Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Grazyna5
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2014, o 19:46

Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: Grazyna5 »

Czy ktoś kiedyś widział żeby Siemię lniane + Nasiona Babki Płesznika po zagotowaniu zmieniły kolor na fioletowy? Czy jest jakiś chemik który mógłby odpowiedzieć co się stało? W jednym słoiku po zagotowaniu normalny kolor w drugim z tych samych ziaren fioletowy. Czy ktoś z Was napiłby się tego fioletowego. ? Proszę o opinie.
W załączniku zdjęcia siemienia normalnego jasnego i po zmianie koloru.
Załączniki
SV105829.JPG
SV105831.JPG
SV105828.JPG
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: tchorz »

A obejrzałaś siemię przed zaparzeniem? lub po? Wystarczy kawałek listka czerwonej kapusty, lub jakies inne nasiona i efekt gotowy.Nie musi być trujące, choć nigdy nie wiadomo
Grazyna5
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2014, o 19:46

Re: Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: Grazyna5 »

Witam dziękuję za odpowiedź,

Z tego samego opakowania parzyłam- gotowałam 3-4 minuty wiele razy przed tym faktem i później także kilka razy . Nigdy nie zmieniło koloru. Stało za każdym razem w rondlu na kuchni. Owszem zmętniało po kilku dniach, lecz nie zmieniło koloru.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: AnnaWP »

A garnek? Jeżeli jest ciemny, to może zostało na ściankach coś po poprzednim gotowaniu - jakaś kapusta czerwona np.
Grazyna5
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2014, o 19:46

Re: Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: Grazyna5 »

Dziękuję za wiadomość
Strasznie się martwię. Piłam tą mieszankę :babka płesznika+ siemię wiele razy z tej samej partii ziaren. Nigdy nie zmieniało koloru. Później dla sprawdzenia gotowałam kilka razy i pozostawało bezbarwne. Po czasie mętniało.
Gotowałam kilka minut/ 3-5/ w takich samych rondlach -
myte w zmywarce . Przed wsypaniem czegokolwiek opłukuję garnek pod bieżącą wodą. To taki nawyk.

Oddałam zawartość tego fioletowego do badania . Zajął się tym detektyw./ nigdzie nikt nie chciał przyjąć do badania/
Po 3-tygodniach oczekiwania otrzymałam odpowiedź,że nie znaleziono żadnych toksycznych związków.

Więc co się stało?
1.Czy mogę wierzyć,że ten kolor powstał sam z siebie ?

2. Czy są jeszcze inne specyfiki - trujące czy narkotyczne lub dopalacze,które mogły się tam znaleźć a labolatorium nie wykryło?

Bardzo proszę o odpowiedź. Będzie to dla mnie bardzo pomocne.
/Po prostu boję się o swoje zdrowie moje i mojego syna.
A może ktoś to robi? Może ktoś jest chory?/

Bardzo dziękuję.
Grazyna
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Siemie zmieniło kolor na fioletowy

Post autor: tchorz »

samo z siebie to nie.
Za dopalacze narkotyki inne takie niektórzy płaca spore pieniadze, więc szansa, ze znajdziesz dosypane w ziółkach raczej niezbyt wysoka. Ziólka jak to ziółka zbierane są w naturze i cos sie przytrafiło. np wpadła jagoda-borówka która była na tyle wyschnięta,że nie pusciła koloru od razu, tylko jak porządnie nasiakła. Albo mnóstwo innych tego typu.

Nie wiem jak laboratorium, ale osoba z farmakognozji rozpoznaje ziólka i ich zanieczyszczenia lub sfałszowania.
najbardziej bezpieczne to chyba z herbapolu, bo są badane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości