Okulary czy soczewki?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Okulary czy soczewki?

Post autor: Nitrogenium32 »

Witam. Zastanawiam się nad tym, czyby przypadkiem nie zamienić okularów na soczewki. Wiele moich znajomych nosi soczewki i jakoś nie przeszkadza im to, że muszą je wkładać. Przeraża mnie sam fakt tego, że trzeba sobie wsadzać te soczewki w oko, bo boję się, że bym sobie oko uszkodził. Co o tym sądzicie? Czy warto zamienić okulary na soczewki? Jak wygląda dokładnie taki przeciętny dzień soczewkowicza jeśli chodzi o używanie soczewek?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: Smile_Forever »

Zarówno okulary, jak i soczewki, mają swoich zwolenników jak również przeciwników. Osobiście zmieniłam okulary na soczewki pięć lat temu i jestem z tego ogromnie zadowolona. Czuję się tak, jakbym wcale nie miała wady wzroku, w ciągu dnia zapominam o tym, że mam jakieś ciało obce w oku . Zakładanie i ściąganie też mnie początkowo przerażało. Za pierwszym razem może trochę trudno się przemóc, ale po kilku dniach te czynności wykonuje się mechanicznie .
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: PatrycjaW94 »

Potwierdzam, to tylko na początku wydaje się przerażające. Jeśli optyk odpowiednio dobierze soczewki do oka, to w ogóle ich nie czujesz podczas noszenia. Przypominasz sobie o nich dopiero gdy oczy zajdą łzami (najczęściej podczas śmiechu), bo musi minąć dobre kilkadziesiąt sekund zanim soczewki ułożą się z powrotem poprawnie i obraz się wyostrzy. Ale z tym da się żyć.
Ja osobiście polecam soczewki
fraux
Posty: 186
Rejestracja: 13 lut 2014, o 08:51

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: fraux »

wade wzroku mam od podst, a w 3 gimnazjum przerzucilam sie na soczewki i moim zdaniem to najlepsze co moglam zrobic
gdybym teraz miala spojrzec okiem obserwatora na to, jak ja probowalam po raz pierwszy zalozyc soczewki to chyba bym sie poplakala ze smiechu ryczalam na pol domu,ze jak to tak mozna oka dotknac, mrugalam chyba 574837 razy na sekunde gdy zblizalam soczewke do oka
teraz? sciaganie/zakladanie jest rzecza automatyczna, jakos nie pajam miloscia do zachowan typu - dotykanie sobie oka palcem itp ale generalnie sama nie mam problemu ze soczewkami
jak najbardziej polecam - zapomnisz,ze masz wade wzroku kiedys nosilam jednodniowe ale przerzucilam sie na te, w ktorych mozna spac - oklamalabym sama siebie gdybym stwierdzila,ze sumiennie sciagam soczewki codziennie i dbam o nie jak o perelki. chociaz gdy tak czasami leze i pomysle o bakteriach i roznych chorobach jakie mozna zlapac od zaniedbywania tego typu rzeczy to zaraz zrywam sie i sciagam by oczy mogly spokojnie oddychac
przecietny dzien? wstajesz i zakladasz, a pozniej idziesz spac ewentualnie sciagasz i idziesz spac. moje kolezanki tez nosza te soczewki w ktorych mozna spac i nie narzekaja

warto chodzic na kontrole co pol roku (?). moja okulistka mi tak karze ale pomimo,ze przed wizyta czasami spie po 5 dni* w soczewkach i malo kiedy daje im taki pelen luz to zawsze stwierdza,ze musze bardzo dbac o to wszystko bo nie widac po oku sladu noszenia soczewek, zadnego podraznienia etc.

*tak jak pisalam-mam te, w ktorych mozna chodzic w dzien i spac (niewiele roznia sie cenowo). podobno mozna w nich spac caly miesiac bo sa ciensze i przepuszczaja powietrze ale ja specjalnie im nie ufam i jesli nie mam zamiaru sie uczyc/czytac ksiazek w lozku to sciagam by oczy w nocy odpoczely czy cokolwiek tam innego sobie robily
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: randomlogin »

Wez sobie miesieczne daynnight to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Plus afair wybieras sie na lek? Soczewki genialnie chronia przed oparami formaliny.

Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: PatrycjaW94 »

fraux pisze:ak jak pisalam-mam te, w ktorych mozna chodzic w dzien i spac (niewiele roznia sie cenowo). podobno mozna w nich spac caly miesiac bo sa ciensze i przepuszczaja powietrze ale ja specjalnie im nie ufam i jesli nie mam zamiaru sie uczyc/czytac ksiazek w lozku to sciagam by oczy w nocy odpoczely czy cokolwiek tam innego sobie robily
randomlogin pisze:Wez sobie miesieczne daynnight to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Ja odradzam te bez ściągania. Raz tylko je kupiłam na miesiąc i dziwnym trafem po tym miesiącu pogorszyła mi się wada o 0.25. Optyczka mnie opieprzyła, ze one wcale nie są takei bezpieczne i nei przepuszczają tak dobrze powietrza jak piszą producenci. Lepiej juz nauczyć się zakładać i zdejmować, to tylko kilka dni nauki, a przynajmniej oko ma szansę odpocząć.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: _Samira_ »

randomlogin pisze:Wez sobie miesieczne daynnight to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Plus afair wybieras sie na lek? Soczewki genialnie chronia przed oparami formaliny.
Mnie nie chroniły . Przy wyższych stężeniach ryczałam jak wszyscy
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: Nitrogenium32 »

randomlogin, w razie studiów myślę o przerzuceniu się na soczewki - jak będzie trzeba założyć jakieś gogle ochronne na chemii albo coś takiego, to z okularami byłby problem.

W każdym razie dzięki wszystkim za opinie. Jeśli się zdecyduję na soczewki, to się boję reakcji mojej klasy, bo mnie rzadko widują bez okularów i twierdzą, że w okularach mi lepiej i naturalniej (?).
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: PatrycjaW94 »

Nitrogenium32 pisze:twierdzą, że w okularach mi lepiej i naturalniej (?).
Zawsze się tak twierdzi jeśli zna się kogoś tylko w okularach. Po kilku miesiącach noszenia soczewek będziesz twierdził, ze w okularach gorzej
Awatar użytkownika
Fify715
Posty: 156
Rejestracja: 31 mar 2013, o 21:29

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: Fify715 »

Również odradzam Night&Day szczególnie te z Aqua. Nie przepuszczają powietrza, w nocy jak się przebudziłam myślałam, że umrę. Strasznie mnie piekły. Chyba, że tylko ja tak reaguje. Ściąganie i zakładanie jest proste, serio. Parę tygodni i będzie Ci to przychodzić naturalnie Ogólnie to soczewki (takie ściągane po dajmy na to 8h) bardzo polecam.
Dodam, że jak nosiłam w podstawówce okulary to wada mi się regularnie co parę lat powiększała. A jak założyłam soczewki to stanęła w miejscu i od 4 lat użytkowania powiększyła mi się o jedyne 0,5 w prawym i 0,25 w lewym.
Szczególnie polecam z firmy Johnson&Johnson - Acuvue
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: PatrycjaW94 »

-MatMati- pisze:czy faktycznie jeszcze za wcześnie? Przyłączam się do tematu
Mi bez problemu optyk pozwolił nosić w piątej klasie podstawówki. Mówił, ze wiek nie robi problemu, jeżeli tylko takie dziecko nauczy się zakładać.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: randomlogin »

PatrycjaW94 pisze:Ja odradzam te bez ściągania. Raz tylko je kupiłam na miesiąc i dziwnym trafem po tym miesiącu pogorszyła mi się wada o 0.25. Optyczka mnie opieprzyła, ze one wcale nie są takei bezpieczne i nei przepuszczają tak dobrze powietrza jak piszą producenci. Lepiej juz nauczyć się zakładać i zdejmować, to tylko kilka dni nauki, a przynajmniej oko ma szansę odpocząć.
Alez ja umiem zdejmowac i zakladac, nie mam z tym najmniejszego problemu. Mam problem z tym, zeby spac w nocy na przyklad. Ja nie potrafie przewidziec kiedy bede spal, jak bede spal, ile musze byc na nogach i miec cos swiezego na oczach, bywam po kilka dni w warunkach w ktorych w zyciu bym rekami do oczu nie dotknal. No ogolnie soczewki zdejmowane nie dla mnie. A wada sie jakos od lat utrzymuje.
Nitrogenium32 pisze:jak będzie trzeba założyć jakieś gogle ochronne na chemii albo coś takiego
Masz za wysokie mniemanie o studiach, zwlaszcza jesli myslisz o leku.
-MatMati- pisze:że soeczewki trzeba codziennie ściągać, maczać w jakimś płynie, są bardzo drogie a okulary znacznie taniej wychodzą, że nie będę miał czasu ich zakładać i ściągać.
Zdejmowanie to minuta. Zakladanie to powiedzmy dwie. Nie trzeba codziennie sciagac jak sie takie kupi, ale fakt jest faktem, pewnie takie zdrowiej. Co do taniej wychodza - place ~50zl za soczewki na trzy miesiace, czyli dwie stowy rocznie. Dramatu finansowego tu nie dostrzegam.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: PatrycjaW94 »

randomlogin pisze:Alez ja umiem zdejmowac i zakladac, nie mam z tym najmniejszego problemu. Mam problem z tym, zeby spac w nocy na przyklad. Ja nie potrafie przewidziec kiedy bede spal, jak bede spal, ile musze byc na nogach i miec cos swiezego na oczach, bywam po kilka dni w warunkach w ktorych w zyciu bym rekami do oczu nie dotknal. No ogolnie soczewki zdejmowane nie dla mnie. A wada sie jakos od lat utrzymuje.
No tak, przy takim trybie życia to rzeczywiście lepiej zabezpieczyć się day&night. Na pewno mniej oczy ucierpią niż przy zwykłych 8-godzinnych nie ściąganych przez kilka dni. Ale jednak dla ludzi z regularnym trybem (jak mój) polecam soczewki zwykłe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość