entalpia reakcji na podstawie energii wiązań

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
rajsik
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2014, o 15:51

entalpia reakcji na podstawie energii wiązań

Post autor: rajsik »

bardzo proszę o pomoc, ponieważ nadal jest to dla mnie niejasne mimo przewertowania tematów na forum i próby zrozumienia teorii w podręczniku.
Mam reakcję,w której przy wykorzystaniu wartości energii wiązań,trzeba obliczyć szacunkową entalpię reakcji:

N2(g) + 3 H2(g)2 NH3

wychodzi mi, że energia wiązań substratów to 2255kJ, a produktów 2340kJ

odpowiedź: deltaH=-85kJ

I tutaj pojawia się problem. Nie rozumiem, skoro jest to reakcja egzotermiczna - układ oddaje energię do otoczenia. logika podpowiada mi, że skoro energii się pozbywa, to i energia wiązań produktu będzie mniejsza. a jest większa. mógłby mi ktoś to jakoś sensownie objaśnić?
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: entalpia reakcji na podstawie energii wiązań

Post autor: Haugen »

By rozerwać wiązania między atomami w cząsteczkach N2 i 3 H2 musisz dostarczyć energii równej 2255kJ.
Podczas tworzenia wiązań w 2 cz. NH3 do otoczenia zostaje wyemitowana energia równa 2340kJ.
Obliczenie różnicy między tymi dwoma wartościami, tj. energią dostarczoną, a energią wyemitowaną daje ci odpowiedź, czy reakcja jest endo, czy egzotermiczna.

2255kJ (energi dostarczonej) - 2340kJ (energii wyemitowanej) = -85kJ
Oznacza to, że mniejszą wartość energii musisz dostarczyć do układu, niż zostaje z niego wyrzucona.
rajsik
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2014, o 15:51

Re: entalpia reakcji na podstawie energii wiązań

Post autor: rajsik »

ogromne dzięki, rozumiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość