w powietrzu, a potem dla soczewki w wodzie i zestawiasz w stosunek. Pamiętaj, że zdolność skupiająca to odwrotność ogniskowej.

3. Korzystasz ze wzoru szlifeirzy soczewek. Pamiętaj, że dla wklęsłych powierzchni soczewki do wzoru powinna być wstawiona wartość z minusem (przed promieniem krzywizny) , a dla wypukłych z plusem ( czyli normalnie )

4. To zadanie jest łatwe. Korzystasz z definicji zdoloności skupiającej o obliczasz ogniskową. Powinna wyjść 0,5 m. A jak umieszczasz przedmiot w ognisku to obraz nie powstaje bądź powstaje w nieskończoności.

5. Zapisujesz wzór na równanie soczewki oraz zapisujesz wzór na powiększenie. I masz układ równań do rozwiązania. Tutaj przyda się matematyka i znajomość pojęcia wartości bezwględnej. Może dasz radę.

6. Zapisujesz 2 wzory na powiększenie. Tutaj dużo matematyki. Powinieneś być w stanie policzyć początkowe wartości czyli odległość przedmiotu od zwierciadła oraz odległość obrazu od zwierciadła. Gdy te wartość policzysz korzystasz z równania zwierciadła/soczewki ( odwrotność ogniskowej = odwrotność odległości przedmiotu od zwierciadła + odwrotność odległości obrazu od zwierciadła )

7. To zadanie jest łatwe. Korzystasz ze wzoru z odwrotnościami i obliczasz odległość obrazu od zwierciadła. I właściwie to wszystko. Dalej do wzoru na powiększenie.

8. Dobrze i źle. Wzór dobry, ale źle policzyłeś. Błąd w obliczeniach.

9. Korzystasz ze wzoru szlifierzy soczewek i obliczasz ogniskową. Masz odległość przedmiotu, więc dalej z równania soczewki obliczasz odległość obrazu od soczewki. Dalej liczysz powiększenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości