Wzór na szybkość

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Wzór na szybkość

Post autor: Olafek »

Giardia Lamblia pisze:
Olafek pisze:szybkość może być ujemna jeżeli rozpatrujemy to jako szybkość ubytku substratu w czasie.
Szybkość ubytku nie oznacza ujemnej szybkości reakcji.

Co może ubywać w tempie np. -5 moli na sekundę? Rozumiem, że ubywanie ze znakiem - to przybywanie w takim wypadku. Tylko wtedy mówimy o przybywaniu, a nie ujemnym ubywaniu
Już pisałem, że tu się pomyliłem, ale chodziło mi od początku nie o ujemne ubywanie, tylko ujemne przybywanie! Jeżeli czegoś ubywa, to znaczy że ujemnie przybywa (jakkolwiek to brzmi).
Giardia Lamblia pisze: Nie może jechać z prędkością -50 km/h, dopiero jak uwzględnisz ten punkt do którego jedzie (o którym piszesz), to wtedy można mówić o prędkości z jaką do punktu się zbliża. Natomiast sam samochód z ujemną prędkością jechać nie będzie, niezależnie od tego w którą stronę skręcisz kierownicą, czy też wrzucisz wsteczny. Do tego się to sprowadza. Nie odnosisz się tu do punktu.
Błąd! Nie można mówić o jakiejkolwiek prędkości bez punktu odniesienia Względność ruchu to zagadnienie z 1 klasy gimnazjum, jeżeli samochód się porusza, to mówimy, że porusza się względem czegoś, jednocześnie może się względem czegoś nie poruszać. Mogę się zgodzić, że ujemna prędkość to doznanie raczej matematyczne, niż praktyczne xd

Jeszcze jedno, w moim podręczniku (btw, To jest chemia, Nowa Era), oznaczono -dC, całe wyrażenie jako ubytek stężenia substratu, tutaj rzeczywiście dziwnie to rozwiązali, bo niżej za dC wstawiają zmianę stężenia ujemną, co nota bene z minusem z przodu daje wartość dodatnią. dziwne, bo jeżeli podstawiają za dC (a nie za -dC) to podstawiają za przybytek, a nie za ubytek, przy czym ten przybytek jest ujemny, więc się zgadza xd Kto to wszystko ogarnie.
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Wzór na szybkość

Post autor: plontaj »

1. Z punktu widzenia fizyki prędkość jako wielkość wektorowa może być ujemna, natomiast jego wartość nie.

2. Jeżeli chodzi o szybkość to jej definicja jako wartości zawsze dodatniej wprowadza więcej zamieszania niż porządku. Dużo wygodniej jest posługiwać się właśnie różniczkami stężeń po czasie, których wartość od razu informuje nas czy danego reagenta ubywa czy przybywa.

dla przykładu: 2Alt B ze stałą szybkości kp (w prawo) i kl (w lewo), reakcja w lewo i w prawo jest I rzędu. Łatwo zdefiniować różniczki:
dA/dt = -2*kp*A+2*kl*B
dB/dt = kp*A-kl*B
po wartości różniczek można tak samo łatwo zidentyfikować w którą stronę reakcja faktycznie biegnie - w lewo czy w prawo. Natomiast wartość dodatnia takiej informacji nas pozbawia.

3. Stała szybkości reakcji zależy jednak w szczególnych przypadkach od ciśnienia, wystarczy przytoczyć np. mechanizm Lindemann-Hinshelwooda.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości