Stereochemia -->konfiguracja R i S

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Stereochemia -->konfiguracja R i S

Post autor: Hubo11 »

Czy ktoś mógłby mi pomóc jak w najprostszy sposób nauczyć określić konfiguracje związków z jednym centrem stereogenicznym (R lub S) Czytałem mcmurrego jak i morissona i starałem się określić, lecz praktycznie jedno na dziesięć się udaje i jeszcze jak by ktoś mi wytłumaczył przejście na obrazku niżej
Awatar użytkownika
Lady Marion
Posty: 138
Rejestracja: 4 lip 2014, o 18:43

Re: Stereochemia -->konfiguracja R i S

Post autor: Lady Marion »

1. Na poczatek musisz zaczac od ustalenia waznosci kazdego z czterech podstawnikow (regula Cahna-Ingolda-Preloga): o kolejności w hierarchii ważności podstawników decyduje wielkość masy atomowej atomów połączonych z centrum chiralności. Jeśli te atomy są identyczne (częsty przypadek - atomy węgla) to o kolejności decyduje następny atom podstawnika (o największej masie) itd.
2. Ustawiamy cząsteczkę tak, żeby podstawnik najmniej znaczący przy atomie chiralnym ( tutaj na rysunku jest to atom wodoru) znalazł się jak najdalej od nas (pionowa kreska).
3. Jeżeli teraz, idąc od grupy o najwyższej „ważności” do grup kolejno mniej waznych przesuwamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to konfiguracje określamy jako R.
W przeciwnym razie występuje konfiguracja S.
Taka metode stosujemy najczesciej gdy mamy rzut Fishera.

Na dolaczonym rysunku masz rzut czasteczki w postaci tetraedrycznej - wtedy stosujemy tzw regule reki. Kciuk wskazuje atom najmniej wazny (u gory). Jesli kolejnosc podstawnikow wyznaczaja palce prawej reki mamy konfiguracje R, jezeli lewej - S.

Mam nadzieje, ze w miare logicznie napisalam i cos Ci sie rozjasnilo.

Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Stereochemia -->konfiguracja R i S

Post autor: Hubo11 »

czemu tu jest prawa reka mimo, ze jest konfiguracja R czyli z ruchem zegara/!
Awatar użytkownika
Lady Marion
Posty: 138
Rejestracja: 4 lip 2014, o 18:43

Re: Stereochemia -->konfiguracja R i S

Post autor: Lady Marion »

Tak jak napisalam w poprzednim poscie: gdy masz projekcje Fishera to patrzymy, jak podstawniki sie ukladaja w zaleznosci od ruchu wskazowek zegara. Na rysunku masz rzut tetraedryczny, wiazania sa przestrzenne i tutaj obowiazuje regula, ze konfiguracje bezwzgledna (R,S) wyznaczamy za pomoca reki. Trzeba to rozrozniac i po prostu zapamietac.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości