Stypendium socjalne

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Embarrassed
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:42

Stypendium socjalne

Post autor: Embarrassed »

Witam,

W składaniu wniosku o stypendium socjalne figuruje określenie studenta samodzielnego", chciałabym utrzymywać się sama i skorzystać z DROBNEJ pomocy rodziców w sytuacjach kryzysowych. Jak mam się ubiegać o stypendium i jak mam wykazać to, że jestem studentem samodzielnym".
Pozdrawiam
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

Musisz wykazac uzyskiwanie dochodu pozwalajacego na samodzielne utrzymanie (co najmniej kwota okolo 800PLN miesiecznie z tego co kojarze) w poprzednim roku podatkowym i obecnie. A jesli to zrobisz, to prawdopodobnie przekroczysz wszelkie progi i stypendium i tak nie dostaniesz. No chyba ze masz akurat bogata uczelnie, gdzie progi sa wysokie.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

Jak zwykle nie wiem czemu to robie, chyba czasu mam za duzo , ustawa prawo o szkolnictwie wyzszym, artykul 179 - niemal wszystko co musisz wiedziec o stypendium socjalnym znajdziesz wlasnie tam.
6. Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
1) posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym
2) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym
3) jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
4) nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
Awatar użytkownika
Embarrassed
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:42

Re: Stypendium socjalne

Post autor: Embarrassed »

Dzięki Czyli i tak nici ze stypendium bo nie mam dochodów.
tak-jakos
Posty: 117
Rejestracja: 30 cze 2013, o 16:39

Re: Stypendium socjalne

Post autor: tak-jakos »

A ktoś wie może ile wynosi wysokość dochodu, która nie może zostać przekroczona aby móc ubiegać się o stypendium socjalne na GUMedzie?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

Nie wiem dokladnie jak GUMed, ale uczelnia nie ma tu dowolnosci i musi sie zmiescic w granicach przewidzianych ustawa - wiec jesli masz powyzej gornej granicy (700-costam AFAIR, powiedzmy powyzej 800) to na pewno nie masz co sie tematem interesowac.
tak-jakos
Posty: 117
Rejestracja: 30 cze 2013, o 16:39

Re: Stypendium socjalne

Post autor: tak-jakos »

randomlogin, dziękuję za odpowiedź Jeżeli jednak ktoś mógłby podać konkretną wartość (może być za ubiegły rok) byłabym bardzo wdzięczna. Ewentualnie link do strony, bo szukam, szukam i nie mogę znaleźć.
randomlogin pisze: wiec jesli masz powyzej gornej granicy (700-costam AFAIR, powiedzmy powyzej 800) to na pewno nie masz co sie tematem interesowac.
Osoby z dochodem powyżej 800 też się mogą załapać na niektórych uczelniach np. na UMP w zeszłym roku górny próg wynosił 850,20 zł. Na większości jednak faktycznie jest poniżej 800.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

W takim razie albo UMP zlamalo prawo, co sie zdarza, albo prawo sie zmienilo od kiedy sie interesowalem. Widelki sa jasno okreslone w kazdym razie.
EDIT: dobrze rozumiem, ze jestes studentka tej uczelni? Wszystkie zarzadzenia rektora, a to bedzie okreslone takim wlasnie zarzadzeniem, macie na extranecie.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2014, o 12:03 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
tak-jakos
Posty: 117
Rejestracja: 30 cze 2013, o 16:39

Re: Stypendium socjalne

Post autor: tak-jakos »

"Rektor w porozumieniu z Radą Uczelnianą Samorządu Studentów ustalił wysokość dochodu w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2013/2014, która wynosi 850,20 zł netto."

jak dla mnie z tych informacji wynika, że było 850,20 zł na osobę
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

No ok, w takim razie przekroczyl swoje uprawnienia. Albo, co mozliwe jak powiedzialem, liczby do ktorych odnosi sie ustawa zmienily sie od czasu kiedy to liczylem. Zaraz sprawdze w sumie.

EDIT: K, uczelnia ma prawo podniesc ta wartosc, wlasnie do maksymalnie 850,20. Czyli to jest absolutne, nieprzekraczalne maksimum.
tak-jakos
Posty: 117
Rejestracja: 30 cze 2013, o 16:39

Re: Stypendium socjalne

Post autor: tak-jakos »

A już myślałam, że zaraz dojdziemy do tego że na UMP łamią prawo w biały dzień
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stypendium socjalne

Post autor: randomlogin »

Nie, baza sie zmienila, to jest 1,3* magiczne liczby, ktore sie zmieniaja. I obecnie (od kiedystam w 2012 do 31.10.14), jest 1,3*(539+115), czyli wlasnie 850,20. Ja to przyznaje liczylem wczesniej, dlatego nie podawalem konkretnej wartosci, bo wiedzialem, ze moze sie zmienic - nie spodziewalem sie, ze az tak skoczyla. Kiedys w ogole nie bylo 1,3 Meh, niewazne. Oczywiscie prog na danej uczelni moze byc tez nizszy - byleby nie nizszy niz z kolei inna magiczna liczba, blabla, akurat w ta strone to ciebie nie interesuje.

EDIT: a tak btw, to jest DOKLADNIE ta sama wartosc, jaka jest granica samodzielnosci o ktora oryginalnie bylo pytanie. W sensie tak samo sie to liczy, wiec i dochodzi sie do tego samego wyniku.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2014, o 12:39 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Stypendium socjalne

Post autor: _Samira_ »

drobinka pisze:randomlogin, dziękuję za odpowiedź Jeżeli jednak ktoś mógłby podać konkretną wartość (może być za ubiegły rok) byłabym bardzo wdzięczna. Ewentualnie link do strony, bo szukam, szukam i nie mogę znaleźć.
podstawowe informacje są

Kod: Zaznacz cały

rekrutacja.gumed.edu.pl/23514.html
Na ten rok nie ma nic w extranecie, w zeszłym:
§2
Przyjmuje się maksymalną wysokości dochodu stanowiącego podstawę ubiegania się o stypendium socjalne w kwocie - 782,00 zł/netto na 1 członka rodziny studenta.
§3
Ustala się wysokość stypendium socjalnego w zależności od dochodu na 1 członka rodziny studenta:
przy dochodach kwota stypendium (w złotych) socjalnego wynosi
1) 0 - 400,00 - 600 złotych
2) 401 - 600,00 - 500 złotych
3) 601 - 782,00 - 400 złotych
§4
Przyjmuje się wysokość stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w Domu Studenckim lub innym obiekcie:
1) 0 - 400,00 - 750 złotych
2) 401 - 600,00 - 650 złotych
3) 601 - 782,00 - 550 złotych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości