Pytania z genetyki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Pytania z genetyki

Post autor: Roszpuna »

Witam, jestem nowa na forum i mam kilka pytań z zakresu genetyki, które mnie nurtują.

1. Co to właściwie jest znakowanie izotopami? Czytałam o tym kiedy zapoznawałam się z eksperymentami dotyczącymi przekazywania informacji genetycznej. Jak to wygląda? Jak oznacza się struktury typu białka bądź kwasy nukleinowe? Czy ktoś jest w stanie w miarę prosto to wytłumaczyć? To pytanie nie jest stricte związane z genetyką, ale chcę zrozumieć wszystko co czytam w podręczniku do biologii.

2. Co to oznacza, że nukleotyd jest estrem?

3. Co to znaczy podwójna helisa? Chodzi mi dokładniej o to podwójna". Dlaczego DNA jest podwójną helisą a nie pojedynczą?

4. Pytanie odnośnie telomerów przy replikacji - chronią one przed uszkodzeniem ważnych genów, ale przecież kiedy starter zostaje usunięty to w jego miejsce polimeraza dobudowuje komplementarne nukleotydy prawda? Jak więc wspomniane geny miałyby zostać uszkodzone?

5. Co to jest ten słynny koniec 3 oraz koniec 5 nici DNA? Skąd się to bierze i co dokładnie oznacza? Czytałam o tym i dalej nie rozumiem, nie mieliśmy jeszcze na chemii tego oznaczania węgli cyferkami, więc może stąd nie bardzo ogarniam. Przez to niestety nie potrafię wyobrazić sobie tego, że na nici wiodącej replikacja zachodzi płynnie, na opóźnionej dzieje się to fragmentami Okazaki. To pewnie wynika właśnie z budowy nukleotydów, powstających wiązań i tych węgli 3 i 5. Może ktoś łopatologicznie wytłumaczyć? Najlepiej z dodatkiem grafiki czy rysunku?

To by było póki co na tyle. W maju matura a ja nie rozumiem w zasadzie podstawowych rzeczy, liczę na pomoc! 8-)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytania z genetyki

Post autor: AnnaWP »

No właśnie podstawowych - forum nie zastąpi podręcznika, więc radzę zasięgnąć podręcznika.

Izotopami znakowano (zapewne, bo nie mam pewności co tam opisano) białka i DNA. Komórka wbudowuje izotop siarki do białek, a fosforu do DNA.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Roszpuna »

Dziękuję za odpowiedz

Podręcznik czytałam bardzo uważnie kilka razy, w dodatku różne wydawnictwa, jednak punkty, które opisałam są dla mnie nadal niezrozumiałe, więc chyba podręcznik mi już bardziej nie pomoże. Dlatego nadal liczę na pomoc forum.

Wiem, że punkty opisane są niezbyt zwięźle, ale jeśli ktoś ma czas - byłabym bardzo wdzięczna za wytłumaczenie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Giardia Lamblia »

Roszpuna pisze:2. Co to oznacza, że nukleotyd jest estrem?
Ma wiązanie estrowe (dokładniej fosfoestrowe). Między cukrem a resztą kwasu fosforowego.
1.jpg
Roszpuna pisze:Co to znaczy podwójna helisa? Chodzi mi dokładniej o to podwójna". Dlaczego DNA jest podwójną helisą a nie pojedynczą?
A ile nici DNA tworzy tę helisę?
Roszpuna pisze:4. Pytanie odnośnie telomerów przy replikacji - chronią one przed uszkodzeniem ważnych genów, ale przecież kiedy starter zostaje usunięty to w jego miejsce polimeraza dobudowuje komplementarne nukleotydy prawda? Jak więc wspomniane geny miałyby zostać uszkodzone?
A gdzie są telomery.? Nie wierzę, że tego nie doczytałaś i nie zrozumiałaś. Sekwencje telomerowe są na obu końcach nici (chromatyny), a nie w środku, gdzie są geny.
Roszpuna pisze:5. Co to jest ten słynny koniec 3 oraz koniec 5 nici DNA? Skąd się to bierze i co dokładnie oznacza?
Numer atomu węgla w cukrze wchodzącym w skład nukleotydu.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Roszpuna »

Giardia Lamblia pisze:
Roszpuna pisze:5. Co to jest ten słynny koniec 3 oraz koniec 5 nici DNA? Skąd się to bierze i co dokładnie oznacza?
Numer atomu węgla w cukrze wchodzącym w skład nukleotydu.
Okej, wszystko inne rozumiem, tylko jeszcze wątpliwość związana właśnie z tymi cukrami 3 i 5.

Czyli ostatni nukleotyd w cząsteczce DNA będzie miał albo koniec 3 albo 5, w zależności od tego, który atom węgla w cukrze będzie połączony z resztą kwasu fosforowego?

Już rozumiem jak działa replikacja na nici opóźnionej, pytanie tylko dlaczego właściwie polimeraza może dobudowywać nowe nukleotydy tylko w kierunku 53?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Giardia Lamblia »

Wszystkie nukleotydy mają cukier z węglem 3 i 5. Różnica polega na tym, że jeden koniec łańcucha to grupą fosforanową przyłączona do węgla 5 (koniec 5), a drugi koniec to po prostu grupa hydroksylowa (nie jest do niej dołączony fosforan kolejnej cząsteczki nukleotydu), która leży przy węglu 3 (koniec 3)
1.jpg
1.png
Na powyższym schemacie widać jak przebiega synteza. Energia do syntezy dostarczana jest wraz z substratem (w postaci 2 wiązań bezwodnikowych między grupami fosforanowymi). Wiązania te rozpadają się i 2 grupy fosforanowe odłączają się, a energia jest zużywana do powstania wiązania estrowego pomiędzy jedną, pozostałą grupą fosforanową (5), a grupą hydroksylową nukleotydu syntezowanego łańcucha (3).

Jeżeli przebiegałaby w drugą stronę (3 → 5), to ten nukleotyd z łączną ilością 3 grup fosforanowych musiałby czekać w takiej formie na substrat. Wiązania te są nietrwałe, więc mogłoby się okazać, że zanim substrat dotarłby na miejsce, energia by się rozproszyła i nie dałoby się zsyntezować dalszych odcinków łańcucha.

To tak według mnie, raczej dobrze - chociaż może są jeszcze jakieś inne powody (np. specyficzność budowy polimerazy DNA).
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Roszpuna »

Giardia Lamblia pisze:Jeżeli przebiegałaby w drugą stronę (3 → 5), to ten nukleotyd z łączną ilością 3 grup fosforanowych musiałby czekać w takiej formie na substrat. Wiązania te są nietrwałe, więc mogłoby się okazać, że zanim substrat dotarłby na miejsce, energia by się rozproszyła i nie dałoby się zsyntezować dalszych odcinków łańcucha.
Dziękuję, naprawdę wiele mi się w głowie rozjaśniło! Pytanie tylko: na jaki substrat miałby czekać ten nukleotyd? Bo jeśli substratem w replikacji jest trifosforan nukleozydu, to o jaki inny substrat chodzi?

Plus, czy dobrze zrozumiałam: te dwie reszty kwasu fosforowego się odłączają całkowicie i nie budują helisy DNA (są potrzebne tylko do uzyskania energii), tylko jedna z tych reszt jednego trifosforanu nukleozydu jest wykorzystywana tak?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Giardia Lamblia »

Roszpuna pisze:Pytanie tylko: na jaki substrat miałby czekać ten nukleotyd? Bo jeśli substratem w replikacji jest trifosforan nukleozydu, to o jaki inny substrat chodzi?
No właśnie na ten substrat. Nawet jeżeli trifosforan nukleozydu by dotarł, to zauważ, że w tym wypadku to nie jego grupy fosforanowe (źródło energii) brałyby udziału w tworzeniu wiązania (są przy węglu 5), tylko węgiel 3 z grupą hydroksylową. Logicznie bez sensu.

Mam nadzieję, że zrozumiałe - zrozumieć jest tak samo trudno, jak ubrać całość w zrozumiały tekst
Roszpuna pisze:Plus, czy dobrze zrozumiałam: te dwie reszty kwasu fosforowego się odłączają całkowicie i nie budują helisy DNA (są potrzebne tylko do uzyskania energii), tylko jedna z tych reszt jednego trifosforanu nukleozydu jest wykorzystywana tak?
Tak.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Pytania z genetyki

Post autor: Roszpuna »

Najmocniej dziękuję za dokładne wytłumaczenie oraz cierpliwość! Zaczyna się to w końcu układać w logiczną całość!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości