Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: sufler »

Witam.
W przeciwieństwie do wielu ludzi, których znam, nigdy nie brzydziłem się specjalnie krwią. Już od dziecka mogłem przy pobieraniu krwi patrzyć na napełniającą się probówkę, nie bałem się specjalnie igieł, zastrzyków. Ale przyznam, że wzdragam się trochę gdy oglądam na przykład filmik z przeprowadzanego na żywo zabiegu tracheotomii, z tym rozcięciem krtani, jak z otworu rozlewa się krew itd. Nie powiem, żeby zbierało mi się na zemdlenie, ale jednak robi to na mnie pewne wrażenie. Jak myślicie, czy to jest mocne przeciwwskazanie, żeby iść na medycynę? Zastanawiam się, czy wszyscy, którzy decydują się na ten kierunek mają faktycznie tak stalowe nerwy, że nawet jakby komuś, no nie wiem, głowę ucięło na ich oczach to ich nie ruszy? Czy może to przychodzi z czasem w ramach praktykowania zawodu jako taka rutyna?
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: kate27 »

Jak mi się nudzi, to często sobie googluje filmiki/zdjęcia z operacji, sekcji zwłok, ekshumacji i czego się tylko da i szczerze, to mnie to kompletnie nie rusza.


Jestem ciekawa jak będzie za rok, jak pójdę na lek., tj. czy w starciu ze zwłokami na żywo też będzie ze mnie taki kozak
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: lith »

Nie każdy lekarz przecież jest rzeźnikiem i nie wszędzie krew sie leje litrami A nawet jeśli to pewnei kwestia przyzwyczajenia. Bardziej niż krwią bym się przejmował panem żulem na izbie przyjęć

Jak ktoś ma mi krew pobierać to już potrafiłem prawie odpłynąć. ale jak to ja trzymam strzykawkę to luz
Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Dellarin »

kate27, też oglądam tego typu filmiki czy jakieś dokumentalne programy w tv , chociaż w tv to nawet mniej pokazują tych drastycznych widoków.
Sama nie wiem, jak to będzie ze mną na żywo, najwyżej puszczę pawia gt
Miałam już jedną rodzinną sytuację, gdy musiałam zachować zimną krew, co prawda krew się wtedy nie lała, ale też musiałam trzymać nerwy na wodzy, żeby nie panikować.
Najbardziej to chyba oczy mnie brzydzą, znaczy się coś wyciąganego z oka itd. bo mam wrażenie jakby robili to na mnie, gdy to oglądam
Ale myślę, ze to kwestia przyzwyczajenia i opatrzenia się z takimi widokami.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

Najgorszy jest tylko i wyłącznie smród -żaden filmik tego nie odda. Podobnie jak realnego wyglądu medycyny itd

Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Trzcina »

Może jest to kwestia przyzwyczajenia do takich rzeczy. Ja przez całe życie odrzucałam medycynę jako kierunek studiów (aż do 2 kl liceum), ponieważ bałam się właśnie takich widoków. Najgorsze były operacje na oczach i mózgu - jak pokazywali coś takiego w telewizji, to musiałam odwrócić głowę. Gdyby w dzieciństwie ktoś mi powiedział, że będę chciała zostać lekarzem, to bym go wyśmiała, ponieważ był to dla mnie jedyny zawód, który tak mnie obrzydzał i nie wyobrażałam sobie jak można się interesować takimi świństwami. Natomiast lekarzy, zastrzyków i szpitali bałam się jak ognia. Współczuję wszystkim dentystom i pielęgniarkom, którzy wtedy musieli się ze mną użerać na wizytach/szczepieniach.

Z czasem po prostu ta tematyka zaczęła mnie interesować i pociągać, ale lęk pozostał. Zmieniło się to właśnie w połowie liceum, kiedy to zaczęłam się interesować.protetyką oczu, która mnie szczególnie kręciła. Lubiłam też optykę, ale to mnie bardziej ciekawiło. Znalazłam więc filmik z zabiegu enukleacji gałki ocznej i implantacji oczodołu. Film mnie zarówno przeraził jak i zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Więc zaczęłam szukać innych i z pewnym cierpieniem oglądałam operacje zaćmy, przeszczepy rogówki. Zachwycona zaczęłam oglądać zabiegi z innych dziedzin medycyny, trepanacje czaszki, operacje serca. I od tamtej pory nie robi to na mnie żadnego wrażenia

Jeśli cię to interesuje, to chyba można się z tym oswoić.
Wydaje mi się, że większą przeszkodą może być obrzydzenie do wszelkich nieprzyjemnych zapachów, wydzielin, kontaktu z brudnymi ludźmi. To bardziej działa na zmysły.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Nitrogenium32 »

Dellarin, taak, oczy są najgorsze. Wszystko inne można przeżyć, ale widoku operowanych oczu nie.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Mårran »

Jak mówi Kaamil - zapachy są dużo gorsze niż widoki

Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: AnnaWP »

Wszystko jest do przyzwyczajenia.
Ja nie lekarz, ale nie znosiłam widoku wkłuwania. Mogę oglądać autopsję czy transplantację serca, ale wkłucia nie znosiłam.
Do czasu, aż sama musiałam się nakłuwać - zmusiłam się i jak ręką odjął.

Również zapachy są do przyzwyczajenia, jakie by nie były. Też trochę wiem co mówię, z różnymi smrodami miałam do czynienia. Jeżeli ktoś nie wie jak wali dom upstrzony ciężką biegunką psa, którą dostał podczas nieobecności pańci - w pracy, ten wiele ma przed sobą. A ten dom trzeba wymyć.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Melatonina »

AnnaW_UO pisze:jak wali dom upstrzony ciężką biegunką psa
Te poetyckie wyrażenia.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: doktorka »

Zapachy sa straszliwe, reszta totalny luz, na 1 zajeciach z anaty, na ktorych sa zwloki (nie kosci, tylko zwloki) jest moze troche konsternacji, ale to trwa z 5min, bo potem trzeba sie skupic na tym, co ma sie umiec. I tak jest ze wszystkim-skupiasz sie na tym, ze masz sie danej czynnosci nauczyc, a nie na tym jak bardzo jest to obrzydliwe.

Niestety do smrodu rozkladajacych sie od 2tyg zwlok bardzo trudno sie przyzwyczaic, chyba, ze pracuje sie w zakladzie med sadowej, to moze jakos nabiera sie dystansu z czasem.
Smoła
Posty: 127
Rejestracja: 8 cze 2009, o 13:22

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: Smoła »

Wytrzymałość psychiczną to trzeba mieć do wytrzymania reżymu nauki (przyswojenia tony materiałów, odbycia miliona zajęć itd.). A potem w robocie to trzeba mieć wytrzymałość psychiczną do zachowania i słów pacjentów, szefa starego komucha, upierdliwych współpracowników itd.

A wyglądy, smrody, wydzieliny, zaglądanie do brudnych i śmierdzących otworów odbytowych i różnych ran, ludzkie ekskrementy na własnych pięknych, wypielęgnowanych dłoniach i śnieżnobiałym, wyprasowanym fartuchu, jakby schodzą na drugi plan.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wytrzymałość psychiczna na widok krwi itp.

Post autor: doktorka »

Smo&#x142a pisze:Wytrzymałość psychiczną to trzeba mieć do wytrzymania reżymu nauki (przyswojenia tony materiałów, odbycia miliona zajęć itd.). A potem w robocie to trzeba mieć wytrzymałość psychiczną do zachowania i słów pacjentów, szefa starego komucha, upierdliwych współpracowników itd.

A wyglądy, smrody, wydzieliny, zaglądanie do brudnych i śmierdzących otworów odbytowych i różnych ran, ludzkie ekskrementy na własnych pięknych, wypielęgnowanych dłoniach i śnieżnobiałym, wyprasowanym fartuchu, jakby schodzą na drugi plan.
Co do pacjentów, to zgoda, chociaz dla mnie wiekszym wyzwaniem są media, bzdurne wypowiedzi ekspertów nie majacych bladego pojecia o niczym oraz Bartosz. Ale reszta.zalezy jakiego masz szefa/kolegow itdD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości