PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
nika9423
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:26

PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: nika9423 »

Cześć Potrzebuję listy podręczników potrzebnych na 1 rok studiów na wydziale lekarskim w Lublinie, a także zagadnień na pierwsze zajęcia. Czy ktoś wie coś może na ten temat?
Awatar użytkownika
Eustachiusz
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:18

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: Eustachiusz »

Anatomia: Bochenek (najważniejszy), Gray + Skawina/Sokołowska-Pituchowa/Narkiewicz. Na pierwszych zajęciach kości kończyny górnej, polecam ogarniać, bo potem łatwiej
Histologia: Sawicki, na pierwszych zajęciach nie ma wejściówki, na drugich metody histochemiczne
Biofizyka: można mieć Jaroszyk/Pilawski/Miękisz ale najważniejszy jest skrypt, który kupisz od starszych lub w ds4
Chemia: Pasternak, na początek jakieś łatwe rzeczy jeszcze z liceum
Cytofizjologia: nie trzeba książki, tylko do zaliczenia coś można poczytać
Awatar użytkownika
koliber111
Posty: 42
Rejestracja: 4 wrz 2013, o 10:48

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: koliber111 »

Z anatomii z tomu pierwszego polecam zrobić ogólną budowę połączeń, stałe i niestałe elementy stawów i mechanika stawów. A potem kości. Uczcie się struktur na kościach, przyczepów mięśni niekoniecznie.
nika9423
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:26

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: nika9423 »

Dziękuję Wam bardzo! A jak wygląda sprawa z fartuchami itp.? Na jakie zajęcia co jest dokładnie potrzebne? I jeszcze czy model czaszki jest konieczny?
Awatar użytkownika
Eustachiusz
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:18

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: Eustachiusz »

Fartuchy musisz mieć dwa: jeden anatomiczny, wiązany z tyłu, do niego chustka na głowę (polecam związać włosie bo się burzą jak coś dziewczętom wystaje), drugi zwykły lekarski zapinany z przodu. No i tak: ten pierwszy możesz sobie od kogoś odkupić bo przyda się tylko na anatomię, natomiast drugi kup sobie własny, bo to już na lata. Zakładamy go na histologię, fizjologię, chemię, biofizykę i biochemię. Do tego trzeba mieć białe buty z zakrytymi palcami, na małym obcasie. Takie dostaniesz np. w ambulansie. A co do czaszki, to na pewno nie model, bo w modelu możesz sobie cukierki trzymać . Do nauki możesz sobie kupić prawdziwą od starszych kolegów, aczkolwiek czaszki są dostępne w katedrze i można sobie pożyczyć.
Awatar użytkownika
koliber111
Posty: 42
Rejestracja: 4 wrz 2013, o 10:48

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: koliber111 »

Tak naprawdę handlowanie ludzkimi zwłokami to przestępstwo więc najlepiej sobie pożyczyć od kogoś czaszkę
Chociaż ja nie miałam swojej czaszki, a że będziecie ją mieć na początku drugiego semestru to można spokojnie wybrać się kilka razy przed jego rozpoczęciem i czaszkę się ogarnie a że starsi koledzy pożyczają za duże pieniądze to nie polecam tego a czaszki są często w kiepskim stanie

Jeżeli chodzi o anatomię to jak kolega wspomniał. Dobrze, żeby dziewczyny miały każdy kosmyk pod chustkę schowany (zrobicie dobre pierwsze wrażenie) a torby jak przyjdziecie na salę anatomiczną położycie pod ścianą za stołem.

Może się jeszcze przydać skalpel i pęseta anatomiczna. Komplet metalowych narzędzi kosztuje koło 20 30 zł. Ja miałam plastikowy sprzęt (nie licząc ostrza, które jednak było niewymienne) ale bardzo mi się go używało. Wystarczy jednak 3 4 takie komplety na całą grupę. Często osoby mają już na pierwszych zajęciach kupione.
nika9423
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:26

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: nika9423 »

Wielkie dzieki! Macie moze jeszcze jakies rady dla pierwszoroczniakow?

Awatar użytkownika
koliber111
Posty: 42
Rejestracja: 4 wrz 2013, o 10:48

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: koliber111 »

Nie przestraszcie się na pierwszej anatomii zależy na kogo traficie. U nas był dr Dworzański i straszył że na następnych zajęciach będzie pytał, podchodził do ludzi już pierwszego dnia i kazał powiedzieć co to za struktura na kości. Nie przejmujcie się u mnie nikt nie potrafił tego powiedzieć. Oni tylko chcą was nastraszyć. Potem na anatomii było bardzo miło i przyjemnie, nam asystenci często kawały opowiadali
Jak sobie coś tam przeczytacie z tej anatomii to będzie ok, ale polecam wykorzystać wakacje w pełni i na naukę będzie jeszcze czas
nika9423
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:26

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: nika9423 »

A czy kupując atlas anatomiczny muszę wybrać taki z mianownictwem polsko- angielskim? Czy Sobotta ma to podwójne nazewnictwo?
Awatar użytkownika
Eustachiusz
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:18

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: Eustachiusz »

Z atlasami jest tak: polskie wydania mają nagłówki, tabelki itp. po polsku, a nazwy struktur już w danym mianownictwie (ang, łac, pol). Nie spotkałem się jeszcze z atlasem z podwójnym nazewnictwem, ale spoko, zawsze masz od tego słownik
Lintki
Posty: 34
Rejestracja: 9 lip 2014, o 15:17

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: Lintki »

Eustachiusz, pytanie mam, jesli mozna. Czemu model czaszki jest az tak zly? Patrzylam na internecie ze to tez nie jest tania rzecz.

Awatar użytkownika
Eustachiusz
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:18

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: Eustachiusz »

Te modele, które widziałem nie miały nawet wyrostka rylcowatego, a podstawa czaszki była płaska, więc straszna kaszana. Kiedyś koleżanka mówiła, że widziała w Paryżu jakiś sensowny model, ale za ponad 200 euro. Czaszka ma na tyle skomplikowaną budowę, że naprawdę ciężko jest ją odtworzyć, tak, żeby wszystko w niej było widać (nawet na niektórych prawdziwych czaszkach nie wszystko widać )
p.s. do nauki czaszki polecam atlas Sinielnikova
ymk
Posty: 69
Rejestracja: 10 lut 2014, o 00:37

Re: PODRĘCZNIKI: 1 rok studiów na kierunku lekarskim- 2014

Post autor: ymk »

Czaszka to 4-5 zajęć, w Anatomicum można je wypożyczać na legitke i tam się pouczyć, w praktyce jak się przyjdzie rano to 7 godzin, ale aż tyle nei trzeba, u nas nawet asysteci wspominali aby się nie rpzejmoważ, że ktoś nei ma własnej czaszki, więc się nie stresujecie, a już na pewno nie kupujci emodeli bo będzie ciężko je sprzedać. W internecie można natomiast wyszukać trójwymiarowe modele czaszki co jest przydatne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości