Benzyna bezołowiowa BP 98 + nitrometan, jakie proporcje?

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
pasjonat
Posty: 1
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 12:17

Benzyna bezołowiowa BP 98 + nitrometan, jakie proporcje?

Post autor: pasjonat »

Witam
Nie jestem pewny, czy moje pytanie ujęte jest w odpowiednim dziale, ale nie jestem chemikiem więc Ciężko mi to określić.
Moje pytanie brzmi w jakich proporcjach można wymieszać paliwo bezołowiowe PB 98 z czystym nitrometanem, aby polepszyć spalanie, zwiększyć liczbę oktanową.
Paliwo miałoby być docelowo w samochodzie osobowym.
Następna sprawa, czy przyniesie to wymierne korzyści, na ile będzie bezpieczne?
Czy należy do danej mieszanki stosować oleje organiczne tak jak jest to w przypadku paliwa do samochodzików modelarskich.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Benzyna bezołowiowa BP 98 + nitrometan, jakie proporcje?

Post autor: Adax82 »

pasjonat,
Trochę wyjaśnienia co do tzw. liczby oktanowej. Określana jest jako stosunek zawartości oktanu ( C8H18 ) i heptanu ( C5H12 ) i stanowi wzorcową benzynę/paliwo dla silników z zapłonem iskrowym oraz określa odporność paliwa na spalanie detonacyjne ( „stukowe” ). Benzyna składająca się ze 100% oktanu ma wartość oktanową 100% a składająca się ze 100% heptanu ma wartość oktanową 0%. Zatem benzyna o liczbie oktanowej np. 95 składałaby się w 95% z oktanu i w 5% z heptanu. Benzyny produkowane w rafineriach składają się z ciekłych węglowodorów nasyconych o liczbie atomów węgla od 7 do 12, ale zwykle mają liczbę oktanową poniżej 90% dlatego stosuje się różne dodatki poprawiające liczbę oktanową. Oleje organiczne powinny poprawiać liczbę oktanową ale po co ta walka o liczbę oktanową? Efekt energetyczny spalania benzyny związany jest nie tyle z liczbą oktanową co z wartością opałową paliwa. I to właśnie decyduje o mocy silnika. O ile wiem ( chyba, że coś tu się zmieniło ) to w silnikach modelarskich stosuje się silniki dwusuwowe a nie czterosuwowe, które mogą spalać nawet benzynę z dodatkiem oleju. W obecnie produkowanych samochodach silniki dwusuwowe stosuje się wyjątkowo.
Jeśli bardzo zależy ci na opracowaniu paliwa wysokoenergetycznego ( choć nie koniecznie taniego ) to zrób kilka próbek i oddaj je do badania np. na Politechnikę Warszawską, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Katedra Silników Cieplnych i dostaniesz odpowiedź na wszystkie swoje wątpliwości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości