Ph wodnego roztworu amoniaku - proszę bardzo o pomoc !

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Ph wodnego roztworu amoniaku - proszę bardzo o pomoc !

Post autor: Gokuu1 »

Witam , mam problem jeszcze z takim zadankiem , dla mnie ono jest trudne bo nie wiem jak go wyliczyć tak dobrze ,składnie i do końca

Obllicz ph wodnego roztworu amoniaku o steżeniu 2,5 mol/dm3 . Stała dysocjacji wynosi 1,8*10^-5. Obliczyć ile wynosi stężenie jonów wodorotlenkowych pochodzących z dysocjacji amoniaku po wprowadzeniu do tego roztworu wodorotlenku potasu o takiej ilości że jego stężenie wynosi 0,1 mol/dm3

Mogę podpowiedzieć tyle że z tego co wiem musi tu być równanie kwadratowe żeby to wyliczyć i wydaje mi się że wyrażenie na K

K=[nh4^+][OH-] / [NH3]

Proszę bardzo o pomoc , bo to zadanie jest dla mnie bardzo ważne bo obstawiam że będziemy go mieć na egzaminie, plus jeżeli ktos wie to niech mi to zadanie rozpisze jakoś i wytłumaczy krok po kroku będe bardzo bardzo wdzięczny !)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Ph wodnego roztworu amoniaku - proszę bardzo o pomoc !

Post autor: Giardia Lamblia »

Pierwsza część jest prostsza.

[NH4+] = [OH-], więc w wersji skróconej będzie:
1.gif
1.gif (690 Bajtów) Przejrzano 5447 razy
Jeżeli chcemy być dokładni, to wiemy, że:

[NH3]wprowadzone = [NH4+] + [NH3]zdysocjowane = [OH-] + [NH3]zdysocjowane

Czyli:
2.gif
2.gif (1.19 KiB) Przejrzano 5447 razy
3.gif
3.gif (990 Bajtów) Przejrzano 5447 razy
Część druga, czyli wprowadzamy wodorotlenek - zakładamy, że objętość się nie zmienia.

KOH K+ + OH-
NH3 + H2O ⇌ NH4+ + OH-

[OH-]całkowite = [OH-]z amoniaku + [OH-]z KOH = [OH-]z amoniaku + 0,1

[OH-]z amoniaku = [NH4+]

Znowu, wersja uproszczona (równowaga dysocjacji/hydrolizy amoniaku jest przesunięta jeszcze mocniej w lewo - nie widzę powodu, żeby jej nie zastosować)
4.gif
4.gif (1.56 KiB) Przejrzano 5447 razy
Jak chcesz wersję dokładniejszą (wynik będzie prawie identyczny), to j.w.
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Re: Ph wodnego roztworu amoniaku - proszę bardzo o pomoc !

Post autor: Gokuu1 »

A może ktoś wie jaki ma być całkowity wynik tego zadania , bo to chyba nie konczy sie na tym jednym wzorze , tak mi się wydaje , byłbym bardzo wdzięczny

Ja do tego zadania obliczyłem że ph 11,83 bo też pytali nas o to ale dalej nie umiem
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Ph wodnego roztworu amoniaku - proszę bardzo o pomoc !

Post autor: Giardia Lamblia »

W pierwszej części rzeczywiście pH wynosi 11,83 (w Twoich obliczeniach z PW masz błąd zamiast 6,708 ma być 6,708*10-3)

W drugiej części (po dodaniu KOH) stężenie OH- pochodzących z dysocjacji amoniaku wynosi 4,4799*10-4.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości