Zadania- pierwiastki bloku d

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
elaaa223
Posty: 5
Rejestracja: 9 wrz 2014, o 13:59

Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: elaaa223 »

Witam. Mam kilka zadań, których kompletnie nie umiem rozgryźć. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

1) Tombak jest stopem miedzi i cynku. Działając kwasem solnym na o,637 g tombaku, otrzymano 22,4 dm3 wodoru. Ustal zawartości procentowe obu metali w stopie.

2) Do roztworu zawierającego 2 mole FeCl3 i 1 mol FeCl2 dodano roztwór zawierający 8 moli NaOH, a następnie do przesączu roztwór zawierający 10 moli AgNO3. Podaj, jakie jony i w jakich ilościach znajdują się w roztworze.

3) Podczas oznaczania zawartości jonów żelaza(II) w roztworze siarczanu(VI) żelaza(II) zużyto 12 cm3 0,1 molowego roztworu KMnO4. Oblicz masę siarczanu(VI) żelaza(II) w badanym roztworze.

4) Dana jest reakcja:

MnO4- + COOH- +H+ Mn2+ + CO2 + H2O
|
COOH-
Szybkość tej reakcji rośnie wraz ze stężeniem jonów manganu(II).

a) zbilansuj powyższe równanie i podaj wzó reduktora,
b) podaj, czy powyższa reakcja jest katalityczna, uzasadnij,
c) podaj 2 przewidywane obserwacje.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

1)
W zadaniu pierwszym musisz najpierw zwrócić uwagę na aktywność poszczególnych pierwiastków. Najlepiej weź do ręki SZEREG ELEKTROCHEMICZNY METALI. Nie wiem czy już go omawialiście, ale łopatologicznie - to on wskazuje na aktywność. Od litu do złota aktywność maleje.
Zaczynamy od miedzi:
Aby dana reakcja
Cu + HCL
miała miejsce, miedź musi być aktywniejsza od wodoru aby wyprzeć go z jego związku. Popatrz na szereg. Miedź jest pod wodorem. Jest mniej od niego aktywna, dlatego nie wyprze wodoru z jego związku i reakcja Cu i HCl nie zajdzie.

Zostaje cynk:
Cynk w szeregu elektrochemicznym znajduje się nad wodorem, więc jest od niego aktywniejszy i wyprze go z jego soli.
Reakcja Zn i HCl zajdzie:

Zn + 2HCl ZnCl2 + H2

Teraz najlepiej jest podstawić masy i objętości pod poszczególne symbole, tak, aby uzyskać masę cynku która uległa reakcji.
Mając masę cynku, oraz masę całego stopu można ustalić zawartość procentową poszczególnych metali.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

2)

Do mieszaniny FeCl2 i FeCl3 dodajemy NaOH.
Reaguje FeCl2:
FeCl2 + 2NaOHFe(OH)2 + 2NaCl
osad

FeCl3 + 3NaOH Fe(OH)3 + 3NaCl
osad

Tutaj musisz rozwiązać równania które przebiegają w stosunku niestechiometrycznym, czyli obliczasz która substancja występuje w nadmiarze, a która w niedomiarze, a później na podstawie ilości substancji w niedomiarze wyliczasz ilość moli NaCl (NaCl dlatego, że szukane są jony zawarte w przesączu - klarownej substancji, powstającej przez odsączenie osadu).

Następnie NaCl występujący w roztworze (mi tutaj wyszło łącznie 8 moli NaCl w przesączu z każdej reakcji, ale radzę obliczyć samemu) reaguje z AgNO3. W reakcji NaCl i AgNO3 powstaje osad AgCl i tworzy się związek rozpuszczalny NaNO3. Tak więc ostatecznie w roztworze występują te dwa rodzaje jonów Na+ i NO3-.
Jeżeli chodzi o ich ilość to:

1 mol 1 mol
NaCl + AgNO3 NaNO3 + AgCl
8 moli x moli
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

Trochę poprzesuwały mi się spacje, x moli ma być pod NaNO3, a osad pod wodorotlenkami żelaza
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

3)

2KMnO4 + FeSo4K2SO4 + Fe(MnO4)2

Obliczyć z objętości i stężenia molowego liczbę moli nadmanganianu (Cm=n/V), a następnie z moli masę. Znając masę KMnO4 oraz molowe masy substratów można obliczyć masę FeSO4.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

4)
Zacznę od końca.
Obserwacje to między innymi pojawienie się pęcherzyków gazu w probówce oraz zmiana barwy roztworu z fioletowej na bezbarwną, lekko różową.
Reakcja jest katalityczna, ponieważ dochodzi do rozkładu związku wysokoenergetycznego na kilka związków prostych (jak CO2, H2O - podobieństwo z oddychaniem wewnątrzkomórkowym)

I bilans

Mn przechodzi z VII na Mn II oddając przy okazji 5 elektronów
I teraz tutaj coś mi nie gra Czy na pewno tak wygląda zapis jonowy tej reakcji?
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

Zauważyłam błąd w swojej odpowiedzi do zadania z manganem. Przeczytałam kataboliczna, nie katalityczna. Tak, reakcja ta jest reakcją katalityczna, ściśle to autokataliza.

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: DMchemik »

Może autorkę to już nie interesuje, ale w zadaniu pierwszym nie ma rozwiązania:p bo wyjdzie prawie 10 000% cynku. Że o miedzi już nie wspomnę
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: Adax82 »

DMchemik pisze:Może autorkę to już nie interesuje, ale w zadaniu pierwszym nie ma rozwiązania:p bo wyjdzie prawie 10 000% c już nie cynku. Że o miedzi już nie wspomnę
Ano święta racja. Już po danych liczbowych to widać. Ale czy el223, umie krytycznie spojrzeć na dane liczbowe i odpowiednio je ocenić?
el223, .i co Ty na to ? To może przedstaw obliczenia, dlaczego podane dane liczbowe w zadaniu przeczą zdrowemu rozsądkowi - to czekamy.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zadania- pierwiastki bloku d

Post autor: jestemszczesciara »

Adax82 wyluzuj w zadaniu jest rzeczywiście błąd, ale dziewczyna pewnie zauważyła to podczas rozwiązywania. Wcześniej, nie wiedząc jak ugryźć samo zadanie nie dostrzegła tego.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości