szybkość reakcji i reaktywność CO2 CH4

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
staszic1
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2014, o 17:52

szybkość reakcji i reaktywność CO2 CH4

Post autor: staszic1 »

cześć Wam wszystkim,
Ja tak tylko na chwilkę u Was na forum, ponieważ jestem fizykiem a nie chemikiem.
Mam jednak mały problem i potrzebowałbym wskazówkę gdzie szkukać odpowiedzi

Problem jest taki:
mieszanina gazów CO+CH4 +C2H6 o różnym udziale procentowym
temperatura ponad 300stC
do układu wpuszczam O2 i podgrzewam

Jak wyliczyć ubytek każdego ze związków na rzecz utleniania?
Którego ubędzie najwięcej?

Na czuja CO jest najbardziej reaktywne z nich wszystkich, ale muszę to jakoś bardziej zgrabnie opisać, dlatego proszę was o nakierowanie mnie na dziedziny chemii mówiące o tego typu przypadkach.

Z góry dziękuję
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: szybkość reakcji i reaktywność CO2 CH4

Post autor: Adax82 »

staszic1,
Rozpatrz reakcje przebiegające w takiej mieszaninie. Zakładam, że jest nadmiar tlenu.

1. 2 CO + O2 2 CO2
z 3 moli gazów powstaje 2 mole
2. CH4 + 2 O2 2 H2O + CO2
z 3 moli gazów powstaje 3 mole
3. C2H6 + 7/2 O2 2 CO2 + 3 H2O
z 4,5 mola gazu powstaje 5 moli

Biorąc pod uwagę, że reakcje zachodzą w zamkniętym naczyniu to:
w reakcji „1” ciśnienie układu maleje i reakcja przesuwa się w prawą stronę,
w reakcji „2” ciśnienie układu nie zmienia się
w reakcji „3” ciśnienie układu rośnie i reakcja przesuwa się w lewą stronę.

To by wskazywało, że co do ubytku substratów to „najchętniej” ubywa CO, potem CH4 a na końcu C2H6

Co szybkości powyższych reakcji:
Piszesz: „mieszanina gazów CO+CH4 +C2H6 o różnym udziale procentowym
Nie można tego rozpatrywać w oderwaniu od stężeń molowych/procentowych gdyż szybkość reakcji zależy od stężenia substratów.
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: szybkość reakcji i reaktywność CO2 CH4

Post autor: plontaj »

Podstawowym pytaniem jest czy zależy Ci na czasie w którym proces przebiega?

Jeżeli tak to w procesie należy uwzględnić aspekty kinetyczne procesu (co komplikuje problem niezmiernie) w samym procesie spalania metanu można wyróżnić ponad 300 reakcji elementarnych.

Jeżeli nie to w procesie możesz spróbować rozpatrywać tylko termodynamikę co może być ryzykowne. Jeżeli jakaś reakcja będzie zachodzić z praktycznie nieskończenie małą szybkością to potencjał termodynamiczny nic nie da.

Reasumując:
Żeby dobrze interpretować proces najlepiej rozważyć go pod względem termodynamiki (co odrzuca reakcje z ograniczeniami termodynamicznymi) a następnie te możliwe należy poddać analizie kinetycznej.

PS. Z tego co się orientuję to aktualnym uznawanym mechanizmem spalania węglowodoru jest GRIMech. Powinien sobie poradzić ze spalaniem chyba nawet butanu. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości